یک کارشناس بورس در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد

دلایل رشد بورس تهران/ بازدهی بورس و بازار مسکن در سال گذشته ۱۰۰ درصد شد

عنوان

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بازدهی بورس اوراق بهادار تهران و بازار مسکن در سال گذشته به ۱۰۰ درصد رسید، گفت: عمده دلیل رشد بورس در سال جاری، افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت کا لاها و افزایش تولید است.

سیدفرهنگ حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد دلایل رشد بورس اوراق بهادار تهران در روزهای اخیر گفت: دلیل اول این است که سودآوری شرکت‌های بورسی در سال 97 افزایش قابل توجهی داشته که بخشی از آن ناشی از افزایش قیمت دلار و قسمتی هم ناشی از افزایش قیمت‌های جهانی است و نیز افزایش تولید و اجرای طرح‌های توسعه‌ای بوده است. 

این کارشناس بورسی ادامه داد: این روند باعث شد سودآوری شرکت‌های بورسی به بیش از 2 برابر برسد و برخی از شرکت‌ها نیز سودآوری خود را سه برابر و بلکه بیشتر کردند. 

به گفته حسینی پتانسیل رشد در بازار سرمایه وجود دارد، بنابراین انتظار می‌رود، امسال رشد قابل توجهی در بازار بورس شاهد باشیم که به نظر من بازدهی بورس در سال جاری از بازدهی سرمایه‌گذاری در مسکن نیز بیشتر خواهد شد. 

وی گفت: بازدهی سرمایه در بورس و همچنین بازدهی سرمایه‌گذاری در بخش زمین و مسکن در سال 97 حدود 100 درصد بود، اما تفاوت در این است که بازار مسکن تقریبا از نظر رشد قیمت اشباع شده، اما در بورس پتانسیل رشد وجود دارد؛ بنابراین امسال سرمایه‌گذاری در بورس بهتر از مسکن خواهد بود. 

وی درمورد اینکه اگر کسی بخواهد برای سرمایه‌گذاری سه بازار مسکن، ارز و یا بورس را انتخاب کند، کدام بازار را پیشنهاد می‌دهید، گفت: بازار سهام در میان مدت عملکردی مشابه بازار ارز دارد و اگر کسی بخواهد سهام شرکت‌های بزرگ مانند صنایع پتروشیمی، معدنی، پالایشی و فلزی را بخرد، چون این شرکت‌ها عمدتا کالای صادراتی تولید می‌کنند و در آمد آنها دلاری است انگار که در بازار ارز سرمایه‌گذاری کرده و بازدهی آن در سهام این شرکت‌ها تبلور پیدا می‌کند. از طرفی با سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها به رشد تولید کشور کمک شده است. 

حسینی همچنین گفت: گزارش عملکرد شرکت‌ها در سال 97 کم‌کم به بورس اعلام می‌شود و از طرفی شرکت‌ها برای سهامداران خود که مجامع این شرکت‌ها تا تیر ماه عمدتا برگزار می‌شود، سعی می‌کنند سودآوری مناسبی در نظر بگیرند، درنتیجه این امر به رشد سهام شرکت‌ها در بورس کمک می‌کند. 

به گفته این کارشناس سودآوری سرمایه‌گذاری در بورس در سال جاری حتی بهتر از 97 خواهد بود گرچه سودآوری شرکت‌های بورسی در سال گذشته حدود دو برابر بوده و در برخی از شرکت‌ها از سه برابر هم بالاتر رفته است. 

وی گفت: اقدامات سیاسی مانند اقدام خصمانه آمریکا علیه سپاه تاثیر خاصی روی روند بورس ندارد که باعث شکل‌گیری انتظارات منفی شود، البته ممکن است برخی از سهامداران از نگرانی بخواهند سهام خود را بفروشند، اما بازار رشد خوبی دارد و باید سهام ارزنده را نگه داشت. 

حسینی دلیل اصلی رشد بازار سرمایه را قیمت‌های جهانی کالاها،‌رشد نرخ ارز و همچنین خالی بودن پتانسیل رشد بورس در سال گذشته دانست و گفت: 70 درصد شرکت‌های حاضر در بورس تولید کننده و صادرکننده هستند و اگر هم شرکت بورسی عرضه کننده محصول در داخل کشور باشد، تحت تاثیر قیمت صادراتی قرار می‌گیرد. 

وی گفت: شرکت‌های پتروشیمی، سیمان، پالایشی،‌ معدنی و فلزی سود مناسبی به اندازه نرخ رشد ارز در میان مدت دارند. 

حسینی در پایان گفت: به نظر من بازدهی بازار بورس در سال جاری بهتر از بازدهی بازار مسکن و همچنین بهتر از بازدهی بورس درسال 97 خواهد بود. 

انتهای پیام/ب

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین