اخبار آرشیوی

لاله افتخاری

لاله افتخاری در برنامه رادیویی "افق": شورای توسعه فرهنگ قرآنی بودجه پیشنهادی سال ۹۳ را ارائه دهد/ هنوز بخشی از بودجه‌های قرآنی سال ۹۰ پرداخت نشده است/ وزرای دولت باید بدانند که یکی از مهم‌ترین رسالت‌های آنها قرآن و توسعه فرهنگ قرآنی است

رئیس فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس در برنامه رادیویی "افق" که امروزشنبه27 مهرماه از رادیو قرآن پخش شد، عنوان کرد: هنوز بخشی از بودجه‌های سال ۹۰ پرداخت نشده است که شورای توسعه فرهنگ قرآنی باید پیگیر این مورد باشد همچنین باید هرچه زودتر پیشنهاد خود را برای بودجه سال ۹۳ به دولت ارائه دهد.
به گزارش «نسیم» , سومین قسمت از برنامه رادیویی "افق" امروز 27 مهرماه با حضور سیدعلی سرابی، قائم مقام شورای عالی قرآن و رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآنی، لاله افتخاری، رئیس فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس و محمدرضا پورمعین، مجری ـ کارشناس‌، به صورت زنده از شبکه رادیویی قرآن پخش شد.
در این برنامه ساختار بودجه در فعالیت‌های قرآنی توسط لاله افتخاری رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی و سیدعلی سرابی قائم مقام شورای عالی قرآنی مورد بررسی و پردازش قرار گرفت.
نماینده و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در برنامه رادیویی "افق" پیرامون روال شکل‌گیری بودجه مصوب برای فعالیت‌های قرآنی گفت: اولین سالی که دعوت کردیم تا درمورد قرآن کار هدفمند و منظومه‌ای صورت گیرد، هیچ اقدامی شکل نگرفت و اتفاقی نیفتاد و بودجه‌ای هدفمند برای فعالیت‌های قرآنی لحاظ نشد من از همین جا در این برنامه باز تمام افراد و مسئولانی که ما را در مسیر قرآنی همراهی کردند و ما توانستیم امروز اقدامی انجام دهیم تشکر می‌کنم .
در این برنامه لاله افتخاری رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی با اشاره به توسعه فعالیت‌های قرآنی در کشور طی سال‌های اخیر عنوان کرد: اگر موفق شده‌ایم در زمینه فعالیت‌های قرآنی به موفقیت‌هایی دست پیدا کنیم از برکت همفکری‌ها و استفاده از ظرفیت‌های خوب جامعه بوده است.
نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به بودجه قرآنی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بحث بررسی بودجه قرآنی ابتدا در قالب یک کارگروه در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت تا در توزیع عادلانه بودجه و نظارت و همچنین اولویت‌بندی، برنامه‌ریزی داشته باشد تا در نهایت فعالیت‌های قرآنی و تشکل‌های قرآنی روی یک نظم و نظام حرکت کنند و البته تشکیل این کارگروه مقدمه‌ای برای راه‌اندازی شورای توسعه فرهنگ قرآنی شد.
شورای توسعه فرهنگ قرآنی باید جدی تر وضعیت بودجه را پیگیرکند
افتخاری ادامه داد: شورای توسعه فرهنگ قرآنی باید به صورت جدی پی‌گیر بحث بودجه قرآنی باشد و با به‌کارگیری ظرفیت تشکل‌های مردمی، پیشنهادات خود را برای سال 93 ارائه کند و در این میان وزاری دولت یازدهم که مدیرانی مومن و متعهد هستند نیز باید بدانند که یکی از مهم‌ترین رسالت‌های آنها قرآن و توسعه فرهنگ قرآنی است که باید دقت نظر کافی در این زمینه داشته باشند و پی‌گیر فعالیت‌ها و بودجه‌ها‌ی قرآنی شوند
وی در ادامه با یادآوری اینکه شورای توسعه فرهنگ قرآنی مسئولیت برآورد بودجه‌های قرآنی مناسب با نیاز بودجه‌ای هر دستگاه را بر عهده دارد، افزود: انتظار می‌رود پس از مدت زمانی که رخوت که بر فعالیت این شورا حاکم بوده است این شورا حرکت خود شفاف‌تر و پویاتر از گذشته از سر بگیرد و تا بتواند جایگاهی که با تلاش بسیار به دست آمده را حفظ کند و در جهت تحقق منویات جامعه قرآنی، محتویات شورا که ظرفی برای اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی است محقق شود که در این راستا ما تلاش کرده‌ایم بودجه‌هایی که در سال‌های اخیر در قانون بودجه و در برنامه پنجم مصوب می‌شود بر اساس شورای توسعه فرهنگ قرآنی باشد یعنی در حقیقت شورا رأس هرم فعالیت‌ها قرار گیرد تا موسسات و فعالیت‌ها در آنجا هدفمند شود.

رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سیر بودجه فعالیت‌های قرآنی اول در قالب کارگروه شکل گرفت در ابتدا چند دستگاه محدود عضو بودند سپس به یاری همین دستگاه‌ها فعالیت‌های قرآنی و تشکل‌ها طبق روال و نظم مشخصی پیگیری شد واین مقدمه‌ و الگویی برای شورای توسعه فرهنگ قرآنی شد که این شورا امروز مسئولیت برآورد بودجه‌های مناسب، اولویت بخشی فعالیت‌ها و تأمین نیاز بودجه‌ای هر دستگاه را بر عهده دارد و باید جایگاه خاصی برای بودجه‌ها در نظر گیرد و پیگیری و تحقق اهداف در این شورا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در ماده لایحه به بودجه‌ای برای فعالیت‌های قرآنی دیده نشده است
افتخاری با بیان اینکه دولت دهم مبلغی را برای گسترش فرهنگ قرآنی اختصاص داد که این مبلغ پاسخگو نبوده و نیست توضیح داد: تا به حال در ماده لایحه به هیچ وجه بودجه‌ای برای فعالیت‌های قرآنی دیده نشده است در آخرین لایحه ارائه شده دولت بودجه‌ای فقط اضافه شد که باز هم رقم محدودی بود ما برای افزایش بودجه گزارشات بسیاری تهیه و ارائه کردیم رایزنی‌هایی صورت گرفت که نتایج آن انشاءالله به ثمر بنشیند.
رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود افزود: در سال‌های اخیر بودجه برای همه دستگاه‌ها انقباضی بوده و برای تمام دستگاه‌ها رو به کاهش است باید در نظر گرفت که بودجه قرآنی از اول اصلا لحاظ نمی‌شد که الان بخواهیم بهانه کمبود بودجه را برای آن بیاوریم .
گسترش فرهنگ قرآنی راهی برای مقابله با ناتوی فرهنگی است
وی با بیان اینکه در هشت سال دفاع مقدس مسئولان ما همت گذاشته و مردم بسیج شدند تا اولویت مقابله با جنگ لحاظ شود،بیان داشت: این جنگ نظامی بود اما در جنگ نرم که هم‌اکنون درگیر آن هستیم ناتوی فرهنگی که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره کرده‌اند رو به روی ما قرار گرفته و گسترش فرهنگ قرآنی راهی برای مقابله با ناتوی فرهنگی است.
در ادامه پورمعین خطاب به رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی افزود: بودجه‌ای که برای فعالیت‌های قرانی نیز در نظر گرفته می‌شود خیلی دیر اختصاص پیدا کرده و ما انتظار داریم که فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی مدافع فعالیت‌های قرآنی باشد.
افتخاری در پاسخ به این سوال که "پورمعین " مطرح کرد که چه اقداماتی باید صورت گیرد تا همین بودجه مختصر قرآنی زودتر اختصاص یابد، گفت: شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی که متشکل از وزرا، اعضای هیئت دولت، معاون رئیس جمهور، معاون علمی، پنج وزیر و نماینده تشکل‌های مردمی است اگر به خوبی جایگاه خود را لحاظ کند می‌تواند در این عرصه تاثیرگذار باشد خیلی از بودجه‌ها محقق شده اما هنوز بخشی از بودجه‌های سال 90 پرداخت نشده است که درحال پیگیری است.
افتخاری عنوان کرد: ما در جهت تحقق محتوایی که در شورای توسعه فرهنگ قرآنی وجود دارد تلاش کردیم تا بودجه‌هایی را که مصوب می‌کنیم در قالب قانون بودجه و براساس برنامه این شورا باشد و شورای توسعه فرهنگ قرآنی در رأس این حرم باشد تا بقیه بتوانند فعالیت‌های خود را در آن متمرکز کنند و همچنین در این راستا طی سال‌های گذشته پیشنهاداتی داشته‌ایم و بودجه‌هایی را نیز برای تحصیل رایگان حافظان قرآن که دو سالی است انجام شده است در نظر گرفته‌ایم تا همه حافظان قرآن بتوانند از امکانات تحصیل رایگان بهره‌مند شوند.

بودجه ابزارمهمی برای اجرای فعالیت های قرآنی در کشور است
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌ شورای توسعه فرهنگ قرآنی باید هم‌اکنون پیشنهاد خود را برای سال 93 به دولت ارائه دهد,مسئولان باید بدانند یکی از مهم‌ترین رسالات‌شان قرآن است و بودجه یکی از مهم‌ترین ابزارهای اجرایی فعالیت‌های قرآنی است باید نسبت به این مورد دقت داشته و پیگیر باشند ما از همه نهادها و سازمان‌ها گزارش گیری خواهیم کرد و امیدواریم مردم هم با نقد واقعی و سازنده با ما همراهی کنند همچنین ظرفیت‌های تشکل‌های مردمی باید به خوبی لحاظ شود.
نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه با عنوان این مطلب که ظرفیت تشکل‌های مردمی باید به خوبی در فعالیت‌های قرآنی لحاظ شود، گفت: بحث ظرفیت تشکل‌های مردمی باید به خوبی در فعالیت‌های قرآنی لحاظ شود؛ و البته لازم است که حمایت‌های بودجه‌ای نیز از تشکل‌های مردمی و فعالیت‌های قرآنی مردمی صورت گیرد.
در این بخش از برنامه محمدرضا پورمعین با یادآوری اینکه بالغ بر 100 نوع فعالیت در حوزه قرآن هم‌اکنون در سطح کشور در حال اجرا است، ادامه داد: برخی از فعالیت‌های قرآنی که در کشور اجرا می‌شود در سطح استاندارد و با شاخص‌های قابل قبول اجرا می‌شوند و سایر فعالیت‌ها نیز با کم و کاستی اجرا می‌شوند که البته همه این فعالیت‌ها نیازمند بودجه هستند و تمامی کارشناسان و صاحب‌نظران قرآنی نیز بر بحث افزایش بودجه و لزوم برنامه‌ریزی مناسب در این حوزه تأکید دارند.
در این برنامه موضوعات مختلف و مطالبات قرآنی دسته‌بندی شده‌اند که در هر قسمت از برنامه بر اساس موضوع برنامه از کارشناسان و مسئولان امر دعوت می‌شود تا با حضور در این برنامه زنده به بحث و بررسی پیرامون مطالبات قرآنی جامعه از جمله انس با قرآن، روخوانی و روان‌خوانی قرآن، حفظ و ... بپردازند و این هفته نیز به بحث ساختار و تشکیلات و بودجه اشاره خواهدداشت.

"افق" عنوان برنامه‌ای از گروه اطلاع رسانی و امور مجازی است که شنبه هر هفته ساعت 14:15 به مدت یکساعت به سردبیری و تهیه کنندگی فاطمه رحمانی برروی موج اف ام ردیف100مگاهرتز از رادیو قرآن پخش می شود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین