اخبار آرشیوی

مرکز پژوهش ها

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، گزارشی را درباره قانون اعلام دارایی‌های مسئولان و چگونگی موفقیت این طرح منتشر کرد

فارس نوشت:

دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به تقسیر شورای نگهبان از اصل یکصد و چهل و دوم قانون اساسی خاطر نشان کرد: توسعه حکم الزام به اعلام دارایی به سایر مقامات دولتی از طریق تصویب قانون عادی در مجلس شورای اسلامی امکان‌ناپذیر است. همچنین الزامی کردن این موضوع به عنوان شرط استخدام هم از سوی شورای نگهبان قابل پذیرش نیست و همان ایراد توسعه اصل مذکور را به دنبال دارد.

مرکز پژوهش‌ها در ادامه آورده است: درخصوص اشخاصی که مشمول «قانون مربوط به رسیدگی به دارایی وزرا و کارمندان دولت اعم از کشوری، لشگری، شهرداری‌ها و مؤسسات وابسته به آنها» مصوب 1337 هستند، ممکن است این ایراد به ذهن خطور کند که با تصویب اصل یکصد و چهل و دوم قانون اساسی این قانون نسخ شده است. اما با توجه به اینکه این اصل صریحاً قانون مذکور را نسخ نکرده و مفاد آن هم به لحاظ دایره شمول با آن قانون متفاوت است، دلیلی بر نسخ ضمنی آن وجود ندارد، به علاوه نظر مراجع رسمی هم آن نیست که این قانون به طور کلی نسخ شده است.

"به همین دلیل هیئت وزیران در تاریخ 22/9/1388 « به استناد اصول چهل و نهم و یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قانون نحوه اجرای اصل چهل و نهم قانون اساسی(مصوب 1363) و قانون مربوط به رسیدگی به دارایی وزرا و کارمندان دولت اعم از کشوری ، لشگری، شهرداری ها و مؤسسات وابسته به آنها (مصوب 1337) و قانون اصلاح ماده (3) قانون یاد شده (مصوب 1348) آئین‌نامه رسیدگی به دارایی مقامات، مدیران و مشمولین اصل چهل و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران» را به تصویب رسانده است. "

مرکز پژوهش‌ها همچنین تصریح می‌کند: اما در خصوص اشخاصی که مشمول «قانون مربوط به رسیدگی به دارایی وزرا و کارمندان دولت اعم از کشوری، لشگری، شهرداری‌ها و مؤسسات وابسته به آنها» مصوب 1337 نیستند، تنها راه ممکن همان است که مجلس شورای اسلامی پیموده است، یعنی اصرار بر مصوبه و ارجاع موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام.

مرکز پژوهش‌ها در پایان این مطلب آورده است که باید به این نکته توجه کرد در صورتی قوانین راجع به اعلام دارایی‌های مسئولان در عمل موفق خواهند بود که مجریان آن به صرف اعلام دارایی از مسئولان اکتفا نکنند و مرحله بعدی که رسیدگی به دارایی‌هاست، به دقت اجرا شود. البته بدیهی است انجام این کار مستلزم هزینه و صرف زمان بسیار است، در غیر این صورت حتی اگر قانونی هم در این زمینه به تصویب برسد، به سرنوشتی همچون « قانون مربوط به رسیدگی به دارایی وزرا و کارمندان دولت اعم از کشوری، لشگری، شهرداری‌‌ها و مؤسسات وابسته به آنها» مصوب 1337 دچار خواهد شد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین