توضیحات ابتکار درباره «سیر تحول مدیریت جنگل‌ها» در پی سیل گلستان

عنوان

در پی سیل گلستان، رییس سابق سازمان حفاظت محیط زیست درباره «سیر تحول مدیریت جنگل‌ها» در دوران مدیریت خود در این سازمان توضیح داد.

به گزارش ایسنا معصومه ابتکار در رشته توئیتی  درباره «سیر تحول مدیریت جنگل‌ها» در پی سیل گلستان نوشت: ‏ماجرای سیل غمبار گلستان و نظرات برخی کاربران باعث شد سیر تحولات سیاست‌های مدیریت جنگل را بیان‌ کنم. موضوع مدیریت جنگل از زمان ریاست مرحوم پدر در سازمان حفاظت محیط زیست، سال ۵۸ در ذهنم نقش بست. آن سال به دلیل گزارش‌های تخریب و بهره‌برداری از زمان شاه مخلوع، ‏برای حفاظت و کاهش بهره‌برداری از جنگل‌های هیرکانی که قدمت میلیون ساله دارند، با تصمیم شورای انقلاب، سازمان جنگل‌ها رفت زیر نظر سازمان محیط زیست. این تصمیم با مخالفت شدید بهره‌برداران و جنگلبانان مواجه شد و در نهایت پس از شش ماه شورا مصوبه را لغو کرد و سازمان جنگل‌ها به وزارت کشاورزی بازگشت.

 وی در ادامه آورده است: ‏از ابتدای کارم در سال۷۶ با وجود مأموریت‌ها و مشکلات زیاد سازمان، موضوع حذف بهره‌برداری از جنگل‌های هیرکانی و اصلاح رویه‌ها در دستور کار قرار گرفت. علاوه بر اعلام موضع صریح در مخالفت با قطع درخت جنگل طبیعی، سخنرانی و بازدید و اعلام نظارت کلان شورای عالی محیط زیست در موضوع جنگل، ‏با وجود مخالفت‌های زیاد، با مصوبه شورای عالی و همکاری وزیر، ۱۰ درصد از مساحت کل جنگل‌های کشور در هر استان به منطقه حفاظت‌شده تبدیل شد. سیاست‌های مدیریت پایدار جنگل‌ها تصویب شد، محدودیت‌های بهره‌برداری و ممنوعیت احداث معدن در شورای عالی و برخی نیز در دولت تصویب شد ‏همچنین دو پارک ملی جنگلی کیاسر و پابند تصویب شد و دولت در سال ۸۳ خروج مسیر جاده ترانزیت مشهد را از داخل پارک ملی گلستان تصویب کرد اما تصور نمی‌کردیم که این تلاش‌ها برای جنگل‌های ایران در دولت بعدی (نهم و دهم) و مجلس به‌طور کلی حذف و خنثی خواهد شد. این یعنی دور برگردان زدن علیه طبیعت.

ابتکار افزود: ‏سال ۹۲ که مسوولیت سازمان به من سپرده شد. متوجه شدیم در بسیاری زمینه‌ها از جمله جنگل دستاوردها خنثی شده بود. از همان اول با پیشنهاد آقای حجتی محدودیت بهره‌برداری تجاری جنگل تصویب شد. ما با وجود فشار زیاد با ادامه جاده در جنگل ابر مخالفت کردیم و آنجا به عنوان منطقه حفاظت‌شده تعیین شد.‏متوجه شدیم متاسفانه دولت دهم مجوزهای زیادی برای صنایع چوب داخل جنگل داده است.سال‌های ۹۳ تا ۹۵ جلسات زیادی برای رفع موانع واردات چوب و استراحت جنگل‌های هیرکانی تشکیل دادیم. عاقبت در برنامه ششم توسعه کشور توقف کامل بهره‌برداری تجاری طی سه سال تصویب شد و این دستاورد بزرگی بود که با رنج زیاد حاصل شد.

ابتکار در پایان آورده است: حفاظت از جنگل‌های هیرکانی، زاگرسی و حرا با محوریت جوامع محلی، مهار قاچاق، توسعه گردشگری سازگار با محیط زیست و تامین منابع پایدار برای نیازهای چوب و کاغذ امکان‌پذیر است. ۶ تا ۷ درصد مساحت ایران جنگل است. در تولید آب، حفاظت از خاک و جلوگیری از سیل نقش دارند. آنها سرمایه‌های بی‌نظیر ایران هستند.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین