آبخیزداری چقدر جلوی سیل را گرفت؟

عنوان

بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط سازمان جنگل‌ها بیش از ۲ میلیارد مترمکعب از سیلاب‌های اخیر با اجرای فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری کنترل و پس از تعدیل سیلاب به درون آبخوان‌ها هدایت شده درحالی است که این عملیات در کشور مورد بی مهری قرار دارد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، براساس بررسی های انجام شده توسط  سازمان جنگل ها بیش از 2 میلیارد مترمکعب از سیلاب های اخیر با اجرای فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری کنترل و پس از تعدیل سیلاب به درون آبخوان ها هدایت شده درحالی که این عملیات در کشور مورد بی مهری قرار دارد. 

ابوالقاسم حسین پور مدیرکل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگلها در این ارتباط در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، گفت: برای افزایش سطح آب سفره های زیرزمینی و کاهش مخاطرات سیل، نیازمند انجام عملیات آبخیزداری در 125میلیون هکتار از اراضی کشور هستیم که از گذشته تا به امروز بهروی 27میلیون هکتار اقدام صورت گرفته است.

وی اشاره می کند که در سال های اخیر توجه مسئولان به موضوع آبخیز داری جلب شده اما سطح مورد نیاز برای آبخیز داری بسیار بالا است و برای اجرای همه نیازمند بودجه زیاد و همکاری مردم و خیرین هستیم.

افزود: چنانچه این حجم از سیلاب در سطح حوزه های آبخیز در مناطق بالادست کنترل نمی شد، ابعاد فاجعه سیل اخیر بسیار بیشتر بود.

مدیریت حوزه آبخیز به عنوان یکی از اقدامات تلفیقی در کنترل سیلاب مطرح است که با بهره گیری از روش های بیولوژیکی و مکانیکی نقش موثری در تغییر رفتار سیلاب در پایین دست و مناطق خطرپذیر دارد.

سیل فرصتی برای ذخیره آب/ توجه بیشتر به آبخوانداری می توانست خسارات سیل را کاهش دهد

آبخیزداری به درستی انجام می شد خسارت سیل خیلی کمتر بود

وی درباره اقداماتی که در حوزه آبخیز داری انجام می شود، گفت: فعالیت های متنوع و جامع مشتمل احداث سامانه های آبگیر باران، سیل بند، پخش سیلاب، احیای پوشش گیاهی، گوراب، تورکینست، تراس بندی، بانکت بندی، بندهای کوتاه تاخیری، سازه های مشبک سرشاخه گیر و غیره موجب کاهش سرعت سیلاب، فیلتر سیلاب با ترسیب مواد محموله سیل، افزایش فرصت نفوذ آب به درون زمین و کاهش خسارت سیل می شود.

به گفته وی، این پروژه ها علاوه بر کاهش سیلاب، باعث تغذیه آبخوان های زیرزمینی و تقویت منابع آبی چاه ها، چشمه ها و قنوات در کشور شده است.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی همچنین یکی از دلایل محرز سیلهای اخیر در کشور را افزایش شدت بارش باران دانست و گفت در گذشته بارشهای بالای 100 میلی متر در 24 ساعت، جزء باران های شدید و سیلاب به حساب می آمد اما در رخداد اخیر در استان گلستان و غرب مازندران بیش از 300 میلی متر باران آمد.

حسین پور با تأکید به اینکه حریم سیلاب در کشور باید به رسمیت شناخته شود گفت: رفتار ما باید با حریم و بستر سیلاب متناسب باشد و در توسعه ساخت وساز و همه امور نیز باید به این امر توجه شود.

وی در پاسخ به این نقد که سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نتوانسته به درستی به مسئولیت خود برای آبخیز و آبخوانداری عمل کند که منجر به بروز سیل و مخاطرات آن شده، گفت: آبخوانهای کشور به هر حال ظرفیت جذب آب  دارند؛ 42 میلیون هکتار عرصه نفوذپذیر در کشور داریم که می توانند بیش از 10 برابر بارش های ایران را در خود جای دهند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین