نگاه انتقادی رسانه‌های آلمانی به اقدام ترامپ علیه سپاه پاسداران

عنوان

رسانه‌های آلمانی در تحلیل‌های مختلفی اقدام ترامپ در قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست تروریست‌ها را خطرناک دانستند که نتیجه عکس برای رئیس جمهور آمریکا خواهد داشت.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، کاخ سفید روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروه های تروریستی خود قرار داد تا از این طریق به زعم خود با آنچه اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه خوانده است، مقابله کند.

این اقدام دولت ترامپ با واکنش های منفی بین المللی بسیاری همراه بوده است. بسیاری رسانه های آلمانی هم در مطالبی واکنش های انتقادی به این اقدام آمریکا نشان دادند.

روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان در مطلبی  سیاست ترامپ در قبال ایران را بسیار خطرناک دانست  که بد توجیه می شود و با اشاره به قدرت و نفوذ بالای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران نوشت: بیش از یک دهه است که درباره تروریستی خواندن سپاه در آمریکا بحث می شود و حالا ترامپ این کار را انجام داده است.

در ادامه این مطلب آمده است که دولت آمریکا می خواهد به تدریج فشارها بر تهران را افزایش دهد. ایالات متحده به این ترتیب یک نوع تنش زایی بیشتر تا مداخله نظامی را ریسک می کند.

واکنش نیروی انتظامی به اقدام ترامپ درباره سپاه پاسداران/ "اگر سپاه نبود کشور هم نبود"

سپاه پاسداران تاکنون منشاء برکات زیادی برای نظام بوده است

بیانیه اتاق بازرگانی ایران در حمایت از سپاه پاسداران

این روزنامه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب نوشت: ترامپ تا به حال در زمینه سیاست خارجی بیشتر رویکردهای انزواطلبانه را دنبال کرده است، او می خواست عملیات های نظامی ارتش آمریکا در همه جای دنیا را کاهش دهد و ترجیحا حتی به آن پایان دهد. البته خروج وی از توافق هسته ای با ایران نشان داد که او در قبال این دشمن خود یک استثناء قائل شده است.

ترامپ درست یک روز قبل از انتخابات پارلمانی در سرزمین های اشغالی سپاه پاسداران را در گروه تروریستی خود قرار داد و شاید می خواست برای دوست خود یعنی نخست وزیر رژیم صهیونیستی یک کار خوشایند انجام دهد.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت که با این حال ترامپ باید بداند که اگر تمام درخواست های نتانیاهو اجرایی شود خاورمیانه امن تر نمی شود. هنوز این مسئله فراموش نشده است که نتانیاهو در سخنانی در برابر کنگره آمریکا در سپتامبر سال 2002 برای حمله به عراق تبلیغ کرد. وی در آن زمان تاکید کرد که من به شما تضمین می دهم که سقوط صدام حسین تاثیرات بسیار مثبتی بر کل منطقه خواهد داشت. اما همان طور که می دانید همه چیز به گونه ای دیگر رقم خورد.

این روزنامه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب نوشت: وزارت امور خارجه آمریکا در حال حاضر 60 گروه را به عنوان سازمان تروریستی خارجی معرفی کرده که از جمله آن ها القاعده، داعش و حماس است. اما با تروریستی خواندن سپاه این حکم برای اولین بار علیه یک نیروی امنیتی دولتی داده شده است. یک چنین اقدامی باید به خوبی سنجیده و توجیه شود.

دولت آمریکا امیدوار است که با این اقدام نظام ایران را تضعیف کند. اما حتی اپوزیسیون در ایران هم آشکارا خود را پشت سپاه پاسداران قرار داده و از آن حمایت کردند. در حال حاضر هیچ نشانه ای مبنی بر وقوع بهار عربی مشابهی مانند آنچه در تونس، لیبی و یا مصر اتفاق افتاد در ایران دیده نمی شود. اگر بخواهیم خطرات این اقدام آمریکا را آشکارتر بنامیم این است که حالا  در کشورهایی با نفوذ گسترده ایران مانند لبنان، سوریه و عراق برای آمریکا برقراری ارتباط دشوارتر می شود. بسیاری از نیروهای نظامی شیعی در منطقه ارتباط تنگاتنگی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دارند. این رویکرد جبهه گیری آمریکا می تواند همه آن هایی در ایران که می خواهند دوباره برنامه اتمی کشورشان را در پیش گیرند تقویت کند و نتیجه بدتر این که چین و روسیه مناسبات خود را در این شرایط با ایران فشرده تر خواهند کرد. چین به نفت ایران نیاز دارد و روسیه هم به ایران به عنوان فاکتور پایداری نیاز دارد. به این ترتیب ترامپ اولین رئیس جمهور آمریکا نخواهد بود که دینامیک و پویایی در خاورمیانه را غلط ارزیابی کرده است.

روزنامه "تاگس سایتونگ" آلمان هم در مطلبی به عواقب و خطرات اقدام ترامپ در تروریستی خواندن سپاه پاسداران پرداخته و نوشت: ترامپ با این اقدام در نهایت به نیروهای خود در منطقه آسیب می رساند.

این روزنامه آلمانی همچنین نوشت: وقتی رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن تصمیم گرفت سپاه پاسداران را در لیست ترور قرار دهد یک نفر در تقریبا 10 هزار کیلومتری بلند کف زد و آن نخست وزیر رژیم صهیونیستی بود که مشغول مبارزات انتخاباتی برای انتخاب مجددش در این سمت بود.

نویسنده با این حال این اقدام ترامپ را بخشی از یک استراتژی کلی آمریکا برای انزوای ایران و به زانودرآوردن نظام در ایران دانسته و نوشت: بدون شک ترامپ اولین رئیس جمهوری در آمریکا نیست که سپاه پاسداران را به عنوان گروه تروریستی ارزیابی می کند. این گروه نه تنها ضامن قدرت جمهوری اسلامی است بلکه در سراسر منطقه در درگیری هایی از جمله در عراق و سوریه اعمال نفوذ می کند. اما هیچ یک از رئیس جمهوری های آمریکا و حتی جرج بوش تا به حال تا این حد پیش نرفتند که سپاه را که در هر صورت یک فاکتور مهم دولتی در ایران است به عنوان گروه تروریستی مشخص کنند.

با این اقدام ترامپ  شرایط امنیتی برای نیروهای آمریکایی در منطقه و از جمله در عراق که سپاه پاسداران نفوذ زیادی در آن دارد بدتر می شود. فرمانده کل سپاه در گذشته هم تهدید کرده بود که تنگه هرمز که مسیر مهم ترانزیت نفتی منطقه است را در واکنش به تهدیدات آمریکا می بندد.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: نظام جمهوری اسلامی ایران قابل قیاس با کره شمالی نبوده و مقاومت علیه آمریکا بخشی از دی ان آی جمهوری اسلامی ایران است.  در برابر هر اقدام تنبیهی آمریکا واکنشی از طرف ایران وجود خواهد داشت و فرقی نمی کند که اروپاییان در صدد جبران خسارت های ایجاد شده برآیند یا نه همان طور که در توافق هسته ای با ایران شکل گرفت. با هر اقدام خصمانه ای ما یک گام به جنگ نزدیکتر می شویم.

روزنامه سوئیسی "نویه زوریخه سایتونگ" هم در مطلبی نوشت که "دونالد ترامپ" با این اقدام خود علیه سپاه پاسداران نتیجه عکسی را دریافت خواهد کرد.

نویسنده در بخشی از این مطلب نوشت که وقتی آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان سازمان تروریستی اعلام کرد حتی سخت ترین منتقدان داخلی این تشکل هم خود را پشت آن قرار دادند.

این روزنامه آلمانی در ادامه  به اظهارات مختلف بسیاری مقامات داخلی در ایران در حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره کرده و از در معرض خطر قرار گرفتن نیروهای آمریکایی در منطقه در سایه این اقدام ترامپ نوشت.

این روزنامه آلمانی زبان در ادامه نوشت که ترامپ با این اقدام خود می خواهد فشار حداکثری را بر نظامی جمهوری اسلامی افزایش دهد.

به نوشته این روزنامه آلمانی ترامپ با این اقدام خود به جای اختلاف افکنی بیشتر در ایران باعث شد که ایرانی ها به هم نزدیکتر شوند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین