اقدامات صداوسیما در سیل مازندران و گلستان

عنوان

صداوسیمای سه مرکز گلستان، خراسان شمالی و مازندران گزارشی را درباره اطلاع‌رسانی پیرامون سیل اخیر و اقدامات صورت گرفته برای کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان ارائه کردند.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، روابط عمومی معاونت امور استان های سازمان صداوسیما در تشریح عملکرد شبکه های استانی خود آورده است:

«صدا و سیمای مرکز گلستان ضمن تولید برنامه ها و گزارش هایی با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در خصوص وضعیت جوی و بارندگی ها از یک هفته قبل، اقدام به اطلاع رسانی هشدارها و توصیه های لازم در خصوص وقوع سیل و طوفان کرد.

بر این اساس از لحظه بروز طوفان و سیل با حضور در مناطق بحرانی و آسیب دیده در کنار مردم و مسئولین، پوشش لازم صورت گرفت همچنین در برنامه ویژه سال تحویل به موضوع پرداخته شد و ارتباط زنده تصویری با محل اسکان اضطراری مردم در گنبد کاووس و ارتباط با مسئولان مربوطه برقرار شد؛ در ادامه و رأس هر ساعت از ابتدای صبح تا آخر شب باکس ویژه خبر پخش شد و اطلاع رسانی درخصوصوضعیت مناطق سیل زده صورت گرفت و اعزام واحدهای سیار تلویزیونی و SNG به منطقه بحران و پوشش زنده وضعیت منطقه و مردم و امدادرسانی در دستور کار قرار گرفت ضمن اینکه راه اندازی سیستم ارتباطات موبایلی و استفاده از ظرفیت خبرنگاران مستقر در مناطق برای پوشش زنده، تولید و پخش ویژه برنامه های صدا و سیما، تولید و پخش ویژه برنامه شبانه از منطقه آسیب دیده، تولید گزارش های خبری و پخش از خبر سراسری، ارتباط رادیویی و تلویزیونی با شبکه های سراسری شما، خبر و شبکه های استانی و حضور مؤثر در فضای مجازی و تولید و بارگذاری آثار محتوایی، از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط صدا و سیمای مرکز گلستان به شمار می روند.

در حوزه صدا، 123 برنامه با مدت زمان مجموع 4 هزار و 280 دقیقه، در حوزه سیما، 12 هزار و 698 برنامه با مدت زمان 15 هزار و 555 دقیقه، در حوزه خبر، 595 برنامه با مدت زمان مجموع دو هزار و 825 دقیقه و در حوزه صدای برون مرزی، پنج برنامه با مدت زمان 600 دقیقه، توسط صدا و سیمای مرکز گلستان تولید و روانه آنتن شد.»

«صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی از آغاز بارش سنگین باران و کولاک در جاده ها و مشکلات و خسارات به وجود آمده به برخی شهرستان ها به ویژه شهرستان مانه و سملقان، با فعال کردن سریع خبرنگاران در 22 شهر و اعزام گروهای خبری به مناطق ویژه، از ابتدای کار اطلاع رسانی و پوشش خبری را با استفاده از ظرفیت حوزه های صدا، سیما، خبر، فضای مجازی و کانال خبرگزاری به نحو مناسبی انجام داد.

گفتنی است این مرکز قبل از بروز حادثه، اقدام به تولید برنامه هایی برای افزایش آگاهی عمومی کرده و و هشدارهای لازم را به مخاطبان داده بود.

ارسال گزارش به شبکه های سراسری و استفاده از تمام ظرفیت شبکه اترک در حادثه مربوط به سیل در اولویت قرار گرفت و صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی با تمام توان وارد میدان شد.

رادیو اترک طی پنج روز یعنی از 28 اسفندماه سال گذشته تا پایان سومین روز فروردین ماه، 114 عنوان برنامه شامل اطلاع رسانی وضعیت جوی، گفت وگو با پلیس راه و کارشناسان راهنمایی و رانندگی، مدیرعامل هلال احمر، فرمانداران، مدیرکل بحران استانداری، رئیس جهاد کشاورزی، رئیس بنیاد مسکن، متون هشداری و رعایت نکات ایمنی و پخش آنونس و psa را با مدت زمان مجموع 441 دقیقه، روی آنتن برد.»

«رادیو مازندران از روزهای قبل از وقوع سیل، هشدارهای لازم را در برنامه های مختلف به اطلاع مخاطبان خود رساند که از جمله آنها می توان به پیام مازندران،نماشون، شباهنگام و میان برنامه های گوناگون با موضوع وقوع بارندگی شدید اشاره کرد.

صدای این مرکز در روز وقوع سیل، ضمن ارتباط با هواشناسی، هلال احمر، بسیج سازندگی و مدیریت بحران استانداری، اقدام به برقراری ارتباط زنده با با فرمانداران شهرهایی کرد که متأثر از سیل اخیر بودند، شهرهایی همچون ساری، نکا، بهشهر، بابل، آمل و قائمشهر؛ همچنین گفت وگوهایی نیز با نمایندگان مردم این شهرها در مجلس شورای اسلامی در بخش های مختلف خبری به سمع شنوندگان رسید.

ارتباط زنده با فرمانده سپاه کربلای استان و ارائه گزارش هایی پیرامون آخرین وضعیت کمک رسانی به سیل زدگان در برنامه ای ویژه به مدت 60 دقیقه، از دیگر اقدامات صدای مرکز مازندران به شمار می رود.

همچنین از روز 26 اسفند در برنامه های مختلف و با شروع شدن ویژه برنامهبهارون و بهارماه و بهاری شو و همچنین طراوت و میان برنامه های گوناگون، به موضوع سیل و مشکلات حادثه دیدگان پرداخته شد؛ بهارون با مدت زمان 15 تا 20 دقیقه و در مجموع 120 دقیقه، بهارماهبا مدت زمان مجموع 110 دقیقه و بهاری شو با مدت زمان مجموع 90 دقیقه، هر یک 6 برنامه را به این موضوع اختصاص دادند. میان برنامه های پخش و ارتباط با نمایندگان مجلس نیز شامل چهار برنامه پنج دقیقه ای بود.

در سه قسمت از برنامه پیام مازندران و در مجموع 15 دقیقه و در برنامه سال های جوانی هم پنج دقیقه به مسئله سیل اخیر پرداخت شد.

ارتباط با شبکه های سراسری و استانی در چند نوبت، اطلاع رسانی پخش صدا در چندین نوبت پیرامون مایحتاج مورد نیاز مردم سیل زده، بارگذاری تصاویر مربوط به سیل به صورت روزانه در رادیو نما و انعکاس آن در کانال صدای استان ها در فضای مجازی، ارتباط با نمایندگان مجلس و دعوت حضوری از نماینده مردمقائمشهر جناب آقای دکتر ادیانی و … هم جزو اقدامات صدای مرکز مازندران در مورد سیل اخیر محسوب می شوند.

گفتنی است رادیو مازندران پیرامون سیل اخیر استان، در مجموع حدود 32 برنامه با مدت زمانی تقریبی 500 دقیقه تولید و پخش کرد.

معاونت خبر مرکز مازندران نیز از 25 اسفندماه سال گذشته اقدام به پخش خبرهای مربوط به بارندگی ها و احتمال وقوع سیل، در همه بخش های خبر رادیو و تلویزیونی کرده و و توصیه های لازم را برای کشاورزان و دامداران پخش کرد.

17 مورد ارتباط با اداره کل هواشناسی استان با مدت زمان 45 دقیقه، 12 مورد ارتباط زنده با مرکز مدیریت بحران استانداری با مدت زمان 28 دقیقه، 21 گزارش با مدت زمان 62 دقیقه، 20 دقیقه ارتباط تصویری با شبکه خبر و چهار دقیقه ارتباط زنده با خبر 21 شبکه یک سیما در کنار 290 دقیقه پخش محلی اخبار و 85 خبر مکتوب در سایت خبرگزاری صدا و سیمای مرکز مازندران، بخشی دیگر از اقدامات این حوزه به شمار می رود.

صدا و سیمای مرکز مازندران همچنین با پوشش کامل سفر رئیس مجلس شورای اسلامی، معاون اول رئیس جمهور، وزرای راه، نیرو، جهاد کشاورزی، اقتصاد و دارایی، رؤسای سازمان های بازرسی، مدیریت بحران، جانشین نیروی انتظامی و رئیس بنیاد مستضعفان، سعی در اطلاع رسانی سریع و به موقع امدادرسانی به حادثه دیدگان داشت و علاوه بر این پوشش کامل مشکلات و آسیب دیدگی در 12 شهرستان استان را در اولویت کارهای خبری قرار داد.

جمشید مشایخی: «هزار دستان» قرار بود قبل از انقلاب ساخته شود که نشد!/ماجرای دیدار مشایخی با تختی + فیلم و عکس

منوچهر آذری: چرا در طنزهای تلویزیون به من نقش نمی دهند؟/ مجری و گوینده باید با نفس گرم شان مخاطب جذب کنند + فیلم

انتقاد افسانه بایگان از سوء استفاده تبلیغاتی یک برنامه تلویزیونی

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین