ناصر فیض:

برای جذب مخاطب از سلبریتی‌ها استفاده نمی‌کنیم/ جشنواره طنز سوره برگزار خواهد شد

عنوان

مدیر دفتر طنز حوزه هنری گفت: ترجیح می‌دهیم در برنامه «در حلقه رندان» ۱۵۰ نفر بیایند و شعر و نثر طنز خوب گوش کنند تا اینکه با حضور یک سلبریتی هزار نفر را جمع کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، ناصر فیض مدیر دفتر طنز حوزه هنری با بیان اینکه برنامه «در حلقه رندان» یکی از باسابقه‌ترین جلسات این دفتر در حوزه هنری است، اظهار کرد: در این برنامه طنزپردازان هر ماه می‌توانند دیداری تازه کنند و همچنین مخاطبان دفتر هم سنجیده ‌شوند.

وی ادامه داد: داریوش کاردان همچنان اجرای این برنامه را بر عهده دارد. البته در آخرین جلسه این برنامه در سال ۹۷ به دلیل مشغله‌های ایشان، امیرحسین مدرس اجرای برنامه را موقتا بر عهده گرفت. تغییر مجری برنامه «در حلقه رندان» را هم نکته مثبتی می‌دانیم. زمانی تلاش شد که از خود طنزپردازان و شاعران برای اجرا استفاده کنیم و در این بین استعدادهای طنزپردازی و اجرا در این برنامه هم کشف شود. در مجموع سعی می‌کنیم گاهی در نحوه اجرا تغییراتی بدهیم و این تغییرات را مثبت ارزیابی می‌کنم.

فیض همچنین گفت: «محفل طنز» هر ماه بعد از «در حلقه رندان» اتفاق می‌افتاد و پاتوق خوبی بود. این برنامه با محوریت مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد برگزار می‌شد و بعد از درگذشت ایشان هم تلاش داریم تا این برنامه ادامه داشته باشد. البته بعد از فوت ایشان این برنامه کمی سرد شد، اما جلسات را تعطیل نکردیم. در صحبت‌هایی که بین طنزپردازان صورت گرفت، قرار بر این شده که طنزپردازان حاضر در محفل طنز هم آثارشان را در جمع دوستان و پیش‌کسوتان بخوانند.

مدیر دفتر طنز حوزه هنری اظهار داشت: برنامه «دگرخند» هم مربوط به کتاب‌های منتشر شده و موضوعات مرتبط با طنز است و در سال ۹۷ نیز هر ماه برگزار شد. امسال طنز انقلاب اسلامی، طنز دوره مشروطه، طنز رادیویی و ... در این برنامه در کنار نقد کتاب‌ها بررسی شده است. همچنین همیشه به دنبال برپایی کارگاهی برای تحلیل و تشریح مبانی طنز مکتوب بوده‌ایم و در این راستا «مکتب‌خانه طنز» با حضور رضا ساکی برگزار شد و تا امروز ایشان کار خود را خوب انجام داده است و نیاز این جلسات را تا حدود زیادی برآورده کرده است. کارگاه اسرار و ابزار طنزپردازی نیز دوره های مختلفی در حوزه هنری برگزار شده است و در یک دوره من و در دوره های دیگر آقای اسماعیل امینی، یوسفعلی میرشکاک، محمدعلی علومی و ... حضور داشته‌اند. در سال ۹۷ یوسفعلی میرشکاک به طور مستمر درباره شیوه‌های طنزنویسی در این جلسات صحبت کردند.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ تلاش داشتیم تا در برنامه‌های استانی بی تاثیر نباشیم و در جشنواره‌ها و جلسات طنز استان‌های مختلف حضور داشته باشیم. همیشه سعی داشته‌ایم با موضوعاتی که حوزه هنری دارد همراهی کنیم، هرچند جنس طنز به گونه‌ای است که نمی‌تواند در هر موردی همراهی داشته باشد و به طور مثال در ادبیات عاشورایی ما تنها می‌توانیم جلسه «رندان تشنه لب» را برگزار کنیم.

فیض خاطرنشان کرد: در سال ۹۷ برنامه‌هایی برای بزرگداشت و نکوداشت ابوالفضل زرویی نصرآباد داشتیم و پس از فوت ایشان حوزه هنری از مراسم تشییع پیکرشان تا بزرگداشت‌ها سنگ تمام گذاشت. در استان‌های یزد، بجنورد، بیرجند، قم و دانشگاه تهران و حوزه هنری مرکز برنامه هایی درباره ایشان برگزار شد.

مدیر دفتر طنز حوزه هنری درباره انتشار آثار طنز توسط این دفتر نیز گفت: بررسی کتاب‌های طنزی که به دفتر طنز می رسد نیز از دیگر فعالیت‌های دفتر بوده است و البته حجم کتاب‌ها بسیار زیاد است و ما هر سال تنها چند عنوان کتاب را از این آثار رسیده انتخاب می‌کنیم و به چاپ می‌سپاریم. معیارهای انتخاب کتاب‌ها به لحاظ ساختاری و محتوایی است. چرا که مضامین نیز برای ما مهم است و هر اثر طنزی مورد قبول دفتر طنز نمی‌تواند باشد و باید عرف و اخلاق در آثار رعایت شده باشد. ما برای جذب مخاطب نمی‌توانیم هر کاری کنیم و به طور مثال هر شخصی که به عنوان سلبریتی شناخته می‌شود را در برنامه‌ها دعوت کنیم تا مردم به برنامه بیایند. ترجیح می‌دهیم در برنامه «در حلقه رندان» ۱۵۰ نفر بیایند و شعر و نثر طنز خوب گوش کنند تا اینکه با حضور یک سلبریتی هزار نفر را جمع کنیم.

این شاعر و طنزپرداز همچنین گفت: خط قرمزهای ما به معیارهای درست سخن گفتن بازمی‌گردد و بر اساس بخش‌نامه خاصی نیست بلکه عرف جامعه است. اگر ما آزاد باشیم که هر چه خواستیم بنویسیم و ارائه دهیم، باز هم هنرمندی مطرح می‌شود که از هنر خود به شکل درست استفاده کند. آزادی باعث نمی‌شود هر چه دلمان خواست بگوییم.

وی تصریح کرد: در سال ۹۸ و در کنار دیگر برنامه‌های دفتر طنز حوزه هنری، جشنواره طنز سوره برگزار خواهد شد.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین