استعفای نظربایف روس ها را هم متعجب کرده است

عنوان

مسکو - ایرنا - استعفای نورسلطان نظربایف از مقام رئیس جمهوری قزاقستان باتوجه به روابط بسیار گسترده روسیه و این کشور آسیای میانه روس ها را هم متعجب کرده است.

به گزارش ایرنا، نورسلطان نظربایف پس از حدود 30 سال حکومت بر قزاقستان که از دوره شوروی سابق آغاز شده بود، روز سه شنبه در اقدامی از پیش اعلام نشده در تلویزیون این کشور ظاهر شد و گفت که از این مقام کناره گیری خواهد کرد.
روسیه و قزاقستان روابط گسترده ای دارند که به آن مشارکت راهبردی می گویند بنابراین اعلام استعفای نظربایف از مقام رئیس جمهوری قزاقستان و جانشینی قاسم ژومارت توکایف به سرعت در راس خبرهای روسیه قرار گرفت و مقامات و چهره های سرشناس روسیه را وادار به واکنش به این موضوع کرد.
برخی رسانه های روسیه اعلام کردند که نظربایف پیش از اعلام تصمیم خود تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت وگو کرد و او را در جریان این موضوع قرار داد.
با این حال امروز دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در جمع خبرنگاران واکنشی به این پرسش که پوتین و نظربایف در چه مورد گفت وگو کردند، نشان نداد و تنها گفت که نمی تواند محتوای این گفت وگو را فاش کند.
روسیه و قزاقستان طولانی ترین مرز خشکی جهان را دارند که بیش از هفت هزار کیلومتر است.
دو کشور دارای روابط بسیار خوبی هستند و در واقع می توان گفت که در بین جمهوری های شوروی سابق، با توجه به تنش های اخیر میان مسکو و مینسک، روسیه بهترین روابط را با قزاقستان دارد.
دو کشور در عرصه های مهمی همچون فضایی و انرژی همکاری گسترده ای دارند و روسیه پس از فروپاشی شوروی، پایگاه فضایی بایکانور را سالانه 119 میلیون دلار از قزاقستان اجاره کرده است و شهردار این شهر و رئیس پایگاه فضایی را دو طرف منصوب می کنند.
روسیه و قزاقستان، در چارچوب جامعه کشورهای مشترک المنافع (همسود)، پیمان امنیت جمعی و اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم همکاری تنگاتنگی دارند و در مذاکرات برای حل مسائل دریای خزر در چارچوب گفت و گوهای پنج کشور ساحلی خزر نیز مواضع یکسان داشتند.

**دیدگاه مقامهای روس درباره استعفای نظربایف
والنتینا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه عالی ترین مقام روس بود که امروز درباره استعفای نظربایف از مقام رئیس جمهوری قزاقستان اظهار نظر کرد.
او در سفر به منطقه اورنبورگ روسیه (واقع در مرز با قزاقستان)درباره استعفا نظربایف به خبرنگاران گفت: این خبر جدی و غیرمنتظره بویژه برای استان اورنبورگ است که در مرز با قزاقستان واقع شده است.
وی خاطرنشان کرد که قصد دارد امروز با قاسم ژومارت توکایف کفیل رئیس جمهوری قزاقستان تلفنی گفت وگو کند.
ماتویینکو خاطرنشان کرد: قزاقستان در دوره ای که توکایف کفیل رئیس جمهور است در دستان فرد مطمئنی قرار دارد، او همکار من و رئیس مجلس سنا است و چهره حکومتی برجسته و دیپلماتی خوب به حساب می آید که در آموزشگاه بین المللی بی سابقه ای دوره روابط بین الملل(دانشگاه روابط بین الملل مسکو) را گذرانده است.
وی با بیان اینکه نمی دانم که آیا توکایف نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری اعلام خواهد کرد یا نه، اضافه داشت: نظربایف را سیاستمداری با حکمت و تدبیر می دانم با ابتکار او اتحادیه اقتصادی اوراسیا بنا شد ضمن اینکه برای تحکیم و گسترش روابط روسیه و قزاقستان تلاش های زیادی کرد.

**روابط روسیه و قزاقستان در دوره کفالت توکایف توسعه می یابد
کنستانتین کاساچوف رئیس امور بین المللی شورای فدراسیون روسیه نیز معتقد است که در دوره ای که توکایف کفیل رئیس جمهوری قزاقستان است، هیچ خطری روابط مستحکم روسیه و قزاقستان را تهدید نمی کند.
وی که با کانال تلویزیونی «ومسته-اف.ام» روسیه گفت وگو می کرد از توکایف به عنوان یک سیاستمدار کارکشته یاد کرد و افزود: دو روز پیش با توکایف در آستانه دیدار کردم و وی تاکید کرد که عزم راسخ داد تا روابط روسیه و قزاقستان همه جانبه توسعه یابد.
سناتور روس خاطرنشان کرد که توکایف در روسیه فردی شناخته شده است و شریک دیرینه و مطمئن مسکو از جمله در عرصه همکاری های پارلمانی محسوب می شود.
لئونید کالاشنیکوف رئیس کمیسیون امور کشورهای همسود و همگرایی اوراسیایی دومای روسیه نیز معتقد است که تعیین توکایف به عنوان کفیل مقام رئیس جمهوری قزاقستان برای روسیه اتفاق خوبی است.
وی خاطرنشان کرد: با کفیل رئیس جمهور قزاقستان آشنا هستم و در مجمع پارلمانی جامعه همسود و مجمع پارلمانی پیمان امنیت جمعی با یکدیگر همکاری کرده ایم.
وی با بیان اینکه توکایف شخص بسیار باتدبیر و حکیمی است، اظهار کرد: از اینکه وی به این مقام رسیده خوشحالم، توکایف فردی مسئولیت پذیر است.
گفتنی است، قاسم ژومارت توکایف روز 17 ماه می سال 1953 در شهر آلماتی پایتخت سابق قزاقستان بدنیا آمد.
او در سال 1970 در دانشگاه روابط بین الملل مسکو وابسته به وزارت خارجه اتحاد جماهیر شوروی (در مسکو) مشغول به تحصیل شد.
وی از سال 1975 با پایان تحصیل در دانشگاه مگیمو در وزارت خارجه شوروی مشغول بکار شد و سپس به سفارت شوروی در سنگاپور فرستاده شد.
توکایف در سال 1992 به عنوان معاون وزیر خارجه قزاقستان منصوب شد و دو سال پس از آن وزیر خارجه این جمهوری تازه استقلال یافته از شوروی شد.
در سال 2011 توکایف معاون دبیر کل سازمان ملل شد و سپس مدیر کل بخشی از سازمان ملل در ژنو و نماینده دبیر کل این سازمان در کنفرانس خلع سلاح شد.
وی در سال 2013 رئیس مجلس سنای قزاقستان شد.
اروپام*391*1346**

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین