۸ نکته درباره احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا

خلیج فارس

از آنجا که رویکرد سیاست خارجی آن کشور تاثیر قاطعی در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا دارد، لذا هرگونه جنگی تنها زمانی ارزش انتخاباتی خواهد داشت که نتیجه‌ مثبت آن تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به‌ دست ‌آید یا اینکه چشم‌انداز روشن و مشخصی داشته باشد زیرا در غیر این صورت فقط شکست را برای حزب جمهوری‌خواه تضمین خواهد کرد.

محمد عبداللهی: به‌دنبال تروریست‌ خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط دولت آمریکا، برخی تحلیلگران -‌‌‌عمدتا در رسانه‌های اپوزیسیون- درگیری نظامی با کشورمان را محتمل دانسته‌اند. در این باره اشاره به چند نکته ضروری است:

1- آمریکا به‌خوبی از توانایی‌های نظامی ایران آگاهی دارد. لذا بدیهی است بین کشوری همچون ایران با کشورهایی مانند لیبی و عراق تفاوت‌هایی قائل شود.

2- با توجه به تبعات چنین درگیری سنگینی، امکان هماهنگ‌سازی کشورهای هم‌پیمان آمریکا برای چنین عملیاتی تقریبا ناممکن است.

3- به گفته کارشناسان، در شرایط فعلی دولت آمریکا برای انتخاب اهداف نظامی خود مقید به رعایت محدودیت‌های قانون 2001 AUFM کنگره است و لذا این نام‌گذاری از نظر «حقوقی» تاثیری بر اختیار دولت آمریکا برای ورود به جنگ با ایران نمی‌گذارد، اما از نظر «روانی» و تبلیغاتی می‌تواند دست آنها را برای ایجاد زمینه‌های تقابل نظامی بازتر کند.

4- به‌دلیل ضعف داخلی آمریکا، امروز جنگ نیابتی علیه ایران مطلوب این رژیم است، اما این کشور هنوز نتوانسته است کشوری را بیابد که جرأت ورود به جنگ نیابتی علیه ایران را داشته باشد.

5- ایالات متحده در حال ‌حاضر با مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی فراوانی مواجه است؛ لذا افزودن بر مشکلات از طریق ورود به جنگ سنگین با دامنه و هزینه‌ نامشخص قابل‌ پذیرش نیست.

6- از آنجا که رویکرد سیاست خارجی آن کشور تاثیر قاطعی در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا دارد، لذا هرگونه جنگی تنها زمانی ارزش انتخاباتی خواهد داشت که نتیجه‌ مثبت آن تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به‌ دست ‌آید یا اینکه چشم‌انداز روشن و مشخصی داشته باشد زیرا در غیر این صورت فقط شکست را برای حزب جمهوری‌خواه تضمین خواهد کرد.

7- فقدان اطلاعات لازم و کافی غربی‌ها از میزان، نوع، شدت و حتی دامنه‌ واکنش ایران هر حرکتی را در فضایی مبهم غیرعقلانی قرار می‌دهد و بسیاری از عقلای سیاستمدار در آمریکا از این مساله و نابخردی ترامپ نگرانی جدی دارند.

8- درمورد احتمال جنگ میان ایران و آمریکا، درنظر گرفتن مواضع و اظهارات مقامات آمریکایی ضروری است. در این خصوص پامپئو، وزیر خارجه رژیم آمریکا پس از اعلام تصمیم ترامپ علیه سپاه گفت: «اگر ایران به نیروهای (تروریست) نظامی آمریکا در منطقه حمله کند، توصیه می‌کنم مقامات ایران درباره این حرف‌شان دوباره فکر کنند.» این یعنی آمریکا درصورت عدم حمله نظامی از سوی ایران، قصد حمله نظامی ندارد؛ همچنین برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز صراحتا سیاست رژیم آمریکا را دوری از جنگ اعلام کرده است. او صراحتا گفته است: «هدف از قرار‌دادن نام سپاه یا هر اقدام دیگری علیه ایران، برای تغییر مسیر جمهوری اسلامی است.»

موارد فوق و پاره‌ای عوامل دیگر امکان درگیری گسترده نظامی را تا حد صفر پایین می‌آورد. درواقع آمریکا تاکتیکی را برای رسیدن به هدف خود درنظر گرفته است که «جنگ» در اولویت سیاست‌های آن وجود ندارد.

با این حال با ‌توجه به سابقه جریان غرب‌گرا در ایران، هراس‌افکنی در افکار عمومی و ایجاد رعب و وحشت از آینده و ترساندن مردم از سایه جنگ، یکی از ترفندهای محتمل برخی اصلاح‌طلبان و دنباله‌های غرب در کشورمان در روزهای آتی برای جاده صاف‌کنی مذاکره با آمریکا و تحمیل معاهداتی همچون‌FATF ، CFT و پالرمو است. این میان «ایجاد خطای محاسباتی» در مسئولان و مردم، اصلی‌ترین پروژه جریان نفوذی خواهد بود.

منبع: فرهیختگان

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین