اخبار آرشیوی

صادق زیباکلام

صادق زیباکلام در مناظره با علی خضریان: ۱۶ آذر ربطی به نهضت اسلامی ندارد/ جناح راست از ۱۶ آذر بهره‌برداری سیاسی می‌کند/ علی خضریان: شما تنها استادی هستید که بخاطر دفاع از آقای جاسبی جایزه گرفتید، چرا یکبار از وی بخاطر عدم آزادی بیان دانشجویان نقد نکردید؟

به گزارش خبرنگار «نسیم»، مهم‌ترین محورهای سخنان صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران و علی خضریان، عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در مناظره باهم بدین شرح است:

** صادق زیباکلام:

- اساسا عمده ترین نیروهای علیه شاه در سال 32 یا چپ بودند یا جبهه ملی یا از طرفداران مصدق بودند. آن سه آذر اهورایی ربطی به نهضت اسلامی نداشتند، یکی مارکسیست بود دو نفر دیگر طرفدار مصدق.

- 16 آذ ر نه در دهه 60 و نه در اوایل دهه هفتاد مطرح نبود بعداز دوم خرداد مطرح و مهم شد.

- اولین مراسم 16 آذر در سال 76 توسط دفتر تحکیم وحدت دانشگاه تربیت مدرس با حضور من و مرتضی نبوی برگزار شد.

- در این هشت سال جناح راست متوجه شده است که چقدر میتواند از 16 آذر بهره برداری سیاسی کند و میخواهد آن را مصادره نمایند آنها می‌خواهند سر به تن جنبشهای دانشجویی نباشد و فهمیدند که میتوانند برای مرگ بر آمریکا از آن بهره برداری کنند.

- معتقدم ضدیت با آمریکا بخشی از ذات انقلاب اسلامی نیست بلکه به عقیده من ضدیت با آمریکا برای خواسته های دموکراتیک و نبود سانسور در حاکمیت قانون و غیره رقم خورد متنها فضایی که انقلاب ایران در 57 ایجاد کرد به شدت متاثر از مارکسیسم در جهان بود.

- بنابراین اگر ضدیت با آمریکا را سال 64 میگفتم خود دانشجویان مرا تیکه و پاره میکردند و نه خود نظام اما امروز بسیاری از فرهیختگان و دانشگاهیان دیگر حنای آمریکاستیزی برایشان رنگی ندارد بلکه چیزی که برایشان مهم است آزادی زندانیان سیاسی، آزادی مطبوعات و رفع سانسور است.

- اگر شما یک لحظه تلویزیون را در اختیار این دانشجویان مخالف قرار میدادید که این همه همهمه را شاهد نبودید، تلویزیون نماز جمعه و حتی مجلس دست خودتان است.

- ضدیت با آمریکا سه مرحله داشت؛ مرحله اول که همراه با فعالیت های دموکراتیک در جهان بود در 13 آبان رقم خورد که بیانیه ای تماما در مبارزه با امپریالیسم آمریکا از سوی دانشجویان نیز منتشر شد. بعد از آن شنل ضدیت با آمریکا را چسبیدند چراکه متوجه شدند وقتی این شنل روی شما هست چقدر راحت میتوانید درب مارکسیست‌ها، نهضت آزادی و جبهه ملی را ببنیدید.

- معتقدم انگیزه اشغال سفارت آمریکا این بود که بچه های انقلاب تو دهن مارکسیست ها بزنند.

- مرحله سوم ضدیت با آمریکا در شرایط کنونی است که من اسم آن را هویت انقلاب اسلامی می نامم چرا که ضدیت با ‫آمریکا به هویت انقلاب اسلامی تبدیل شده است. یعنی اگر آمریکاستیزی را از جمهوری اسلامی جدا کنیم خیلی چیزی از آن باقی نمی ماند پس نمی توان انتظار داشت که آمریکا ستیزی که بر گرده جمهوری اسلامی سوار شده یک شبه از بین برود.

- ‫امروز 16 آذر، شهدای دانشجو، اصلاحات و بحث هسته ای با آمریکا ستیزی توجیه می شود ولی ما معتقدیم به پیک این جریان رسیدیم.** علی خضریان:

- شما همچون آقای هاشمی خیلی علاقه دارید خاطره شخصیتان را به عنوان سند ارائه دهید.

- بابت اینکه شما حرکت 16 آذر را چب و مارکسیستی اعلام کردید از روح شهدای 16 آذر عذرخواهی می‌کنم.

- در ایام سال 58 برادر یکی از شهدای 16 آذر در روزنامه کیهان گفت "برادرم همچون مولایش علی(ع) مواد غذایی را شبانه برمیداشت و فقرا را اطعام میکرد"، اقای زیباکلام کدام مارکسیست حضرت علی را مولای خودش میداند.

- 16 آذر قبل از 61 هم در روزنامه ها بوده است 16 آذر دینی و اسلامی بوده است ضداستکباری بوده است که الحمدالله فقط این یکی را قبول دارید.

- اولین بار دانشگاه پلی تکنیک سال 73 در خاطرات دفتر تحکیم وحدت جلد س نشست روز دانشجو برگزار کرد.

- شما تنها استاد دانشگاهی هستید که بخاطر دفاع از آقای جاسبی تندیس دریافت کردید در حالیکه در زمان مدیریت آقای جاسبی دانشجویی در بندر عباس بخاطر کشیدن یک کاریکاتور اخراج شد. شما الان میگویید به دانشجو اجازه نمیدهند حرف بزند، چرا در 25 سالی که به دانشجو اجازه صحبت نمیدادند، نقدی نمی‌کردید؟ شما چگونه یک مصاحبه در نقد جاسبی ندارید؟

- بنده منتقدترین فرد به احمدی نژاد هستم اما همین آقای احمدی نژاد 16 آذر 84 تصویرش را دانشجویان آتش زدند و او سکوت کرد.

- ما از وقتی کوچک بودیم شما را در تلویزیون می دیدیم و یادمان نمی آید تلویزیون دست شما نبوده باشد.

- ‫در زمانی که جریان لیبرالیسم اختیار کشور را به دست داشت هر کس که مخالفتی می‌کرد می گفتند وی دشمن پیغمبر است‬.

- آقای زیبا کلام لطفا تاریخ را کامل شرح دهید؛ آمریکا ستیزی در 13 آبان رقم نخورد بلکه ضدیت با آمریکا را میتوان در صحیفه امام مشاهده کرد همانطور که صحبت‌های ضد آمریکایی امام در 12 آبان پدید آورنده حرکت ضد امریکایی 13 آبان بوده است.‬

- ‫ماجرای آمریکا ستیزی جمهوری اسلامی ایران ارتباطی به 13 ابان 58 ندارد.

- حضرت امام را بخاطر اینکه جلوی امریکا ایستاد تبعید کردند‬.

- ‫ما در حوزه های مهندسی پیشرفت چشمگیری داشتیم، پیش از این نمی توانستیم قطعه ای از هواپیما را از نزدیک ببینیم اما امروز خودمان ماهواره می سازیم؛ ‫اینها همه اش رشد است‬.

- ‫آقای زیبا کلام تازمانیکه امثال شما در کلاسهایشان خود باختگی را به دانشجو می آموزند پیشرفتی نخواهیم داشت.

- در این دانشگاه امثال احمدی روشن ها و شهریاری ها رشد کردند نه صادق زیبا کلام ها.

کلمه های کلیدی

اخبار مرتبط

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین