جنگ روانی در مورد البوکمال ادامه دارد

پشت پرده شایعه حمله آمریکا به پایگاه‌های محور مقاومت در دیرالزور و البوکمال

البوکمال

گشترش این شایعه در سطح شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های درجه دو و درجه سه بازتاب گسترده‌ای داشت. همین بازتاب گسترده خبر ثابت می‌کند منشأ اصلی تولید این خبر کذب، جنگ روانی دشمنان است که امیدوارند با این کار بتوانند تغییراتی در معادلات میدانی این منطقه ایجاد کنند.

نسیم آنلاین: روز گذشته در گزارشی از تلاش تروریست‌های وابسته به ترکیه برای تحریک آمریکا به هدف عملیات در شرق سوریه و اشغال شهر استراتژیک و مرزی «البوکمال» خبر دادیم. طی ۲۴ ساعت گذشته عملیات جنگ روانی معارضین در این مورد تشدید شده؛ به طوری که حتی برخی رسانه‌های کردی را نیز با خود همراه ساخته‌اند.

در همین رابطه ابتدا چند پایگاه خبری سوری مانند سایت کردی «ودنگ» نزدیک به قسد ادعا کردند ارتش روسیه نیروهای خود را از البوکمال خارج می‌سازد! بر پایه این گزارش، یک کاروان نظامی ارتش روسیه متشکل از ده‌ها خودروی زرهی، تجهیزات ساختی و توپخانه روستای «السیال» در حومه البوکمال را به مقصد «دیرالزور» ترک کرده‌اند.

همزمان برخی سایت‌های عراقی مانند «بغداد بوست» وابسته به جناح متمایل به عربستان سعودی در میان اهل تسنن عراق ادعا کرد سه روز قبل یک کاروان نظامی متشکل از رزمندگان «نجباء» از خاک عراق به البوکمال اعزام شدند تا جایگزین نیروهای ارتش سوریه در محله «الکتف» شهر البوکمال شوند. چند روزی است که برخی رسانه‌ها از خروج یک گردان از ارتش سوریه از محله الکتف به مقصد ریف شرقی استان حمص خبر می‌دهند.

همزمان برخی منابع خبری درجه دو از بمباران پایگاه‌های محور مقاومت در اطراف شهر «البوکمال» و در داخل فرودگاه دیرالزور خبر دادند! این خبر به قدری بی‌پایه بود که هیچ یک از منابع دسته اول معارضین آن را به صورت اختصاصی و موثق کار نکرد؛ بلکه آن را با عباراتی مانند «خبرهای تأیید نشده حاکی از آن است» یا «شاهدان محلی می‌گویند» منتشر ساختند که نشان دهنده کذب بودن اصل خبر است.

احمد الاحمد از سران قسد در رقه به خبرگزاری استپ نیوز وابسته به معارضین سوری گفت: «طی روزهای اخیر ۱۷۵ نظامی همراه با ۱۵۰ نیروی یگان ویژه تکاوری به نوار ساحلی رود فرات اعزام شده‌اند.» استپ نیوز این خبر را نشانه جدی بودن عزم قسد برای عملیات در شهرهای البوکمال و المیادین خوانده؛ اما بدیهی است که یک فرمانده نظامی پیش از آغاز عملیات، شمار نیروهای اعزامی خود را بیان نمی‌کند، ضمن این‌که با حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ نفر محال است شهری مانند البوکمال با آن استحکامات تهدید شود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین