۲ برنامه بسیار پراستقبال آموزش و‌ پرورش در سال جاری

عنوان

وزیر آموزش و‌پرورش دو اقدام وزارت آموزش و پرورش که در سال ۹۷ با استقبال بسیار مواجه شد را تشریح کرد.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سید محمد بطحایی  در گردهمایی مشترک معاونان و مشاوران وزیر و مدیران کل وزارت آموزش و پرورش تحت عنوان همایش «تدبیر و امید و گام دوم انقلاب» در اردوگاه شهید باهنر اظهار کرد: برای مدرسه محوری پنج برنامه را اجرا کرده ایم و در سال بعد با قوت بیشتری این طرح را پیش می بریم. نظام انتخاب و انتصاب مدیران پله و برنامه  اول بود. انتخاب مدیر مدرسه باید از میان همگان انتخاب شود نه صرفا فردی که با منِ مدیر منطقه آشنا است.

وی افزود: در این مسیر ما همه توانمان را بر روی انتخاب مدیر مدرسه می گذاریم چون اگر مدیر توانمند و کاربلد باشد حدود 70 درصد مشکلات مدرسه حل می شود. برنامه دوم سنجش شایستگی ها و صلاحیت های حرفه ای مدیران مدارس بود مدیران باید در دوره هایی شرکت کنند و گواهینامه دریافت خواهند کرد بنابراین اگر همین مدیران برای سال بعد شایستگی لازم را نداشته باشند نمی توانند مدیر باشند.

وزیر آموزش و پرورش با یادآوری سومین برنامه یعنی شفافیت در عملکرد مدرسه گفت: این برنامه یک نوع نظارت ذی نفعان بر مدرسه است ما به هر مدرسه یک داشبورد مدیریتی می دهیم و بخشی از آن در اختیار والدین است تا وضعیت برنامه های مدرسه در بخش های مختلف را ببینند که آیا پیشرفت کرده است یا نه و خوشبختانه این برنامه بسیار خوب بوده است و ما وضعیت مدارس را در این زمینه دائم نظارت می کنیم.

وزیر آموزش و پرورش  با اشاره به اجرای برنامه ویژه مدارس تحت عنوان بوم گفت: برای این برنامه، سازمان پژوهش شهامت به خرج داد و بخشی از ساعات دروس رسمی را به مدرسه واگذار کرد تا مدرسه خودش محتوای برنامه های آن دو ساعت را برنامه ریزی کند البته این کار باید در چارچوب برنامه ابلاغی باشد.

بطحایی پنجمین برنامه مدرسه محوری را تفویض اختیار به مدارس اعلام کرد و افزود: در برخی از استان ها در طول یک سال در هر روز 5 بخشنامه به مدارس ابلاغ شده است که اصلا اتفاق خوبی نیست برای همین به تازگی بخشنامه ای را صادر کردم مبنی بر آنکه غیر از وزیر و مدیرکل استان هیچ فرد دیگری حق ابلاغ بخشنامه به مدارس را ندارد.

وی افزود: به امید خدا این پنج برنامه را که سیاست های وزارتخانه است، پیش می بریم و امیدوارم با کاری که در معاونت توسعه مدیریت می شود زمینه بودجه ریزی عملکردی و عملیاتی مهیا شود و این برنامه ها به خوبی پیش بروند.

بطحایی افزود: البته در سال 97 دو اقدام بسیار خوب دیگر را که با استقبال گسترده مواجه شد، انجام دادیم یکی افزایش مشارکت معلمان در صندوق ذخیره از طریق انتخاب مستقیم  و دیگری اقدام برای انتخاب عضویت معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش با رای فرهنگیان، این اقدامات در راستای مشارکت هرچه بیشتر فرهنگیان در بخش های بالادستی وزارتخانه است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه «باید گفتگوی ما با جامعه ذی نفعان بیشتر شود»، خاطرنشان کرد:ما همه در وزارت آموزش و پرورش عضو یک تیم هستیم همه در یک زمین بازی می کنیم اگرچه هریک ماموریتی داریم ولی هدف همه ما یکی است شرط موفقیت، همگرایی و هم سویی، هماهنگی و یکپارچگی است ما باید همدیگر را تقویت کنیم چون همگی عضو یک خانواده هستیم و باید با همسو باشیم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه «وظیفه بخش کارشناسی ارائه گزینه های مختلف برای حل بحران به بخش مدیریتی است»؛ عنوان کرد: مدیران باید بهترین گزینه های ارائه شده توسط کارشناسان برای حل مسائل را انتخاب و اجرا کنند اما متاسفانه اکنون عکس این روند وجود دارد همچنین یکی از مشکلات این است که حوزه ستادی در مواردی، کار اصلی خود یعنی تبیین مسئله و ارائه راه حل را انجام نمی دهد و به جای ارائه راهکار، مسئله را تشریح می کند در حالی که بجای تشریح مسئله باید  راه حل ارائه داد که آنهم باید براساس شرایط، امکانات، محدودیت و توانایی ها باشد.

شرمنده حق التدریس ها هستیم/ پرداخت بخشی از مطالبات حق التدریس و خرید خدمات

افزایش 45 درصدی حقوق در سال 98 شامل کدام دسته از معلمان می شود

علت صدور "فیش های حقوق نجومی" برای برخی معلمان چه بود؟

رتبه نخست مرجعیت در جامعه از معلمان به سلبریتی ها رسیده است!

بطحایی: نسبت به مطالبات و سختی های معلمان بی تفاوت نیستم

بطحایی در پایان گفت: امیدوارم سال آینده سال پر خیر و برکتی برای کشور و آموزش و پرورش باشد و با برگزاری بیشتر این جلسات، به راهکارهای بسیار خوبی برای حل مشکلات دست یافت.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین