از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه

۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»

راهپیمایی بازگشت

«راهپیمایی بازگشت» که به دعوت حماس از روز ۳۰ مارس (۱۰ فروردین ۹۷) که روز زمین نامیده می شود، آغاز شده و تقریبا در تمامی جمعه‌های یک سال گذشته در مرزهای نوارغزه و سرزمین‌های اشغالی تداوم داشته است. راه‌پیمایی بازگشت روشی جدید و ابتکاری نو از مقاومت فلسطین است که هزاران نفر با راهپیمایی به سوی مرزهای اشغالی، بار دیگر نگاه‌ها را به فلسطین جلب کردند.

نسیم آنلاین: محمد محسن فایضی: «راهپیمایی بازگشت» که به دعوت حماس از روز 30 مارس (10 فروردین 97) که روز زمین نامیده می شود، آغاز شده و تقریبا در تمامی جمعه‌های یک سال گذشته در مرزهای نوارغزه و سرزمین‌های اشغالی تداوم داشته است. راه‌پیمایی بازگشت روشی جدید و ابتکاری نو از مقاومت فلسطین است که هزاران نفر با راهپیمایی به سوی مرزهای اشغالی، بار دیگر نگاه‌ها را به فلسطین جلب کردند. لازم به ذکر است که تاکنون در این تظاهرات‌ها 242 نفر به شهادت رسیدند و بیش از 30 هزار نفر دیگر زخمی شدند.

 

۱- مبارزه مدنی؛ روشی موفق

یکی از دستاوردهای مهم راهپیمایی بازگشت در طول یک سال ، نمایان شدن اهمیت مبارزه مدنی یا به تعبیری غیرنظامی حتی علیه یک رژیم کاملاً مسلح و امنیتی است. واکنش وسیع رسانه‌های گوناگون بین‌المللی به کشتارهای صهیونیست‌ها در سرکوب راهپیمایی بازگشت طی یک سال گذشته اهمیت روش مبارزات مدنی را دوچندان می‌نماید.

 

۲-بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه و ترس صهیونیست ها

یکی از اتفاقات جالب و تازه در راه‌پیمایی‌های بازگشت، استفاده از بادبادک‌هایی است که در میانه خود آتش حمل می‌کنند. این بادبادک‌ها که توسط جوانان در راهپیمایی‌های بازگشت در مرزهای نوار غزه با سرزمین‌های اشغالی در نزدیکی شهرک‌ها رها می‌شوند اکنون موجب وارد آمدن میلیون‌ها دلار خسارت به رژیم صهیونیستی و شهرک‌نشینان صهیونیست در اطراف باریکه غزه شده است. این بادبادک‌ها حتی موجب ایجاد آتش‌سوزی باغ‌ها و مزارع کشاورزی هم شده است. شاید در وهله نخست این‌گونه به نظر برسد که بادبادک‌های آتشین موضوعی چالشی اما موقت است که به راحتی امکان سرکوب وجود دارد. ما مسئله اصلی صهیونیست‌ها چیز دیگری است و آن ترس از شرایط و روند کنونی است. موضوعی که در ادبیات یکی از اعضای کنست به خوبی نمایان است. حاییم یالین عضو کنست رژیم صهیونیستی و ژنرال سابق ارتش رژیم که در یکی از شهرک‌های مجاور غزه سکونت دارد می‌گوید: «بادبادک‌های فلسطینیان باید به چراغ قرمز مراجع تصمیم گیری رژیم صهیونیستی در تل‌آویو تبدیل شود...کسانی که قبلاً اشیائی همچون لوله را به تمسخر می‌گرفتند، امروز می‌بینیم که این اشیاء پیشرفت کرده و به خمپاره تبدیل شده‌اند و کسانی هم که امروز بادبادک‌ها را به تمسخر می‌گیرند، به مرور زمان خواهند دید که این بادبادک‌ها آسمان شهرک‌های اسرائیلی در نزدیکی غزه را احاطه خواهند کرد... فلسطینیان در آغاز از تونل‌ها برای قاچاق کالاهای تجاری از سینا به غزه استفاده می‌کردند و به مرور زمان این تونل‌ها به خطرناک‌ترین تهدید برای اسرائیل تبدیل شد.»

۳- مقابله به مثل از سوی مخالفان حماس در غزه

در روزهای پایانی سال 97، گروهی در نوارغزه تظاهراتی علیه حماس به بهانه مشکلات اقتصادی و معیشتی این باریکه انجام دادند. این تظاهرات با واکنش های زیادی در رسانه مواجه شد. حمایت صریح رسانه های ضد مقاومت و برجسته سازی آن و مقایسه با راهپیمایی های بازگشت نشان داد که دشمنان حماس در غزه به دنبال استفاده از ابتکار حماس علیه خودش هستند. حماس در واکنش به این تظاهرات آن را نقشه حامیان اسلو و معامله قرن دانست.

 

۴- تنها جمعه ای که استثنا شد

جمعه 24 اسفند ماه، هیات برگزاری راهپیمایی های بازگشت تصمیم به عدم برگزاری تظاهرات گرفت. اقدامی که در طول یک سال استثنایی بود که تکرار نشده است. این تصمیم در حالی گرفته شد که روزهای قبل آن موشک هایی تل آویو را هدف قرار دادند و علی رغم آنکه حماس و جهاد مسئولیت آن را بر عهده نگرفتند تل آویو پایگاه های مقاومت را بمباران کرد. برخی معتقدند آن وضعیت پیش آمده و رسیدن موشک ها به تل آویو تنها تنور انتخاباتی را برای نتانیاهو گرم تر کرد. عدم برگزاری راهپیمایی بازگشت را هم می توان در راستای این تحلیل دانست و مقاومت سعی در کنترل فضای انتخاباتی کنست رژیم صهیونیستی داشت.

 

۵-استمرار هوشمندانه؛ راهی برای عبور از محاصره

«راه پیمایی بازگشت یک ابتکاری اجتماعی و اعتراضی از جنس اجتماعی بود که ابتدا با هدف تقابل با محاصره غزه و انتقال سفارت آمریکا به قدس طرح ریزی و اجرا شد. تداوم و استمرار موفق آن فرصت های زیادی را در اختیار مقاومت قرار داده و دستاوردهای آن در برهه هایی چون جنگ دو روزه و عقب نشینی تل آویو از برخی فشار ها علیه غزه کاملا نمایان است.

راهپیمایی بازگشت در حقیقت یک نمایش علنی از اقتدار اجتماعی و همراهی افکارعمومی داخلی غزه با حماس است؛ همین مسئله موجب شد برخی مخالفان داخلی و خارجی حماس به دنبال تست و اجرای تظاهرات علیه حماس در غزه باشند. بی شک تداوم راهپیمایی های بازگشت و توامان شدن آن با ابتکارات جدید و هوشمندی به موقع می‌تواند به دستاوردهای بی نظیری برای اهالی غزه و مقاومت فلسطین منجر شود و از وضعیت انفجاری این باریکه و محاصره چندین ساله آن را دچار تغییرات جدی نماید.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین