دبیر شانزدهمین دوره بزرگداشت هفته تئاتر

 تئاتر میهمان است و مردم میزبان

محمدرضا رحیمی

محمود رضا رحیمی دبیر شانزدهمین دوره بزرگداشت هفته تئاتر: به هر طریقی که به تئاتر نگاه کنید تئاتر میهمان است و مردم میزبان و دقیقا باید این ارتباط دو سویه در هفته تئاتر شکل بگیرد. هفته تئاتر سبب می‌شود تا توان و تمایل مخاطب تئاتر بالا برود و بداند چگونه مطالبه ای از تئاتر دارد؛ بدون این مطالبه، تئاتر در یک دایره پرتلاش اما محدود گرفتار می شود، پس نیاز داریم این اتصال با مردم را مدام قوی‌تر کنیم.

محمود رضا رحیمی دبیر شانزدهمین دوره بزرگداشت هفته تئاتر: به هر طریقی که به تئاتر نگاه کنید تئاتر میهمان است و مردم میزبان و دقیقا باید این ارتباط دو سویه در هفته تئاتر شکل بگیرد. هفته تئاتر سبب می‌شود تا توان و تمایل مخاطب تئاتر بالا برود و بداند چگونه مطالبه ای از تئاتر دارد؛ بدون این مطالبه، تئاتر در یک دایره پرتلاش اما محدود گرفتار می شود، پس نیاز داریم این اتصال با مردم را مدام قوی‌تر کنیم.

 

به گزارش روابط عمومی شانزدهمین دوره بزرگداشت هفته تئاتر، محمودرضا رحیمی دبیر این دوره در خصوص ارتباط تئاتر با مردم و اتفاقات جامعه گفت: رویکرد امسال هفته تئاتر تخصصی-مردمی است، به دلیل اینکه تئاتر یک نیاز همگانی برای بالا بردن فرهنگ عمومی جامعه است و اساسا کار هنرمند نشان دادن و بزرگ‌نمایی مسایل جامعه است،چه بسا بنیان‌های تئاتر بر اساس نیازهای اجتماع شکل گرفته و نمی‌شود این فرآیند را از مردم جدا کرد؛ معنای تئاتر از دل اتفاقات مردم می‌آید، هیچ اثری در تئاتر این توانایی را پیدا نکرده‌است که از مردم خودش را جدا کند، بخاطر اینکه اساسا به هر طریقی که شما به تئاتر نگاه کنید تئاتر میهمان است و مردم میزبان و دقیقا باید این ارتباط دو سویه در این پویش شکل بگیرد؛ این هفته قدرت و تمایل مردم در تئاتر دیدن را بیشتر خواهد کرد و وقتی این توان و تمایل بیشتر شود قاعدتا هرکس بنا به سلیقه خود در یک هفته تئاتر پیمایی، تئاتر خود را پیدا می‌کند، به آن تئاتر متصل می‌شود و سپس در ادامه این مسیر متوجه می‌‎شود که اصلا چگونه تئاتری را می‌خواهد و نسبت به آن مطالبه می‌کند؛ تا تماشاگر ما از تئاتر ما مطالبه نداشته باشد تئاتر در یک دایره محدود تلاش می‌کند که ممکن است حتی عنصر خلاقه، آن را از مردم جدا کند؛ پس ما نیاز داریم این حلقه اتصال با مردم را مدام قوی و قوی‌تر کنیم.

او از رویکرد تخصصی مردمی و نوع برنامههای بیشتر گفت و توضیح داد: رویکرد تخصصی مردمی یعنی نشان دادن تمام زوایای تئاتر به مردم، مثلا به مردم بگوییم یک پوستر تئاتر چگونه شکل می‌گیرد، فضای صحنه چگونه ایجاد می‌شود و ... تئاتر در تمام اعصار پس از پدید آمدنش نزدیکترین الگو به زندگی مردم بوده و اکنون می‌خواهیم یک بار دیگر خودمان را به مردم باز معرفی کنیم، این باز نشان دادن یک حرکت عظیم اجتماعی است، معرفی یک خانواده با پانزده انجمن در خانه‌تئاتر است که در شاخه های مختلف کار می کنند و وقتی با هم متحد می شوند به یک تئاتر معیار می رسیم، تئاتری که در تمام دنیا تحت عنوان تئاتر ملی مطرح می شود.

رحیمی با خاطر نشان کردن اینکه هفته بزرگداشت تئاتر خانه‌تئاتر سبب می‌شود که هنرمندان هم به اشتراک درون‌گروهی با یکدیگر برسند و هم به اشتراک با مردم گفت: این اشتراک به ملی‌تر شدن تئاتر کمک خواهد کرد، هنرمند اول باید خودش را در جامعه کوچک خود پیدا کند و بعد این قدرت را پیدا کند که در یک مقیاس بزرگتر با جامعه متشکل از مردم ارتباط درست و منطقی پیدا کند.

او با توجه به شعار «تئاتر ببینیم» که شعار این دوره است افزود: تئاتر ببینیم شاید زیاد تکرار شده ولی جزو شعارهای اصولی است که باید جا بیفتد، دیدن یک تئاتر از خواندن یک کتاب یا دیدن یک فیلم قدرتمندتر است به دلیل اینکه عناصر چه در کتاب و چه در سینما زنده نیست اما در تئاتر زنده است؛ یعنی نزدیک‌ترین ارتباط نشانه ای که مردم می توانند با زندگی خودشان ببینند، به صورت کاملا آشکار در تئاتر اتفاق می افتد، پس بالطبع تئاتر ببینیم شعاری بسیار غنی، رفتاری بسیار غنی و خواسته غنی‌تری است که باید توسط ما مدام تکرار شود.

محمودرضا رحیمی گفت: افتتاحیه بزرگداشت هفته تئاتر از عمارت جدید خانه تئاتر خواهد بود و عزیمتی به چند نقطه توسط هنرمندان خواهیم داشت، می‌خواهم از این تریبون استفاده کنم و بگویم ما در خانه هنرمندان، عمارت جدید خانه تئاتر، برج میلاد، تماشاخانه سنگلج، سالن کنفرانس و محوطه تئاتر شهر و ... تا روزی سی برنامه خواهیم داشت و از تمام عزیزانی که درخواست داده اند که میزبان اجراهای این هفته باشند و در این فرصت کم امکان هماهنگی برای همکاری با ایشان نیست عذرخواهی می‌کنم.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به همزمانی افتتاحیه هفته بزرگداشت تئاتر با زادروز ایرج راد چه برنامه‌ای را در نظر گرفته اید با خنده گفت: می‌خواهی برنامه‌هایمان را لو بدهی؟ ما تولدهای زیادی داریم در این چند روز(می خندد)، شما برنامه ما را لو دادید عیبی ندارد ، با همین ادبیات هم بگویید (می خندد)؛ بله، تا آنجایی که می‌توانیم در این 9 روز سعی داریم زادروزی با هنرمندانمان برخورد کنیم، همه آنها را در نظر داریم، امیدواریم بپذیرند؛ چون به هرجهت خیلی از هنرمندان ما یک حجب و ماخوذ به حیایی خاصی دارند و شاید نخواهند این اتفاق برایشان بیفتد.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به تجربیاتم می‌خواهم از دغدغه شخصی خودم هم کمی بگویم؛ اساسا این گرد‌همایی و این پویش هر ساله باید تبدیل به یک فعل خودخواسته از طرف تک تک هنرمندان تئاتر شود. این‌گونه گردهمایی‌های صنفی باید به سمت رفتارهای کاملا خودخواسته و خودجوش برود و باید این دبیرخانه به تدریج ثابت و سالیانه شود تا هم امکان بازاریابی برای انجمن ها و هنرمندان دخیل در جشن فراهم شود، هم برگزارکنندگان بتوانند بروند با کمپانی‌ها، شرکت‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی رایزنی کنند به قصد اینکه بیایند و فرآیندهای هنری ما را در شاخه‌های متعدد ببینند و خواسته‌های خود را داشته‌باشند، تا به تدریج به یک سمت و سویی برویم که هم کارمان را انجام دهیم، هم از زندگی کاری خود لذت ببریم و هم در کنارش بتوانیم مسئله اقتصادی خود را از طریق کاری که بلدیم در جامعه حل کنیم.

شانزدهمین دوره هفته بزرگداشت تئاتر، به دبیری محمودرضا رحیمی و با حمایت مالی بانک گردشگری از هفتم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال جاری برپا خواهد شد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین