معدوم‌سازی ۳۵ تن ماده غذایی مشکوک در مناطق سیل‌زده/ توزیع کلر بین مردم

عنوان

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص نظارت بر سلامت غذای مصرفی مردم در مناطق سیل زده گفت: تا کنون ۳۵ تن ماده غذایی مشکوک به فساد یا آلوده نیز معدوم شده است.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ محسن فرهادی، درخصوص اقدامات عملیاتی وزارت بهداشت در حوزه سلامت محیط و ارتقای بهداشت در مناطق سیلزده کشور بیان کرد: علاوه بر فعالیت ها و نظارت های دوره ای در سطح کشور، با وقوع سیل در برخی استان ها، این نظارت ها با شدت بیشتری انجام می شود.

وی، نظارت بر سلامت آب شرب و کنترل آن، دفع فاضلاب و پسماندها، سلامت غذا، بهداشت سرویس های بهداشتی و حمامها، آلودگی ناشی از باقی ماندن لاشه حیوانات، از بین بردن جوندگان و حشرات و ارتقای سطح بهداشت در محل اسکان موقت مردم سیلزده را از جمله اقدامات بهداشت محیط در مناطق سیلزده برشمرد و گفت: در حوزه پایش سلامت آب، میزان کلر آزاد باقی مانده در سیستم شبکه در مناطق سیل زده مورد سنجش قرار گرفت و به شرکت های آب و فاضلاب و وزارت نیرو اعلام کردیم که کلر آب آشامیدنی را به میزان یک میلی گرم در لیتر افزایش دهند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص سنجش میزان کلر آزاد باقی مانده در آب مصرفی مردم در مناطق سیل زده، گفت: در تمام استان های درگیر سیل به دلیل افزایش خطر آلودگی، کنترلها و سنجش سلامت آب آشامیدنی را افزایش داده ایم.

وی ادامه داد: از ابتدا تا پایان روز 16 فروردین ماه 98، در استان گلستان در مناطق شهری، 2 هزار و 86 مورد و در مناطق روستایی 6 هزار و 63 مورد سنجش کلر انجام شده است، این میزان در استان لرستان در مناطق شهری، 3 هزار و 310 مورد و در مناطق روستایی 10 هزار و 574 مورد، در استان مازندران در مناطق شهری، 3 هزار و 36 مورد و در مناطق روستایی، 15 هزار و 7 مورد، در استان کرمانشاه، در مناطق شهری، 2 هزار و 315 مورد و در مناطق روستایی 3 هزار و 60 مورد، در استان ایلام در مناطق شهری، 554 مورد و در مناطق روستایی 677 مورد، در استان خوزستان، در مناطق شهری، 4 هزار و 950 مورد و در مناطق روستایی، 7 هزار و 80 مورد، بوده است. همچنین، سنجش کلر آب آشامیدنی در برخی استان ها همچنان ادامه دارد.

فرهادی با بیان اینکه بعد از سنجش میزان کلر آب شرب، کنترل میکروبی آب در اولویت قرار دارد، خاطرنشان کرد: در اهواز 95 مورد، دزفول 137 مورد، لرستان 463 مورد، یاسوج 614 مورد، ایلام 116 مورد و در گلستان 171 مورد، نمونه برداری میکروبی از آب آشامیدنی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در مجموع وضعیت تحت کنترل بوده و مشکلی وجود ندارد، افزود: در برخی قسمت ها که آب قطع است، تانکرهای آبرسانی تعبیه شده و همکاران بهداشت محیط بر سلامت آب تانکرها نیز نظارت مستمر دارند. در مناطقی که آب شرب کلرینه شده و تانکر آب نیز وجود ندارد و به منابع نامطمئن آب دسترسی دارند، در بین ساکنین کلر یک درصد مادر توزیع میشود، یعنی کلر در شیشه های مخصوصی آماده شده و به مردم آموزش داده شده که قبل از مصرف، آب آشامیدنی خود را کلرینه کنند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص نظارت بر سلامت غذای مصرفی مردم در این مناطق خاطرنشان کرد: از 11 هزار و 364 مورد مرکز تهیه و توزیع غذا، بازرسی انجام شده و 100 مورد نمونه آزمایشگاهی گرفته شده است، همچنین، 35 تن ماده غذایی مشکوک به فساد یا آلوده نیز معدوم شده است.

وی با بیان اینکه از کمپ ها و محل اسکان مردم به صورت روزانه بازرسی می شود، عنوان کرد: در تمام نقاط مناطق سیلزده، مواد غذایی که توزیع میشود، قبلا کنترل شده و علاوه بر نمونهبرداری ها، مورد سنجش قرار می گیرد. تاکنون 81 هزار و 634 مورد سنجش پرتابل مواد غذایی انجام شده است.

فرهادی گفت: مشکل ازدیاد حشرات و جوندگان هنوز جدی نیست، اما برای پیشگیری از این معضل، مواد گندزدا، سموم و حشرهکش ها نیز تامین شده تا در مواقع لزوم استفاده شود.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بیان کرد: وزارت بهداشت با ابلاغ بخشنامه ای به دانشگاه های استان های درگیر سیل، تاکید کرده، در مناطقی که سیلاب فروکش کرده، اقدامات لازم انجام فورا انجام شده و از لحاظ جمع آوری پسماندها و لاشه های حیوانات نظارت کافی صورت گیرد.

وی در پایان تاکید کرد: مردم به نوبه خود باید نکات بهداشتی را رعایت کنند و از توصیه های کارشناسان بهداشت غافل نشوند. از آب سیلاب روان در شهرها به هیچ وجه استفاده نکنند، این آب ها دارای آلودگی های بسیاری است. بنابراین در درجه اول، هر فردی باید مراقب سلامت خود بوده و به بهداشت فردی اهمیت دهد.

فیلم/ گروه های جهادی مدارس سیل زده گلستان را برای دانش آموزان آماده می کنند

کردوانی: روستاهای سیل زده حاشیه رودها را به نواحی مرتفع تر منتقل کنید / سیل هم قربانی سوءمدیریت شد

ارسال محموله زیستی و بهداشتی توسط سازمان تدارکات پزشکی برای سیل زدگان

مراقبت از بیماریهای غیرواگیر در اولویت مناطق سیل زده

ارائه خدمات بهداشتی درمانی سرپایی به بیش از 37 هزار سیل زده گلستان

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین