اخبار آرشیوی

مذاکرات ایران و آمریکا

یکی از دانشجویان تسخیرکننده لانه جاسوسی در گفتگو با «نسیم»: اختلاف میان ایران و آمریکا، نزاع دیپلماتیک و یا ایدئولوژیک نیست، بلکه یک اختلاف "انسانی" است/ گذشته آمریکا و هم پیمانانش نشان داده که از درون اهداف اینها چیزی به عنوان "منافع کشورهای مستقل" بیرون نمی‌آید

مهمترین محورهای گفتگوی «نسیم» با "سیدمحمدهاشم پوریزدان پرست"، کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه شیراز بدین شرح است:

-آمریکا ابرقدرتی است که پس از جنگ جهانی دوم به دنبال تسلط بر همه جهان برآمده و به اصطلاح سیاست انزواطلبی را کنار گذاشته و به این سوی جهان گرویده شد؛ در نتیجه تلاش کرد پس از تسط بر آمریکای شمالی و جنوبی بر همه جهان مسلط شود.

-آمریکادر کشور ما با هدف سلطه جویی و غارت ثروت در 28 مرداد سال 1332 کودتا کرد و وارد ایران شد و متاسفانه این ابرقدرت 25 سال با کمک ایادی داخلی خودش یعنی شاه و تشکیلات حکومتی او هر ظلمی را که می توانست در حق ملت ما انجام داد.

- در آخرین روزهای پیروزی انقلاب نیز آمریکا معاون فرماندهی ناتو یعنی ژنرال "رابرت هایزر" را برای برپایی یک کودتا و سرکوب انقلاب به ایران فرستاد که این کودتا در شب 22 بهمن آغاز و برخلاف کودتای 28 مرداد با شکستی مفتضحانه روبرو شد.

-آمریکا حتی بعد از پیروزی انقلاب و تسخیر لانه جاسوسی دست از دشمنی هایش برنداشت و برای به چنگ آوردن دوباره منافع بادآورده‌ای که در کشور ما داشت، به انواع توطئه‌ها و فتنه‌ها و شورش‌ها در نقاط مرزی و درون جامعه ما دست زد. این جریان منجر به عکس‌العمل دانشجویان مسلمان و تسخیر لانه جاسوسی شد.

-پس از جریان طبس آمریکا با ایران قطع رابطه کرد و ایران را در محاصره کامل اقتصادی خود قرار داد و اقتصاد ما را که به شدت به خود وابسته کرده بود با تحریم کردن قطعات، مواد، ماشین آلات و هواپیما تحریم کرد.
-این که طرف مذاکره که و برای چه باشد، مهم است. اگر طرف مقابل شما حقوق شما را به عنوان یک طرف مستقل به رسمیت بشناسد و جنایاتی که در حق شما کرده را تمام کرده و رسما عذرخواهی کند، زمینه برای مذاکراه آماده می‌شود.

-اگر آمریکا بخواهد همان راه را ادمه دهد و به گذشته‌اش افتخار کند و استقلال ما را به رسمیت نشناسند و رأی ملت ما را در تشکیل نظام و انتخاب مسئولین نپذیرد، مذاکره بی معنا است و هیج کس چنین مذاکره‌ای را قبول نمی‌کند.

-اختلاف میان ایران و آمریکا نه یک نزاع ایدئولوژیکی است و نه یک نزاع دیپلماتیک؛ بلکه آنها می‌خواهند مردم جهان را غارت کنند و همه جهان را بچاپند. نیروی نظامی که دارند، سازمان‌های بین‌المللی هم در اختیارشان هست.

-موضوع اختلاف ایران و آمریکا، موضوع اختلاف یک شخصی که ثروتش را دزدان غارت کردند و به جان و مال و نوامیسش تجاوز کردند، است. این یک اختلاف دیپلماتیک و یا ایدئولوژیک نیست بلکه یک اختلاف "انسانی" است و هر مکتب و عقیده و ایدئولوژی اجازه دفاع از خودش را می‌دهد.

-امام چه زیبا رابطه بین ما و آمریکا را توصیف کردند و فرمودند که "رابطه ما با آمریکا، رابطه گرگ با میش است، چون آمریکای گرگ فقط به دنبال دریدن و نابود کردن ماست و این رابطه قابل قبولی برای هیچ انسانی نیست.

-فلسطینی‌ها مثل یاسر عرفات و محمود عباس یا کشورهای غربی جنوب خلیج فارس و یا انور سادات و حسنی مبارک از مذاکره با آمریکا چه نفعی بردند؟ آیا حقوق شان به رسمیت شناخته شد؟ اسراییلی که رهبران حماس را اخیرا ترور و اعلام کرده که سه روز می‌خواهد غزه را بمباران کند، واقعا به میثاقی پایبند است؟

-گذشته آمریکا و هم پیمانانش مثل اسراییل نشان داده که از درون اهداف اینها چیزی به عنوان منافع کشورهای مستقل بیرون نمی‌آید.

-کسانی که موضوع مذاکره با آمریکا را مطرح می‌کنند از موضع ضغف و مرعوبیت و ساده لوحی است، در صورتی که مذاکراه از موضع ضعف و ترس و طمع و ساده لوحی، ما را یقینا به منافع کشورمان نمی‌رساند و زمینه سلطه‌طلبی بیشتر آمریکا و تشویق و تحریک او را فراهم می کند.

-انتخاب مجدد باراک اوباما در سیاست غارتگری و سلطه طلبی بر جهان آمریکا تاثیری ندارد چرا که اینها مهره‌هایی بیش در نظام سرمایه‌داری آمریکا نیستند لذا ساده لوحی است که فکر کنیم با آمدن اوباما این سیاست‌ها عوض می‌شود.

-طبق قانون اساسی نظر رهبر معظم انقلاب در این خصوص فصل الخطاب است و ایشان هم نظرشان کاملا روشن است و این رابطه را همان رابطه گرگ و میش می‌دانند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین