صوفی در برنامه «دستخط»: محبوبیت روحانی زیر ۱۰ درصد آمده است/ جهانگیری اخیرا استعفا داد، رهبر انقلاب مصلحت ندیدند

عنوان

معاون تعاون دولت اصلاحات اعتقاد دارد تداوم همکاری با دولت به جهانگیری لطمه می‌زند، گفت: جهانگیری استعفا داد ولی مقام معظم رهبری مصلحت ندیدند.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، اهل لاهیجان استان گیلان و 70 ساله است؛ سیاستمداری که از عنفوان جوانی مسئولیت های مختلفی را داشته به ویژه در حوزه استان های مختلف داشته است. استانداری استان های بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد و استان گیلان و یک دوره هم وزارت تعاون را برعهده داشته و الان هم از عناصر مهم و موثر اصلاح طلبان در عرصه سیاسی کشور است و قطعاً حرف های گفتنی زیادی دارد. نامش علی صوفی وزیر تعاون دولت هشتم است.

آنچه در ادامه می آید متن گفت وگوی دست خط با علی صوفی است:

تیترهای این گفتگو:

*آماده انتخابات 98 شده ایم

*روحانی در دوره  اول، فوق تصور اصلاح طلبان ظاهر شد

*خروج آمریکا از برجام باعث شد، همه تخم مرغ ها از سبد برجام بریزد و بشکند

*تصور می کردیم آمریکا تنهاست و بقیه کشورها با ما همراه خواهند بود

*نوسانات ارزی نتیجه نظرات تئوریسین های اقتصادی دولت بود؛ مشخص بود که دولت کار را رها کرده است

*عده ای به روحانی مشاوره دادند که قیمت ارز از 5 هزار تومان بالاتر نمی رود، بعدا گفتند از دست ما خارج بوده است

*عارف نامزد اصلاح طلبان نبود، مستقل آمد

*واعظی خیلی تلاش می کند تا روحانی را از عقبه رأی اش جدا کند

*محبوبیت روحانی زیر 10 درصد آمده است؛ به نفع جهانگیری است از دولت جدا شود

*جهانگیری اخیرا استعفا داد، رهبر انقلاب مصلحت ندیدند

*ماجرای هشدار رهبر انقلاب درباره حذف وزارت تعاون

*خدمت شما سلام عرض می کنم. خیلی خوش آمدید.

ممنونم. خدمت شما سلام عرض می کنم و خدمت همه بینندگان عزیز هم عرض ادب و سلام دارم.

*آقای صوفی الان چه می کنند؟

من از سال 84 بازنشسته شدم. از آن زمان هیچ سمت دولتی نداشتم.

*در اتاق تعاون بودید.

اتاق تعاون دولتی نیست.

*بله؛ می دانم.

بله، یک دوره سه ساله اتاق تعاون بودم و بعد از آن بنیاد مستضعفان، هلدینگ صنایع سلولزی عضو هیات مدیره بودم. از آنجا هم در یکی از هلدینگ های زیرمجموعه بانک سپه عضو هیات مدیره هستم.

*کار سیاسی هم مشغول هستید.

بله. کار سیاسی کار اصلی ما است.

*الان به نوعی پخت و پزهای انتخابات مجلس 98 را شروع کرده اید؟

با تشکیل شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان می توان گفت که بله مقدمه کار فراهم شده است.

*شما و دوستان همفکر شما از سال 92 یکسری پیروزی هایی را به دست آوردید. سال 92 انتخابات ریاست جمهوری با ائتلافی که با رئیس جمهوری فعلی داشتید و بعدا در سال 94 انتخابات مجلس و سپس انتخابات شوراها بود. از نتایجی که به دست آمده قطعاً راضی هستید. از عملکردها راضی هستید؟ فکر می کنید عملکردها آنچیزی بوده که مردم به خاطر آن رای دادند؟

در رابطه با عملکرد طبعاً آن انتخاباتی که برگزار شد، از نظر ارائه لیست مطلوب برای ما نبود، برای اینکه مجبور شدیم لیست حداقلی بدهیم.

*چرا؟

برای اینکه هم در جریان انتخابات ریاست جمهوری کاندیداهای اصلی ما مجال حضور پیدا نکردند، یعنی آقای خاتمی نتوانست حضور یابد و آقای هاشمی هم رد صلاحیت شد. خب وقتی کاندیدای حداکثری نداشته باشیم، با کاندیدایی که در حاشیه قرار می گیرد توقعات هم پائین می آید. برای همین گرچه آقای روحانی در دوره اول ریاست جمهوری بیش از انتظار ظاهر شد، ولی در دوره دوم با موانعی مواجه شد و آن چه انتظار بود مخصوصاً مردم انتظار داشتند حاصل نشد.

*چه موانعی؟

به نظر من آقای روحانی به خاطر پرداختن به مذاکرات هسته ای یک مقدار در امور داخل کشور کمتر به اهدافی که در داخل مهم بود، پرداخت. بنابراین این باعث شد بعداً که برجام ناکام شد و در عمل با خروج آمریکا چالش سنگینی برای نظام به وجود آورد، این باعث شد همه آن تخم مرغ ها در یک سبد بودند، بریزند و بشکنند.

*شما به عنوان فرد باتجربه پیش بینی می کردید که بعد از قضایایی که با خروج امریکا از برجام به وجود آمد، ما شاهد چنین نوساناتی با این شدت باشیم؟ منظورم نوسانات اقتصادی است.

من اصلاً پیش بینی نمی کردم. یعنی من فکر می کردم آمریکا تنها است و بقیه کشورها با ما خواهند بود، ولی به هر حال آن سیستمی که تاکنون در آمریکا با ترامپ همراهی کرد، توانست عرصه بین المللی را تحت تاثیر قرار دهد و گرچه آن 5 کشور باقیمانده همچنان لفظاً و با کلام از برجام حمایت می کنند، اما من فکر می کنم در مقابل آمریکا با ملاحظه رفتار کردند.

*درباره بازار ارز شما یک جمله ای دارید که گفتید نوسانات ارزی به دلیل پیشنهادات تئورسین های اقتصادی داخل دولت مبنی بر این که باید قیمت ارز را واقعی کرد، به وجود آمد.

بله.

*به این اعتقاد دارید؟

بله، من این اعتقاد را دارم.

*آن تئورسین ها چه کسانی بودند؟ می گویند تئورسین ها دوستان شما همانند آقای نیلی بودند.

بله. این دوستان ما در زمان آقای هاشمی هم اعتقاد بر اجرای این تئوری آزادسازی داشتند؛ سیاست تعدیل اقتصادی یا اقتصاد تعدیلی.

*که آن تورم 45 درصدی به وجود آمد.

بله. نظر این دوستان این بود که قیمت ارز واقعی نیست و باید آزاد شود و نباید دولت کنترل کند. این مجال برای آنها پیش نیامد تا سال 96. کاملاً محسوس بود این جهش یکباره ارز، چون آن مقطع مثلا بهمن ماه همیشه به خاطر سفرهای خارجی که وجود دارد قدری ارز گران می شود، تقاضا بالا می رود ولی نه این حد که یکباره چنین جهشی پیدا کند. این مشخص بود که دولت رها کرده و بعد استمزاج هایی هم که کردم، جواب مثبت گرفتم. به نظر من این اتفاق افتاده است.

*سود در جیب دولت رفته است؟

این که چه کسی سود برده را نمی توانم بگویم، ولی مردم ضرر کردند، دولت هم ضرر کرد.

*دولت چرا ضرر کرده است؟

دولت اعتبارش را از دست داده است.

*از سوی دیگر مزایای مالی خیلی خوبی به دست آورده است. بالغ بر چندین هزار میلیارد تومان.

بله. می گویند 600 هزار میلیارد تومان هم هست ولی آثار این دیده نمی شود. اگر دولت داشت می توانست در این بودجه سال 98 اعمال کند. به هر حال آن چیزی که مطرح می شود و یک نظر دیگر این است که دولت هم سود چندانی نبرده، بلکه این وسط دلال هایی بودند که سود بردند.

*آن دلال ها به کجاها وصل بودند؟

بله، اینها سوالات اساسی است.

*جالب این است که مصاحبه ای را از آقای پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، دیدم آن زمان که این بحران ها به وجود آمد، اشاره می کرد که ما پیش بینی کرده بودیم و طرح دوفوریتی آماده کرده بودیم که احتمالاً چنین نوساناتی را شاهد هستیم. دولت گفت ما دقت داریم و خودمان پیگیری می کنیم و شما این کار را نکنید. یکباره این اتفاقات افتاد و جالب این بود همه آن اشتباهاتی که باعث بروز چنین اتفاقاتی می شد را خلاف آن قوانین و ارزش ها و آن نظام اقتصادی خودمان می دانستند ولی همه انجام می شد.

یک دوره ای احساس می شد که رها است.

پورمحمدی: با اصرار لاریجانی و روحانی وزارت دادگستری را پذیرفتم، در آخر هم نپسندیدند

مرتضی آقاتهرانی در "دستخط": اگر خود آمریکا هم بگوید آقاتهرانی گرین کارت ندارد، باز می گویند گرین کارتت چه شد!

اشرف بروجردی در "دستخط": از ابتدا هم حقیقت جو و داوودی مهاجر را انقلابی نمی‎دانستم

*این رهاشدگی ...

یعنی هیچ کسی پاسخگو نیست، کسی با مردم صحبت نمی کند، کسی حداقل وعده نمی دهد که این مقطعی است و ما درست می کنیم. بلکه همه سکوت می کردند و عجیب تر این بود که یک زمان قیمت ارز یک مقدار افت کرد، رئیس کل بانک مرکزی گفت اینچنین نیست، قیمت ارز دوباره بالا رفت. این نشان می داد اراده ای وجود دارد که قیمت ارز نباید این چنین باشد.

من شنیدم که آن دوستانی که به آقای روحانی این پیشنهاد را دادند، بعداً آقای روحانی در دانشگاه تهران یک اظهاری کرد که تایید کرد و گفت اینها به من گفته بودند قیمت ارز از 5 هزار تومان بالاتر نمی رود. یعنی یک عده ای این پیشنهاد را دادند و اطمینان به آقای رئیس جمهور دادند که مثلاً از 5 هزار تومان و 6 هزار تومان قیمت ارز بالاتر نمی رود ولی بعد عنوان کردند که از دست ما خارج شد.

*شما گفتید که حمایت اصلاح طلبان بود که اقبال عمومی آقای روحانی از 13 درصد در سال 92 به بالای 50 درصد رسید و رئیس جمهور شد و روحانی مدیون اصلاح طلبان و عارف است. همین را اعتقاد دارید؟

بله. اعتقاد دارم.

*ولی تیم آقای روحانی چنین اعتقادی ندارد.

باید دید مبنای حرف هایی که می زنند و تحلیل هایی که می کنند چیست. من برای عرضم دلیل دارم. آقای روحانی و آقای عارف از کاندیداهای اصلاح طلبان باقی مانده بودند و یک کارگروهی درست شد زیرنظر شورای مشورتی آقای خاتمی تا نظرسنجی بین این دو نفر شود تا ببینند وضعیت اینها چطور است.

آن کارگروه در نظرسنجی که انجام داد اعلام کرد که آقای روحانی حدود 13 درصد و آقای عارف حدود 8 درصد رای دارند و مبنای تصمیم گیری برای حمایت از آقای روحانی هم همین شد. بنابراین این سند الان موجود است که آقای روحانی آن زمان 13 درصد اقبال عمومی داشت.

*تیم آقای روحانی می گویند ما 13 درصد و شما 8 درصد بودید. آن 8 درصد به ما اضافه شده است.

ببینید، اصلاح طلبان پشت آقای روحانی آمدند و از ایشان حمایت کردند. معنا این نیست که اصلاح طلبان 8 درصد بودند چون آقای عارف کاندیدای اصلاح طلبان نبود. ایشان شخصاً آمده بودند.

*همه ایشان را به عنوان کاندیدای اصلاحات می شناختند.

نخیر.

*خودتان کنار آقای عارف بودید.

من از ابتدا کنار آقای عارف بودم ولی اصلاح طلبان کاندیدا اعلام نکردند، بلکه آقای عارف به عنوان یک کاندیدای مستقل ورود کرد، به امید جلب حمایت اصلاح طلبان بود و این ایراد و اشکالی هم نداشت. اصلاح طلبان کاندیداهای حداکثری داشتند و آنها را دنبال می کردند. از ابتدا گفته بودند، خاتمی یا هاشمی!

بخش قابل توجهی از اصلاح طلبان با رد صلاحیت آقای هاشمی کاملاً کنار کشیدند یعنی من در جلسه ای بودم که با ناراحتی و عصبانیت اظهار می کردند که ما در انتخابات شرکت نمی کنیم و توصیه هم می کردند که آقای عارف هم کاندیدا نشوند. جو به این صورت بود ولی به هر حال مردم یک خواسته داشتند.

من به همراه آقای عارف به استان ها می رفتم، خواسته مردم را این طور دیدم که ائتلاف، کاندیدای واحد! نمی خواستند مثلا سال 84 تکرار شود. برای همین شورای مشورتی آقای خاتمی تدبیری اندیشید که بتواند یک کاندیدا معرفی کند.

*شما یک چیزی درباره رئیس دفتر رئیس جمهور گفتید که ایشان چون خرش از روی پل گذشته، چنین حرف هایی می زند.

بله. جناب آقای واعظی در وزارت پست و تلگراف وزیر موفقی بود. برای پست ریاست دفتر چنین کسی که پیشینه اینگونه دارد و به ویژه در وزارت خارجه هم بوده و شاید طالب وزارت خارجه هم باشد دفعتاً بخواهد ریاست دفتر رئیس جمهور را ترجیح دهد، این یک مقدار شائبه سیاسی دارد.

آقای واعظی قبلاً در جریان انتخابات مجلس برای جلب اعتماد اصلاح طلبان برای ائتلاف خیلی تلاش کرد. در دوره دوم انتخابات - چون انتخابات به دور دوم کشیده شد - ما یک جلسه ای در کتابخانه ملی داشتیم با همه کاندیداهایی که در لیست امید بودند و به دور دوم کشیده شدند، ایشان صحبت کرد.

صحبت های ایشان و تحلیل ایشان این بود که مردم از اصولگرایان و اصلاح طلبان خسته شده اند و به جریان سومی روی آورده اند و آن جریان سوم اعتدال و توسعه است. این خیلی غیرمنطقی بود اما ایشان این ادعا را داشت. بعدها هم بیشتر تلاش کرد که آقای روحانی را از عقبه رای خودش که اصلاح طلبی بود جدا کند. اینها هم کاملاً مشهود بود. هم در ارائه لیست کابینه مشخص بود که از همانجا این زاویه کاملاً آشکار شد و هم اینکه آقای واعظی خودش را اصولگرا می داند.

*شما گفتید که حمایت بدون قید و شرط از نامزدی آقای روحانی در سال 96 اشتباه بود. درست است؟

بله.

*چرا؟ چه قید و شرطی می توانستید بگذارید؟

اگر ائتلاف بود، ائتلاف سازوکاری دارد. وقتی اسمش ائتلاف است یعنی اینکه ما دو گروه و دو جریان در کنار هم قرار می گیریم و در ادامه هم با هم خواهیم بود. ائتلاف تا دم در مجلس یا ائتلاف تا دم در ریاست جمهوری و کابینه معنا ندارد. باید این ائتلاف خودش را در کابینه نشان می داد ولی نشان نداد.

*الان در جمع اصلاح طلبان دو فکر وجود دارد. یکی اینکه دولتی است که کمک کردیم و ائتلاف کردیم، باید به حمایت ادامه دهیم. دیگری فکر امثال آقای حجاریان است که شما آن را تائید کردید که نباید خودمان و سرنوشتمان را به سرنوشت آقای روحانی گره بزنیم. جمله ای که شما بیان کردید همین است که حرف درستی است. پیروزی روحانی پیروزی اصلاح طلبان بود ولی پیروزی اصلاح طلبی نبود و نباید سرنوشت خود را گره بزنیم. یعنی شما معتقد هستید نباید از دولت حمایت کنید؟

در برخی جاها بالاخره باید از دولت حمایت کرد، بلکه از کل نظام باید حمایت کرد. انقلاب ما انقلاب آرمانی بود و از همان آرمان ها هم من دفاع می کنم. در جایی که بحث بین آقای روحانی و براندازان باشد، از آقای روحانی دفاع می کنیم و محکم هم می ایستیم. اعتقاد به این داریم و قبلاً هم این کار را کردیم اما اگر امر دایر بین مردم و دولت شد ما طرف مردم هستیم. مردم، اصل هستند.

*آن مردم نمی گویند شما خودتان این دولت را آوردید؟

بله می گویند و ما می گوییم چاره ای نداشتیم. چاره دیگری نداشتیم. آن زمان ...

*برخی یعنی رقبای شما بیان می کنند 90 درصد سمت ها دست اصلاح طلبان است.

من این را نمی دانم به ویژه با قانون منع بکارگیری بازنشستگان فکر نمی کنم اصلاح طلبی هم باقی مانده باشد. (می خندد). استراتژی ما سلبی بود یعنی ما می گفتیم این مدیریت آقای احمدی نژاد نباید استمرار یابد. این نباید باشد و این برای کشور خطرناک است و هزینه های سنگینی برای ما به وجود آورده و قابل اعتماد نیست. هر کس دیگری باشد بهتر از این جریان است.

در جریان مجلس هم گفتیم این تندروهایی که در مجلس هستند نباید باشند هر کس دیگری باشند. اصولگرای معتدل باشد بهتر است. کما اینکه در برخی جاهای لیست امید اصولگرا هستند. می گفتیم اصولگرای معتدل باشد بهتر از این مجلس است.

*در انتخابات ریاست جمهوری 92 شما می توانستید بگویید آقای عارف باشد.

یکی را باید انتخاب می کردیم. اگر آقای روحانی می ماند چه می شد؟ نمی شد.

*حداقل الان برای مردم پاسخ داشتید که دنبال گزینه دیگری بودید. برای این که نقشه راه رسیدن به قدرت برای گروه های سیاسی مشخص شده و می خواستید به قدرت برسید، از یکسری از ارزش ها کوتاه آمدید. درست است؟

نخیر.

*آقای روحانی کاندیدای مطلوب شما نبود.

نبود.

*ولی به خاطر اینکه به نوعی تفاهم برسید و در اداره کشور سهم داشته باشید قبول کردید.

نه، من با آقای دکتر عارف بودم. من با آقای روحانی نبودم. یعنی بعد از اینکه آقای روحانی را انتخاب کردند من در ستاد آقای روحانی هم نرفتم. بنابراین بحث من با آقای عارف با بحث اصلاح طلبان با آقای عارف جدا بود. اصلاح طلبان هنوز به این تصمیم نرسیده بودند که از چه کسی حمایت کنند، ولی باید از یک نفر حمایت می کردند و آن یک نفر را با توجه به اینکه در این ائتلاف و در این تصمیم گیری آقای هاشمی هم حضور داشت، ترجیح دادند که آقای روحانی باشد و با نتیجه ای که از نظرسنجی به دست آمده بود.

*آقای جهانگیری را گفتید یک کار بزرگی برای آقای روحانی کرد و در دولت سوخت ولی جهانگیری چهره سوخته ای نیست و هنوز یک کاندیدای بالقوه برای 1400 است. البته در جایی هم گفته بودید خروج آقای جهانگیری از کابینه حتماً به نفع خودش است ضمناً مشخص می شود که روحانی با اصلاح طلبان به کجا رسیده است. واقعا هنوز چنین اعتقادی دارید؟

من هنوز هم این اعتقاد دارم.

*یعنی اعتقاد دارید آقای جهانگیری از دولت بیرون بیاید بهتر است؟

به نفع خودش است.

*به نفع خودش یا اصلاح طلبان؟

نه، به نفع خودش است. به نفع اصلاح طلبان را نمی توانم الان جمع بندی کنم. اینکه گفتم به نفع خودش است بالاخره دولت آن اعتباری را که در جریان انتخابات سال 96 داشت، به سرعت از دست داد و بالاخره الان ارزیابی از محبوبیت آقای روحانی خیلی پائین است.

*چند درصد است؟ می دانید؟

من زیر 10 درصد شنیدم. وصل شدن به چنین دولتی با چنین نارضایتی که وجود دارد جزء هزینه کردن چیز دیگری ندارد. نمی دانم چه فایده ای دارد.

*ایشان همان کسی است که در سال 96 پشت آقای روحانی آمد.

خب  آقای روحانی...

*و آقای جهانگیری در سال 96 حرکتی کرد که فکر نمی کنم در تاریخ انتخابات های ایران سابقه داشته باشد. درست است؟

بله. درست است. کسی این کار را نکرده است. عملکرد آقای روحانی در دوره اول قابل دفاع بوده است. دستاوردهای بالایی داشته است و آقای جهانگیری هم شریک بوده بنابراین آقای جهانگیری وقتی در مناظرات آن حرف ها را بیان می کرد در واقع از عملکرد خودش دفاع می کرد که ما این کار را کردیم. صراحتاً بیان کرد کاندیدای اصلاح طلبان هستم.

*حتی پچ پچ هایی شنیده می شد که ممکن است آقای جهانگیری بماند.

آقای جهانگیری در پس ذهنش یک چنین تصوری داشت که ممکن است شرایط به گونه ای باشد که بماند.

*یعنی در ذهن خودش این تصور را داشت یا در سیاستگذاری اصلاح طلبان این بود؟

خیر. با اطلاعاتی که ایشان داشت در پس ذهن خود این را داشت. ولی اصلاح طلبان ایشان را به عنوان کاندیدای سایه آورده بودند.

*الان هم معتقد هستید آن بالقوگی را برای 1400 خواهد داشت؟

تداوم همکاری با دولت به آقای جهانگیری لطمه می زند. نمی دانم برای 1400 چیزی از او باقی بماند یا خیر.

ببینید، در دوره دوم ریاست جمهوری زمان مفید دولت دو سال اول است. دو سال دوم بستن کیف ها و جمع و جور کردن وسایل است. نگاه کابینه هم به قدرت آینده است. نگاه افراد برای حفظ موقعیت خود است.

*که نفر بعدی چه کسی است.

بله.

*واقعا این چنین است؟

بله. واقعا این چنین است.

*این را واقع بینانه بیان می کنید.

بله. واقع بینانه اینجوری است.

*یعنی شما که در دولت دوم آقای خاتمی بودید دو سال آخر به فکر این بودید که نفر بعدی چه کسی است.

نه اینکه در ذهن ما نباشد نفر بعدی چه کسی است، ولی ما فکر می کردیم بعد از خاتمی... حتی من مخصوصاً مصاحبه کردم و گفتم بعد از آقای خاتمی من دیگر وزیر نیستم.

*این چیزهایی که آقای جهانگیری یک بار گفت و بعد فروکش کرد که اختیار عوض کردن منشی خودم را هم ندارم، به نوعی درست بود.

بله. درست بود.

*به نوعی از اختلاف میان ایشان و رئیس  دفتر نشات می گرفت.

بله عمده این بود.

*و الان به توصیه چه کسی ایشان مانده است؟ چون ما شنیدم ایشان می خواهند از دولت بیرون بیایند.

اینجور پخش شده که ایشان استعفا داد؛ تصمیم به استعفا گرفت یا استعفا داد. به دنبال آن استعفا چون رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی بود، باید اذن رهبری را هم می داشت. بنابراین نامه ای به مقام معظم رهبری نوشتند و شرایط را بیان کردند که من نمی توانم مفید باشم و اقتصاد مقاومتی هم پیش نمی رود، لذا اجازه خواستند که استعفا بدهند ولی ایشان مصلحت ندیدند.

*عملکرد آقای عارف باعث شد مقبولیت پائین بیاید. چنین چیزی را بیان کردید.

بله درست است.

*مگر عملکرد ایشان چطور بود؟

مجلس و نمایندگی مجلس جایگاه بسیار مهمی است. وقتی مردم رای می دهند مطالبات، توقعات و انتظاراتی دارند و اگر آن مطالباتی که مردم دارند، نماینده مجلس نتواند انجام دهد یا وقتی انجام نمی دهد، حداقل برای مردم توضیح ندهد که به چه دلیل نمی توانم و موانع چیست، این از نظر مردم افت می کند.

این فقط مختص دکتر عارف نیست. فراکسیون امید هم در کل نتوانسته نظر مردم را جلب کند ولی وقتی فراکسیون امید به کابینه آقای روحانی که اصلاح طلبان معتقد بودند آقای روحانی با چرخش این کابینه را انتخاب کرده و مورد انتظار نیست، یکدست رای می دهند، خب معلوم است که این فراکسیون امید یعنی مجلس و دولت با هم هستند.

*شما خودتان می گویید این فراکسیون امید از دل همین دولت بیرون آمده است. پس عجیب نیست که به دولت رای بدهد.

نخیر. همه اش که این نبود.

*شما گفتید آقای واعظی وسط میدان آمد.

بله ولی آنها مستقلین را تشکیل دادند.

*به هر حال فراکسیونی به نام امید شد. اسم آن را امید گذاشتند.

مستقلین با فراکسیون امید متفاوت است.

*انتظار هم این است که به کابینه رای بدهند.

اگر آقای روحانی کابینه ای که انتخاب کرده، دقیقاً آن چیزی بود که مورد انتظار بود، باید تلاش می کردند و باید جلو هم می افتادند، ولی وقتی این نبود و زمزمه ها و نارضایتی هایی وجود داشت، نظرات مخالفی که از سوی اصلاح طلبان اعلام می شد، حداقل به عنوان اصلاح طلب باید واکنش نشان می دادند ولی این دیده نشد.

بعدا شروع به استیضاح کردن، کردند تا جبران این عملکرد شود که این هم درست نبود، مثبت نبود چون زمان نیست و وقت را از دست می دهیم.

*برخی را هم دو بار دو بار استیضاح کردند.

بله؛ همین را عرض می کنم. یعنی این افراط و تفریط هایی که صورت گرفته، منطقی نیست و مورد قبول و انتظار مردم نیست و آقای عارف رئیس فراکسیون هم هست. طبعاً یک مقدار سهم ایشان بیشتر می شود.

*وقتی یک نفر در بدنه حاکمیت قرار می گیرد، تحت فشار است تا با قدرت با باندهایی که نقش آفرینی می کنند وارد معامله شود و به خواست آنها تن دهد. بسیاری از نمایندگان فراکسیون امید وارد این بازی شده اند. این را شما بیان کردید.

بله.

*واقعا همین طور است؟

بله. واقعا همین طور است.

*یعنی وارد معامله شدند؟

بله.

*وارد معامله با کجا شدند؟

ببینید مجلس ما این ضعف را دارد. به کل مجلس ما از زمانی که بحث نظارت استصوابی مطرح شده و تائید صلاحیت ها برای نمایندگان مجلس تعیین کننده شد، از آن زمان نمایندگان همیشه دغدغه تائید صلاحیت را دارند. بنابراین خود به خود وقتی وارد مجلس می شوند، سعی می کنند حواسشان به جریانی باشد که بعداً اینها را تائید صلاحیت کنند.

از این گذشته برخی از نمایندگان ما هم چون احزاب قوی در کشور ...

*این به معنای تائید اصلاح طلبان تندرو نیست؟ که شما وسط میدان بروید و هر چه می خواهید بگیرید و صحبت های ساختارشکنانه کنید و ...

نه. من اصلاً چنین اعتقادی ندارم. من اعتقاد دارم که انسان باید حریت و آزادگی خودش را حفظ کند.

*حریت و آزاداگی در چهار چوب باشد. در چهارچوب حرف های خود را بیان کند.

بله ولی باید عقلانیت هم داشته باشد و مصلحت سنجی هم باید بکند.

*در اصولگرایان هم داریم که همانند آقای احمد توکلی خیلی صریح صحبت می کنند و صلاحیت ایشان هیچگاه رد نشده است. حرف های خودش را هم بیان کرده و تندترین حرف ها را هم بیان کرده است.

درست است. من به ایشان احترام می گذارم چون روحیه انقلابی خودش را حفظ کرده است. من هم اعتقاد دارم...

*فراکسیون امید هم می توانستند... نمونه دیگ  علی مطهری که حرف هایش را بیان می کند...

مگر ما چند علی مطهری داریم؟ یک آقای مطهری داریم که شاخص است و نشان می دهد بقیه آن چیزی که مورد انتظار بود و یا مطلوب است که آقای مطهری انجام داده، انجام نداده است. اگر آنها هم انجام می دادند قطعا وضع اینچنین نبود. نه دولت می توانست این راه را طی کند، نه بقیه نهادهایی که تاثیرگذار هستند می توانستند یا آنهایی که دنبال رانت خواری بودند می توانستند.

*این لیست 30 نفره ای که 30 هیچ شما در تهران بردید، پخت و پز چندین ماهه شما است. از بین 120 نفر انتخاب کردید.

این پخت و پز ما نبود.

*چرا دیگر.

این پخت و پز ما ...

*به هر حال انتخاب شما است. آوردید و آدم گزینش کردید.

ما مجبور شدیم.

*وقتی یک بزرگواری لیست می دهد، لیست را امضا می کند و می گوید رای بدهید یعنی چه؟ یعنی حساب همه چیز را کرده است.

دقیقا. من خانواده ام را به زحمت توانستم راضی شان کنم که به 30 نفر رای بدهند. ما فراخوان دادیم. یعنی نیرو نداشتیم. فراخوان دادیم تا آنهایی که خودشان را اصلاح طلب می دانند معرفی کنند و پرونده تشکیل دادیم. از بین آنها تعدادی را انتخاب کردیم، والا بیش از 6-5 نفر بیشتر نمی توانستیم لیست برای تهران بدهیم. بقیه افرادی بودند که نمی شناختیم.

*و این یک ضعف برای شما و طیف شما نیست؟

استراتژی ما سلبی بود.

*20 سال و خرده ای است که وسط صحنه هستید.

بله. ولی وقتی ردصلاحیت می کنند که ضعف ما نیست.

*ولی شما در شواری شهر این اشکال را نداشتید. این مشکل را نداشتید.

بله. این مشکل را نداشتیم.

*در شورای نفرات خوبی هم بردید.

بله. در شورای شهر این مشکل را نداشتیم.

*ولی بعد از دو سال و خرده ای است که آقای حناچی سه ماه است که سوار کار شده است. درست است؟

بله. اگر سوار شده باشد.

*می گویند سوار کار شده است. در این که مشکلی نداشتید ولی مردم به این پخت و پز شما هم راضی نیستند.

واقعا مشکل نداشتیم. انتخاب اول ما آقای نجفی بود که به چه دلیلی کنار رفت؟

*شما بگوئید به چه دلیلی کنار رفت؟

مجبور کردند استعفا بدهد. به ایشان گفتند باید استعفا بدهد.

*به چه دلیلی؟ ایشان استعفا نمی داد، ایستادگی می کرد.

دلیلش را نهادهایی که به ایشان گفتند می دانند. حتما دلیلی داشتند. شاید به ایشان هم گفته باشند و من این را نمی دانم.

*بعد هم از ایشان عکس هایی بیرون آمد که ...

به هر حال آقای نجفی انتخاب اول شورای شهر بود که بدون اراده شورای شهر و بدون اراده خود شهردار کنار گذاشته شد.

*آقای افشانی هم به بازنشستگی خورد. ولی خیلی ها می گفتند آقای محسن هاشمی باشد. من این سوال را از آقای الویری هم کردم که چرا آقای محسن هاشمی رفسنجانی که کسی بود که در شهرداری کار کرده بود، تجربه کار را داشت، از شورا بیرون می آمد و می گفت (میثاق نامه) را امضا هم نکرده و خود ایشان هم تمایل داشت. این را من از خودشان شنیدم که طیف اصلاح طلبان دوست ندارند من باشم. چرا؟

در شورای شهر با هم پیمانی بستند که کسی از شورای شهر خارج نشود.

*می گویند من این پیمان را امضا نکردم. آقای الویری هم می گفتند انصافاً امضا نکردند.

خب دیگران که امضا کردند، دیگران می توانند متعهد باشند که ایشان از شورای شهر نباید خارج شود.

*اگر هدف برای خدمت باشد، کار خوب ارائه دادن باشد یک نفر دیگر بیرون بیاید و آقای هاشمی شهردار تهران شود. چرا اینچنین نشد؟ برخی چیزهای دیگری می گویند. من در برنامه با آقای الویری هم مطرح کردم. می گویند که اصلاح طلبان فکر می کنند آقای هاشمی شهردار شود یک سکوی پرشی برای ریاست جمهوری است و آقای هاشمی رئیس جمهور شود، آنطور تابع اصلاح طلبان نیست.

قطعا آقای هاشمی تابع اصلاح طلبان نیست، چون بارها و بارها هم بیان کرده است. حتی پدر خودشان را هم اصلاح طلب نمی دانند. به هر حال رزومه آقای نجفی قطعا قابل قیاس با هیچ کسی نبود.

*شما 1328 در لاهیجان به دنیا آمدید.

در لنگرود به دنیا آمدم.

*هنوز هم رفت و آمد دارید؟

بله. رفت و آمد دارم.

*چه سالی ازدواج کردید؟

1354.

*چطور با حاج خانم آشنا شدید؟

در دانشگاه تبریز بود.

*تبریز درس می خواندید؟

بله.

*چه رشته ای؟

من رشته فیزیک و خانمم رشته ریاضی بودند.

*شما هم دوره اقای مهرعلیزاده بودید؟

بله.

*آقای رحیم صفوی هم بودند؟

بله. همه این دوستان بودند، عده ای شهید شدند مانند شهید باکری، شهید سلیمی، شهید آل اسحاق بودند.

*یک جماعت انقلابی دوآتیشه ...

بله.

*دانشگاه تبریز هم دانشگاه شلوغی بود.

چون دانشگاه تبریز دانشگاه چپ بود. در سال 50 به عنوان لنینگراد مشهور بود. بالاخره مذهبی ها کار کردند و توانستند دانشگاه را از دست جریان چپ بگیرند.

*یعنی واقعا غلبه کردند.

بله. مردم هم به دلیل آن گرایشات چپ قبلی اعتمادی به دانشجویان و دانشگاه نداشتند، ولی بعداً وقتی دیدند که این گرایش به وجود آمد، ما توانستیم با مردم ارتباط برقرار کنیم. اعتماد مردم و همکاری آنها را جلب کردیم و دیگر آن جریانات 29 بهمن 56...

*با حاج خانم در آنجا آشنا شدید و چطور اقدام کردید؟ ایشان اهل تبریز بودند؟

خیر. ایشان اهل بیرجند هستند. دانشجوی آنجا بودند. به یکی از همکلاسی ها گفتم که می خواهم ازدواج کنم و با ایشان صحبت کنم. یک روز در دانشگاه با هم صحبت کردیم و بعد هم به خواستگاری رفتیم.

*مهریه جقدر بود؟

مهریه یک سکه بود و یا شاید اصلا نبود. مهریه حضرت زهرا (س) بود.

*چند فرزند دارید؟

من 7 فرزند دارم.

*ماشاءالله. پسر هستند یا دختر؟

4 دختر و 3 پسر دارم.

*در کار خانه کمک می کنید؟

در حدی که صبحانه را آماده کنم و ظرف را جمع کنم و داخل ماشین بگذارم. رختخواب را جمع کنم. تختخواب را مرتب کنم.

*اهل غذا درست کردن؟

بلد نیستم.

*واقعا بلد نیستید؟

بله. واقعا بلد نیستم.

*تفریح شما چیست؟ چه تفریحی دارید؟

تفریح ما مسافرت است. دور هم جمع شدن است. خانواده شلوغی هستیم.

*هر هفته همه جمع می شوید؟

اغلب اوقات جمع می شویم.

*ماشاءلله.

اغلب اوقات به بهانه های مختلف جمع می شویم. همین که در طول سال یکی یکی بخواهند جشن تولد بگیرند، همه جشن می شود.

*از پرجمعیتی راضی هستید؟

بله. اینها همه برکات الهی است.

*چون الان بیشتر از دو تا یکی و نهایتا سه فرزند نیست.

اداره آنها از نظر اقتصادی کار مشکلی است، ولی روزی دست خداوند است.

*از لحاظ تربیتی سخت نیست که بتوانید به همه برسید؟

نخیر. خوشبختانه خوب بود و راضی هستیم.

*حاج خانم ادامه تحصیل دادند؟

بله. ایشان الان فوق لیسانس را در رشته علوم قرآنی گرفته اند.

*فعالیت بیرون از خانه هم دارند؟

قبلا معلم بودند و کلاس می روند و علاقه مند به رفتن به سخنرانی ها و گوش دادن به تحقیقات علمی هستند.

*اهل ورزش هستید؟

به شدت.

*چه ورزشی انجام می دهید؟

من الان شنا را مرتب دارم یعنی هفته ای یک بار دارم، هر روز هم که از خواب بیدار می شوم همانجا از رختخواب یکسری حرکات را شروع می کنم تا بیرون می آیم. 45 دقیقه تا یک ساعت ورزش می کنم.

*با کدام یک از غیر هم جناحی ها رفاقت بیشتری دارید؟

برخی از دوستان ما هستند که جناحی محسوب نمی شوند، مانند آقای علی محمد بشارتی که جناحی نیست، آقای قیامتی آن جناحی حساب نمی شوند.

*شما استاندار آقای بشارتی هم بودید. درست است؟

خیر. آقای بشارتی که آمد دوره 4 ساله من در کهکیلویه و بریر احمد تمام شد و من به تهران آمدم و مشاور ایشان شدم.

*مشاور وزیر کشور شدید.

بله.

*در خدمت آقای صوفی هستیم و گپ می زنیم. آقای صوفی، شما فعالیت انقلابی تان را قبل انقلاب از چه زمانی شروع کردید؟

من از زمانی که دوره سربازی را می گذراندم به عنوان سپاه بهداشت بودم. یکسری مطالعات را شروع کردم ولی مطالعات من خیلی جهت نداشت اما وقتی به دانشگاه رفتم چون قبل از آن مطالعه زیاد داشتم، مترصد بودم بتوانم به این هسته مرکزی مبارزاتی دانشگاه وصل شوم.

*دستگیر نشدید؟

بله. در سال 57 مخابرات را محاصره کردند و گفتند یک نفر با شما کار دارد. من دم در رفتم و فوری کلت را روی سینه گذاشت و دست من را گرفت و بردند.

*روز 22 بهمن 57 کجا بودید؟

من در تبریز بودم. پادگان تبریز را گرفتیم.

*با همین تیمی که بودید؟

بله.

*فکر می کردید که انقلاب پیروز شود؟

اصلاً فکر نمی کردیم. یعنی 29 بهمن سال 56 آن تبریز آن قیام پیش آمد. بسیار عجیب بود. در 22 بهمن که انقلاب پیروز شد من شیفت شب بودم. معمولاً شیفتی کار می کردیم، تکنسین بودیم. من شیفت شب بودم. خدا گواه است که از شب تا صبح نماز می خواندم و این سوره را تکرار می کردم که اذا جاء نصرالله والفتح...

*تا این اندازه دلشوره داشتید.

ذوق زده بودم و از شوق نمی دانستم چه کار کنم. باور نمی کردم انقلاب پیروز شود.

*نخستین سمتی که بعد از انقلاب گرفتید چه بود؟

من قبل از انقلاب چون درسم خوب بود تکنسین ممتاز بودم. یک دوره اضافه را تعدادی برای ترافیک سنجی دیدیم که من تکنسین رشت بودم و بعد به تبریز رفتم. باید مرکز اصلی می بودیم. غرب کشور آن زمان هرجا که آزمایش تحویل بود بر عهده من بود. من در آنجا مسئول گروه ... (فنی) بودم. بعد انقلاب بلافاصله مرکز آموزش غرب کشور درست کردیم و دو دوره تکنسین در آنجا تربیت کردیم. بعد از آن به عنوان مدیر کل مخابرات آذربایجان شرقی انتخاب شدم و تا سال 64 مدیرکل بودم.

*در سال 64 هم استاندار بوشهر شدید؟

بله.

*چطور استاندار شدید؟ چه کسی شما را انتخاب کرد؟

آقای مهندس عابدینی استاندار آذربایجان شرقی بود و دنبال این بود که من معاون سیاسی ایشان بشوم. در بهمن ماه ایشان خواست و به وزارت کشور برای معاونت سیاسی پیشنهاد داد که من ...

*آن زمان وزیر ?

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین