مراقب «اشک مریم» زاگرس باشید

عنوان

در آستانه فصل بهار یکی از نگرانی‌های بخش گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست گونه لاله‌های واژگون یا اشک مریم است. رئیس گروه گیاهی این سازمان ضمن معرفی این گونه گیاهی مهم نسبت به چیدن لاله‌های واژگون در دامنه‌های زاگرس هشدار داد.

مریم مغانلو - رئیس گروه گیاهی دفتر ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست- ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت لاله‌های واژگون دامنه های زاگرس و با تاکید بر اینکه یکی از گونه‌های گیاهی حائز اهمیت در کشور ما لاله واژگون است، درگفت‌وگو با ایسنا، گفت: متأسفانه به دلیل سودجویی برخی افراد مشاهده می‌شود که در اوایل بهار و همزمان با سال جدید، تعداد زیادی از لاله‌های واژگون به‌صورت شاخه بریده و در بعضی اوقات گیاه به طور کامل از پایه کنده می‌شود و همراه پیاز آن در سطح معابر شهری به فروش می‌رسد. این کار باعث می‌شود جمعیت این گونه در مناطق رویشگاهی آن با تهدید جدی روبرو شود.

وی با این توضیح که لاله واژگون با نام علمی .Fritillaria imperialis L شناخته می‌شود، گفت: از زیباترین گونه‌های جنس Fritillaria است که از اواخر اسفندماه و در فروردین و اردیبهشت تحت تأثیر دمای هوا به گل می‌نشیند و در میان لاله‌های ایران، لاله واژگون که به نام‌های لاله سرنگون و اشک مریم نیز شناخته شده است از شهرت و زیبایی منحصربفردی برخوردار است.

رئیس گروه گیاهی دفتر ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: همه ساله عده‌ای برای تماشای لاله‌های واژگون؛ این جلوه طبیعی کم نظیر، راهی دامنه‌های زاگرس می‌شوند. این گل سازگاری زیادی با دامنه‌های سنگلاخی و صخره‌ای دارد و متأسفانه چرای دام، تخریب زیستگاه برای ایجاد اراضی کشاورزی و برداشت مستقیم این گیاه برای خرید و فروش مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده این گیاه است.

مغانلو ادامه داد: به منظور حفظ لاله واژگون، رویشگاه اصلی این گونه گیاهی در استان چهار محال و بختیاری به عنوان اثر طبیعی ملی معرفی شده است که جزو مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به شمار می‌آید و هرگونه بهره‌برداری از این گونه ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود.

رئیس گروه گیاهی دفتر ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست در پایان تأکید کرد: از هموطنان می‌خواهم که با توجه به اینکه طبیعت‌گردی در تمام دنیا آداب خاص خود را دارد و نباید سبب کوچکترین لطمه‌ای به محیط زیست شود، هنگام مراجعه به مناطق رویشی لاله‌های واژگون از جمع‌آوری و آسیب به آن‌ها خودداری کنند و در امر حفاظت از این گونه گیاهی همچنین سایر گونه‌های گیاهی ارزشمند کشور - که گنجینه طبیعی و سرمایه ژنتیک این مرز و بوم محسوب می شوند - کوشا باشند.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین