بهادری:

طولانی بودن فرآیند کشف و دادرسی منجر به ورود پول كثیف به انتخابات می‌شود

عنوان

پژوهشگر حقوق عمومی گفت: بسیاری از كشورها سقف خاصی به منظور كمك مالی به ستادها یا حتی احزاب پیش‌بینی می‌كنند،‌ تا هم از ورود پول كثیف به انتخابات جلوگیری كنند، هم مانع شوند صاحبان ثروت به راحتی صاحب قدرت شوند. اما نمایندگان مجلس با مقرر كردن هر گونه سقفی برای کمک مالی به نامزدهای انتخاباتی مخالفت كردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی بهادری جهرمی پژوهشگر حقوق عمومی در صفحه شخصی خود درباره شفافیت نمایندگان و اقدامات مقابله‌ای آنها با فساد که در طرح اصلاح قانون انتخابات آمده است نوشت:

۱- نمایندگان مجلس با لزوم «انتشار هزینه‌های انتخاباتی نامزدها» مخالفت کردند تا همچنان کسی نداند پول و منابع مالی ستادها از کجا تأمین می‌شود! حتی صرفاً مشخص کردن «هویت پرداخت‌کننده و دریافت کننده کمک‌های مالی» نیز که در ماده دیگری پیشنهاد شده بود از سوی نمایندگان پذیرفته نشد.

۲- مجرمین اقتصادی از حمایت مالی از ستادهای انتخاباتی ممنوع شدند،‌ اما «متهمین به جرایم اقتصادی و انتخاباتی» از لیست ممنوع شدگان خارج شدند. با توجه به طولانی بودن فرآیند کشف و دادرسی،‌ بسیاری از کسانی که مجرمیت آنها بعداً اثبات خواهد شد، می‌توانند به راحتی پول کثیف را راهی انتخابات کنند.

۳- بسیاری از کشورها سقف خاصی به منظور کمک مالی به ستادها یا حتی احزاب پیش‌بینی می‌کنند،‌ تا هم از ورود پول کثیف به انتخابات جلوگیری کنند، هم مانع شوند صاحبان ثروت به راحتی صاحب قدرت شوند. اما نمایندگان مجلس با مقرر کردن هر گونه سقفی برای کمک مالی به نامزدهای انتخاباتی مخالفت کردند.

۴- حتی«الزام ستادهای انتخاباتی به ارائه گزارش _ مالی به هیأت‌های اجرایی و نظارت» (بدون انتشار عمومی) نیز با مخالفت نمایندگان مواجه شد گامی دیگر در جهت مقابله _ با _ شفافیت که می‌توانست تاحدود زیادی از ورود پول _ کثیف به انتخابات و همچنین فساد از سوی ستادهای انتخاباتی جلوگیری کند.

۵- طرح موجود استفاده از منابع مالی را صرفاً‌ در امور مربوط به ستاد و  تبلیغات مجاز دانسته بود تا کاندیدا نتواند جز برای امور مجاز انتخاباتی هزینه بپردازد. اما نمایندگان با این ماده مخالفت کرده و به نوعی کاندیدا را مجاز دانستند با هر هدف و در هر زمینه ای هزینه کند! تعارض _ منافع

۶- علاوه بر موضوعات مالی، بسیاری امور غیرمالی که می‌توانست از بروز تخلفات _ انتخاباتی جلوگیری کند نیز پذیرفته نشد مثلا نمایندگان نپذیرفتند «کلیه مقامات دولتی» از فعالیت _ انتخاباتی ممنوع شوند! لذا ممنوعیتها محدود به مقامات خاصی شد و بقیه مقامات دولتی مجاز به تبلیغات به نفع کاندیداها شدند!

انتهای پیام/ 

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین