پیوستن به FATF نان و گوشت را ارزان می‌کند؟

عنوان

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: فرض کنیم که پالرمو و CFT تصویب شد، آیا گشایشی رخ می‌دهد؟ یا مساله FATF مانند قضیه برجام است که می‌گفتند آب و نان ما را حل می‌کند! اگر بخواهیم در این حد تسلیم شویم، فایده‌ای ندارد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ابوالفضل ظهره وند، کارشناس مسائل بین الملل و از دیپلمات های باسابقه کشور در مصاحبه با رادیو بیان کرد: با وجود اینکه فرصت پیوستن جمهوری اسلامی به FATF تا تیرماه آینده تمدید شد، اما هنوز فشارها وجود دارد و توصیه می کند رویه های نظارتی فزاینده را بر بانک هایی که به نوعی با منشا ایرانی است، اعضای FATF تداوم بدهند. بحث بر سر این است که آیا جمهوری اسلامی از کشورهای حاضر در فهرست سیاه به سمت کشورهای خاکستری تغییر می کند؟ یا اینکه در تیرماه 98 چه خواهد شد؟ فرض کنیم که پالرمو و CFT تصویب شد، آیا گشایشی رخ می دهد؟ صحبت از این است که صد و اندی کشور در پالرمو عضو هستند، چرا جمهوری اسلامی به این فهرست نپیوندد؟ به نوعی با پیوستن سایر کشورها، حضور جمهوری اسلامی را در این معاهده ارزیابی می کنند که به نظرم این رویه، مشکل رویکردی و تئوریک دارد.


وی افزود: وقتی استدلال آورده شود که چون دیگران به یک معاهده می پیوندند، ما هم بپیوندیم، این نگاه تامین کننده ملاحظات امنیت ملی ما نخواهد بود. آیا ما به FATF می پیوندیم و عضو شورای 35 نفره می شویم یا نه به لوایح می پیوندیم؟ قطعا ما لوایح را می پذیریم و خودمان را در استانداردهای آن محدود می کنیم. نکته ای که طی چند دهه گذشته نیز به آن توجه نشده، شاید یک غفلت عمدی در پیوستن به کنوانسیون ها و تعهدات بین المللی وجود دارد، زیرا وقتی تعهدات بین المللی را می پذیرید، یعنی یکسری محدودیت ها را قبول می کنید، اما آنچه کشورها در زمینه تامین منافع ملی رعایت می کنند، باید یکسری امتیازها و برخورداری ها را نیز پیش بینی کرد.

دیپلمات باسابقه ادامه داد: در عرصه روابط بین الملل قدرت را کسانی تعریف می کنند که در این حوزه از قدرت برخودارند و قدرت پرسشگری هم دارند، در این میان جمهوری اسلامی امنتیش را درون زا تعریف کرده، از آن تعریف امارات، بحرین و عربستان امنیت شان برون زا تعریف می شود. بنابراین در چارچوب و پارادایمی است که برای آن جایگاه تعریف کردند، چه چیزی داشته باش و چه بکن و چه نکن. اما جمهوری اسلامی 40 سال است که از این روابط جدا شده و خودش را تعریف کرده و بر اساس تعریف خودش گام برداشته و روابط با سایر کشورها را شکل داده است.

ابوالفضل ظهره وند گفت: جمهوری اسلامی قرار نیست ژاندارم آمریکا در منطقه باشد و شرایط گذشته را داشته باشد، بلکه در حوزه علمی و نظامی حرفی داشته و از طرفی با به پیروزی رساندن انقلا ب اسلامی و برپایی نظام جمهوری اسلامی الهام بخش شده است لذا با پیش کشیدن پیوستن به کنوانسیون های مختلف ما را در مسیر کنترل قرار می دهد و مهم ترین عامل کنترل اطلاعات است، آنها در سیستمی که پیش بینی کردند، واحدی به نام کنترل اطلاعات مالی دارند، واحد مالی که می تواند کاملا مستقل از جمهوری اسلامی عمل کند. لذا قرار نیست در کنترل ما باشد.

وی افزود: ناظری که به هر اطلاعاتی که بخواهد، می تواند دسترسی پیدا کند و همه اطلاعات برایش مهم نیستند، بلکه اطلاعاتی می خواهد که موجب شده در جمهوری اسلامی در ظرفیت هایی بروز و ظهور بکند. همین کار را نیز در انرژی هسته ای کردند و کمیته ای به نام زنجیره تامین درست کردند. بعد گفتند برای ما سوال است چگونه جمهوری اسلامی توانسته به هشتمین قدرت در غنی سازی تبدیل شود؟ حال برای اینکه پاسخ این پرسش را پیدا کنند و طرف های خارجی را دریابند که چگونه زیرآبی رفتیم و به این قدرت رسیدیم. بنابراین از طریق کمیته زنجیره تامین تلاش کردند، اطلاعات مورد نیاز را به دست بیاورند و موفق هم شدند.

دیپلمات باسابقه عنوان کرد: در واقع غربی ها با کنترل ما از طریق کمیته زنجیره تامین راه دور زدن را بستند. لذا واقعیت این است که آقایی را در طبق به کسی نمی دهند، اقایی را باید به دست آورد. به چین نگاه کنید، سه دهه قبل کجا بود؟ امروز کجاست؟ ما باید در شرایط فعلی باید هزینه - فایده انجام دهیم، اگر مساله FATF مانند قضیه برجام که می گفتند آب و نان ما را حل می کند! اگر بخواهیم در این حد تسلیم شویم باید گفت که فایده ای ندارد. از سویی افرادی که تصدی شغل های مهمFATF را دارند، یهودی هستند و پاسپورت اسرائیلی دارند. چرا اصرار می کنند که جمهوری اسلامی باید به FATF بپیوندد؟ بحث بر سر این است که دشمنان ما در این کنوانسیون نفوذ دارند و قرار است با این روند جمهوری اسلامی را از درون دچار استحاله کنند و برای تغییر رژیم مهیا شوند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین