ویژه برنامه‌های دریاچه شهدای خلیج فارس در نوروز ۹۸ اعلام شد

عنوان

مدیر عامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران، برنامه‌های ویژه نوروز ۹۸ را در این مجموعه تشریح کرد.

- اخبار اجتماعی -

مرتضی احمدی در حاشیه بازدید خبرنگاران و اصحاب رسانه از دریاچه چیتگر با اشاره مساحت این دریاچه اظهار کرد: دریاچه چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج فارس دریاچه ای مصنوعی است که در شمال غرب تهران و منطقه 22 شهرداری تهران واقع شده است. مساحت این دریاچه 130 هکتار است و در مجاورت آن 120 هکتار مجموعه تفریحی نیز در پهنه خشکی ایجاد شده است. دریاچه چیتگر در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته و جنوب دریاچه به بزرگراه همدانی، شمال آن به بزرگراه همت، شرق آن به بزرگراه آزادگان می رسد و از غرب به بافت مسکونی منطقه 22 شهرداری تهران محدود است.

وی در ارتباط با منبع تأمین آب دریاچه شهدای خلیج فارس گفت: منبع تامین آب این دریاچه از طریق رودخانه کن است  و به واسطه سیکل بسته و ایزوله سامانه انتقال آب آن هیچگونه آب دیگری وارد سیلاب های فصلی و همچنین تغذیه سفره های آب زیرزمینی شود.

احمدی ادامه داد: سابقهٔ طرح ساخت این دریاچه به تدوین نخستین طرح جامع شهر تهران در سال 1347 بازمی گردد که در آن ساخت دریاچه ای در غرب شهر تهران پیش بینی شده بود ولی ساخت این دریاچه به دلیل محدودیت های فنی و بودجه ای تا سال ها مسکوت ماند. سرانجام در پیش زمینه مطالعاتی، از سال 1382 تا 1389، مطالعات جزئی و دقیقی در مقاطع مختلف از سوی مشاور صورت گرفت و ابهامات طرح بررسی و تکمیل شد.

مدیر عامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران، متولی و بهره بردار دریاچه شهدای خلیج فارس افزود: ساخت دریاچه چیتگر از طریق حوزه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران به سازمان مهندسی و عمران شهر تهران واگذار شد. به واسطه خاص بودن نوع پروژه (سازه آبی) لازم بود تا از شرکت های متخصص در این زمینه بهره گرفته شود. از همین رو شرکت آرماتور پردیس به عنوان مدیریت طرح پروژه انتخاب شد. در مهرماه سال 1389 عملیات اجرایی پهنه آبگیر و از تیرماه سال 1391 عملیات اجرایی پهنه ساحلی توسط پیمانکار طرح شرکت سابیر و بر اساس مطالعه و طراحی شرکت مهندسی سد تونل پارس (اشتوکی پارس) آغاز شد.

وی اضافه کرد: وسعت کل مجموعه در حدود 250 هکتار است که 130 هکتار آن پهنه آبگیر (دریاچه) و مابقی پهنه ساحلی است. تراز تاج دایک دریاچه 1268٫5 متر از سطح دریا است و تراز حداکثر آب دریاچه 1267٫5 ، است. آبگیری دریاچه در فصول پرآبی رودخانه کن از ابتدای دی ماه تا اسفند انجام می شود. علاوه بر اینکه عمق دریاچه در کناره ها بین یک ونیم تا دومتر است، اما در اواسط دریاچه عمق به 12 متر هم می رسد.

احمدی تصریح کرد: برای نخستین بار  دریاچه خلیج فارس در نوروز 98 برنامه های متنوع و مفرحی را برای میزبانی گردشگرانی که هر ساله از سراسر کشور به این دریاچه مراجعه می کنند؛ تدارک دیده است. برآورد مجموعه این است که در نوروز 98 بیش ازدو میلیون بازدید کننده از این دریاچه وجود خواهد داشت؛ بنابر این با توجه به برنامه ویژه ای که شهرداری منطقه 22 در استیج  غربی دریاچه تدارک دیده است، شرکت عمرانی برای نخستین بار برنامه های متنوعی اعم از اجرای تئاتر و نمایش های خیابانی که با مشارکت مردم اجرا خواهد شد (به این نحو که داستان را بازیگران شروع کرده و زمانی که به گره داستانی می رسند ادامه کار با مشارکت مردم خواهد بود) گروه های موسیقی خیابانی، شاهنامه خوانی، جشنواره بادبادک ها، مراسم نورافشانی به مدت 10 شب، موسیقی زنده در فضای باز و .. جهت پذیرایی از گردشگران و شهروندان تدارک دیده است.  همکاری ما نیز با گروه هایی است که سابقه خوبی در زمینه فعالیت خود داشته اند.

وی اظهار کرد: از آنجایی که بعضی از برنامه ها نیاز به اخذ مجوز از مراجع ذیربط دارند و پیگیری اخذ مجوزها در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران با بیان اینکه این برنامه ها بیشتر به مسائل اجتماعی می پردازند، اضافه کرد: از یک گروه شاهنامه خوانی دعوت بعمل آمده چرا که نوروز یکی از کهن ترین جشن های به جا مانده از ایران باستان است و (هدف مجموعه توجه به ادبیات باستانی کشورمان بوده است)؛ برنامه هایی مثل مار و پله بزرگ و گروه های موسیقی خیابانی جهت آرامش و افزایش نشاط اجتماعی تدارک دیده ایم تا گردشگران در کنار دریاچه فضایی شاد و پر از انرژی را تجربه کنند.

وی ادامه داد: نزدیک 10 شب راس ساعت 21 ، برنامه نور افشانی در یکی از جزیره ها اجرا خواهد شد که این برنامه ها 13 فروردین مصادف با شب مبعث و سه شنبه آخر سال وسعت بیشتری خواهد داشت ، همچنین مراعات و حفظ حرمت شب های وفات و شهادت در ایام نوروز نیز درنظر گرفته شده است. جشنواره بادبادک ها در ضلع شمالی این دریاچه تدارک دیده شده که نوجوانان و جوانانی که علاقه مند هستند می توانند در این برنامه ها مشارکت کنند.

مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران افزود: مجموعه از کار فودها یا ون کافه ها در ضلع جنوبی دریاچه که آرامش بیشتری نسبت به فضاهای دیگر دارد مستقر خواهند شد؛ از یک گروه حرفه ای دوچرخه سوار نیز دعوت به عمل آمده تا نمایش آکروباتیک در ضلع شرقی دریاچه اجرا کنند؛ هماهنگی هایی نیز با سازمان هلال احمر صورت گرفته است تا علاوه بر خدمات امدادی که دارند فعالیت های ویژه ای را در دریاچه شهدای خلیج فارس مناسب کودکان و سالمندان داشته باشند.

وی اضافه کرد: استفاده از برنامه های مجموعه برای عموم رایگان است و مبلغی را از مردم دریافت نمی کنیم؛ روز 13 و 14 فروردین نیز دوعروسک غول پیکر عمو نوروز و ننه سرما را در اینجا خواهیم داشت چرا که این دوروز بیشترین مراجعه کننده به دریاچه را داریم.

احمدی با بیان اینکه مجموعه خدمات ما در ایام نوروز تا ساعت 2 بامداد است، گفت: تمام غرفه ها در محوطه پیرامونی دریاچه، خود را برای میزبانی از مهمانان نوروزی آماده شده اند؛ یک کار دسته جمعی برای اینکه فضای آرام و نشاط آوری فراهم شود.

مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که برای لحظه سال تحویل چه برنامه هایی پیس بینی شده است،گفت: به دو دلیل ما برای لحظه سال تحویل برنامه ای نداریم؛ اول اینکه شهرداری منطقه 22 در مقبره الشهدا برنامه معنوی ویژه ای را تدارک دیده است و ما نیز مایل بودیم شهروندانی که خارج از منزل سال نو را جشن میگیرند در این منطقه حضور داشته باشند و دیگر اینکه بسیاری از شهروندان مایل هستند که  لحظه سال تحویل کنار خانواده خود باشند؛ بنابر این برنامه خاصی برای این شب تدارک دیده نشده است..

احمدی درباره اینکه چرا فضای دریاچه چیتگر با داشتن پتانسیل های لازم بقدر کافی شاداب نیست، گفت : توزیع جمعیتی که به منطقه مراجعه می کنند در طول سال متفاوت است .برای این محیط باید به طور مداوم  رویدادهای مختلفی طراحی و اجرا شود تا برای هر ایرانی محلی برای ثبت خاطره هایی شود که با مراجعه به این مکان، در ذهن به خوشی حک شود. وظیفه ما است که دریاچه خلیج فارس را به نقطه ای برسانیم که زنده بودن خود را حفظ کند.

حوادث عجیبی که بیشتر در نوروز رخ می دهد

آمادگی 5 هزار امدادگر برای امدادرسانی به گردشگران در ایام نوروز + فیلم

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین