نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه|جمهوری بدون آتاترک

عنوان

در سالگرد بزرگ چاناک قلعه نیز از آتاترک یادی نکردند و به جای آن از امپراتورهای دوران عثمانی یاد کردند و همچنین تلاش کردند تا با خواندن ادعیه و برپایی مراسم دینی، جای آتاترک را پر کنند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ستون نویس های روزنامه های ترکیه که در زبان ترکی از آنها به "گوشه نویس" یاد می شود٬ بخشی از فعالان رسانه ای توانمند و اثرگذار هستند که معمولاً یادداشت هایشان تاثیر قابل توجهی بر افکار عمومی و معادلات حزبی ترکیه می گذارد.
تسنیم تلاش می کند تا با انتخاب گزینه های قابل توجهی از نوشته های ستون نویس های ترکیه تصویری کوچک از تحولات سیاسی٬ فعالیت های رسانه ای و هدایت افکار عمومی این کشور را به دست دهد.

جمهوری بدون آتاترک

میاسه ایلکنور/ روزنامه جمهوریت

در سالیان اخیر، در یک روند دقیق و برنامه ریزی شده، حزب حاکم توانسته است رفته رفته جای آتاترک را در تمام جشن ها و مراسم های ملی خالی و کاری کند که دیگر کسی او را به یاد نیاورد.

در گام اول تلاش کردند نام آتاترک را از میادین خیابان ها و مسیرهای اصلی شهرهای کوچک و بزرگ حذف کنند. وقتی که دیدند کسی واکنشی نشان نمی دهد، جسورتر شدند و در مراسم های بزرگ، رفته رفته پوسترهای آتاترک و نام او را کنار گذاشتند. در گام بعدی آنها به پیروزی های دیگری نیز دست یافتند و در سالگرد بزرگ چاناک قلعه نیز از آتاترک یادی نکردند و به جای آن از امپراتورهای دوران عثمانی یاد کردند و همچنین تلاش کردند تا با خواندن ادعیه و برپایی مراسم دینی، جای آتاترک را پر کنند.

بی اعتنایی رسانه های دولتی به بیانیه علیه ترکیه

اوغوز دمیرآلپ/ پایگاه خبری تحلیلی تی 24

در روزهای اخیر در سیاست خارجی ترکیه اتفاق مهمی افتاد، اما وقتی که به رسانه های دولتی نگاه می کنیم، شاهد این هستیم که آنها به غیر از حمایت انتخاباتی از حزب حاکم، مطلب دیگری نمی نویسند و دنیای رسانه های وابسته به حکومت با دنیای واقعی، فاصله و تفاوت فراوانی دارد.

آنها در مطالب و گزارش های خود به مشکلات داخلی و خارجی ترکیه توجهی ندارند و به همین خاطر بسیاری از واقعیات مهم از چشم جامعه پنهان می ماند. به عنوان مثال در روزهای اخیر ما شاهد آن بودیم که برای نخستین بار، آمریکا، یونان و بخش روم نشین قبرس در کنار اسرائیلی ها با هم نشستند و بیانیه مشترکی علیه ترکیه منتشر کردند که اقدامات ترکیه برای جستجو منابع انرژی در  دریای سپید را به شکل جدی به مخاطره می اندازد.

محتوای این بیانیه کاملاً علیه ترکیه نوشته شده و رویدادی است که در 20 سال اخیر سابقه نداشته است.

واقعیت این است که به خاطر سیاست های غلط حزب حاکم، در حال حاضر، ترکیه غیر از روسیه و قطر شریک دیگری ندارد و به همین خاطر نمی تواند در حوزه سیاست خارجی به شکل فعال و پویا عمل کند. مثال روشن آن هم این است که در برابر بیانیه تند آن چهار کشور، واکنش خاصی نشان نداده ایم.

نظرسنجی انتخاباتی یا دروغ پردازی

حسین گولرجه/ روزنامه ستار

در روزهای اخیر در بسیاری از رسانه های مخالف دولت شاهد انتشار مطالبی بوده ایم که غیر از تلاش برای ناامید کردن مردم هدف دیگری ندارند.

تحلیل گرانی داریم که با تکیه بر نتایج استخراج شده از نظرسنجی های غلط و تقلبی به راحتی ادعا می کنند که "یواش" در آنکارا پیروز می شود و همچنین برای شهرهای دیگری نیز چنین مثال هایی می آورند.

آنها به شکل ستون پنجم عمل می کنند و به روحیه مردم لطمه می زنند. این مسئله ما را به یاد آن می اندازد که در انتخابات سال 2015 حزب جمهوری خلق برای شکست دادن اردوغان و بردن ترکیه به سوی فرمول آک پارتی منهای اردوغان، تلاش بسیاری کردند و حتی از شرکت های بزرگ آمریکایی کمک گرفتند.

همان شرکت هایی که برای باراک اوباما استراتژی انتخاباتی تعیین کرده و او را به قدرت رساندند، در آنکارا و استانبول نیز با مقامات حزب جمهوری خلق دیدار کردند تا استراتژی مناسبی برای شکست دادن اردوغان تعیین شود.

ملت ما خوب می داند که این کارها را نمی توان نظرسنجی علمی انتخاباتی نامید. این اقدامات را صرفاً می توان در چهارچوب جنگ روانی و دروغ پردازی معنی کرد و ملت، در روز انتخابات پاسخ این دروغ گویان را خواهد داد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین