اخبار آرشیوی

برنامه رادیویی افق

برنامه رادیویی "افق"// لاله افتخاری: امیدواریم بتوانیم مطالبات بودجه‌ای فعالیت‌های قرآنی مربوط به سال گذشته را تا اردیبهشت یا خرداد پیگیری و وصول کنیم/ دبیر تخصیص اعتبارات شورای فرهنگ قرآنی: برای پیگیری مطالبات قرآنی، بودجه‌ای نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان لازم است

به گزارش «نسیم»، این هفته برنامه رادیویی افق با حضور سه نفر از مدیران قرآنی کشور به روی آنتن شبکه رادیویی قرآن رفت. در این برنامه مهدی عزیززاده، دبیر کمیته تخصیص اعتبارات شورای توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان مهمان حضوری و لاله افتخاری، رئیس فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس شورای اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین کوششی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآنی- مردمی به عنوان مهمانان تلفنی حضور داشتند تا به بحث در مورد بودجه فعالیت‌های قرآنی کشور بپردازند.

در بخش ابتدایی این برنامه لاله افتخاری، رئیس فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تلاش‌های زیادی صورت گرفت تا بودجه‌های فعالیت‌های قرآنی افزایش پیدا کند، گفت: برای تحقق هر بودجه‌ای یک سری محدودیت‌ها و الزامات وجود دارد که باید آنها را در نظر گرفت. بودجه‌ها در دو قسمت دیده می‌شود، بخش اول مربوط به نهادهایی است که در بخش قرآنی دارای رسالت هستند که در این زمینه مکاتبه‌ای صورت گرفت و قرار شد جلسه‌ای با نوبخت، معاون رئیس جمهور برگزار شود.

وی در ادامه با بیان اینکه هر جا که مباحث دینی و فرهنگی مطرح است حتماً بحث قرآنی در آنجا دیده می‌شود، افزود: بخش دیگر بودجه نیز بودجه‌هایی است که در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد که این دستگاه‌ها پراکنده هستند، البته نباید این را در نظر گرفت که بخش دیگری از بودجه برای تحقق اهداف منشور توسعه فرهنگ قرآنی است که رقم 200 میلیارد تومانی که به تصویب رسیده است، در همین راستا است.

پیگیری مطالبات قرآنی سال گذشته

رئیس فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بودجه فعالیت‌های قرآنی بر اساس برنامه‌ها و اولویت‌ها برنامه‌ریزی می‌شود، سال گذشته 600 میلیارد تومان برای فعالیت‌های قرآنی مصوب شد که به هر دلیلی تخصیص نیافت و امیدواریم بتوانیم مطالبات بودجه‌ای مربوط به سال گذشته را پیگیری و وصول کنیم.

لاله افتخاری که به عنوان مهمان تلفنی در برنامه رادیویی افق سخن می‌گفت، در پاسخ به پرسش محمدرضا پورمعین، مجری‌کارشناس برنامه که آیا امکان احصاء بودجه‌های وصول نشده سال قبل وجود دارد یا خیر، گفت: ما تلاش می‌کنیم تا جایی که قانون اجازه بدهد، این بودجه را احصاء کنیم و احتمال احصاء شدن آن وجود دارد که امیدواریم تا اردیبهشت‌ماه یا اوایل خردادماه این طلب‌ها را وصول کنیم؛ البته این کار وظیفه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

شورای توسعه فرهنگ قرآنی باید پرچم‌دار بودجه قرآنی باشد

وی همچنین اظهار کرد: همه بودجه‌ها باید به شورای توسعه فرهنگ قرآنی بیاید و این شورا پرچم‌دار شود. انتظار ما این است که شورا برای تمام اعضا که بسیار زیاد هم هستند، جلسات حضور و غیاب بگذارند، مانند همان کاری که در مجلس شورای اسلامی صورت می‌گیرد تا روسای دستگاه‌های حضور مستمرتری داشته باشند و بتوانند بودجه‌ها را جدی‌تر پیگیری کنند؛ همچنین باید فعالیت برای بودجه سال آینده را از همین امروز شروع کرد. در این راه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تمام تلاش خود را برای گنجاندن بودجه‌ها در لایحه انجام دهند؛ البته این‌ها دلیلی بر انکار زحمات صورت گرفته در گذشته نیست، بلکه باید تلاش‌ها بیشتر شود و دولت باید از همان ابتدا بحث را محکم بگیرد تا مجلس حداقل جابه‌جایی را به وجود آورد، ضمن اینکه باید از بخش‌های مختلفی هم‌چون خیرین و سایر جاها بهره‌گیری‌های بسیار بیشتری به عمل آورد.

لزوم حرکت‌های نهضت‌گونه برای جذب بودجه‌های قرآنی

در ادامه مجری‌کارشناس این برنامه با بیان اینکه به نظر می‌رسد که این بودجه‌ای که برای قرآن در نظر گرفته شده است، نوعی «یتیم‌نوازی» است، به طرح این پرسش که تصویب 200 میلیارد اعتبار قرآنی بر اساس چه شاخصی است، پرداخت. افتخاری در پاسخ به این پرسش گفت: شاخص این کار بر اساس نظر خود دولت بوده است و البته جای گلایه‌ای از همکارن نیز در این زمینه وجود دارد. این سؤالی است که خود ما نیز داریم، اولاً بودجه قرآنی را باید به صورت سرانه حساب کرد گر برای هر دانش‌آموز سالانه 10 هزار تومان در نظر بگیریم تا فرد اثرگذاری در جامعه شود و آن را در تعداد دانش‌آموزان ضرب کنیم، رقم بسیار زیادی خواهد بود که این بودجه، رقم مورد نظر را نیز پوشش نمی‌دهد.

رئیس فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مسئولان باید حساب کنند که آیا این چنین رقم‌هایی نیازها را برطرف خواهد کرد یا نه؟ ما نیاز بیشتری به بودجه‌های قرآنی داریم، باید در این زمینه حرکت‌هایی نهضت‌‌گونه شکل بگیرد و در این راه رسانه‌ها، تشکل‌ها، ائمه جماعات و عموم مردم از رهبر معظم انقلاب مطالبه‌گری قرآنی را بیاموزند.

در بخش دیگری از دومین برنامه رادیویی افق در سال 1393 مهدی عزیززاده، دبیر کمیته تخصیص اعتبارات شورای توسعه فرهنگ قرآنی که به عنوان مهمان حضوری در استودیو این برنامه حضور یافته بود، به بیان کلیاتی در مورد بودجه فعالیت‌های قرآنی در کشور پرداخت و گفت: اعتبارات اجرایی منشور از ابتدای سال 1389 در لایجه سنواتی ذکر شد و سازوکار اجرایی آن نیز خود دستگاه‌ها بودند، اما در سال 90 با پیگیری‌های انجام شده به طور مستقل بندی در ردیف 115 قانون بودجه تصویب و این اعتبارات در قانون ذکر و توزیع آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای توسعه فرهنگ قرآنی سپرده شد.

وی اظهار کرد: بلافاصله در جلسات اردیبهشست‌ماه کارگروهی برای اولویت‌ها تشکیل شد و جلسه‌ای در 31 اردیبهشت تشکیل شد و شورای توسعه فرهنگ قرآنی، دبیرخانه را مجبور به عملیاتی کردن بودجه کرد. بر اساس مکاتباتی که با دستگاه‌های مختلف شد، مقرر شد که این دستگاه‌ها در خرداد و تیرماه برنامه‌های خود را اعلام کنند که این کار صورت گرفت، چون رقم دقیق بودجه مشخص نبود، ما رقم 1000 میلیارد را بنا قرار دادیم و در کمیسیون‌ها برنامه‌هایی که باید اجرا شود، اعلام شد. در جلسه یازدهم بهمن‌ماه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، جدول برنامه‌های مصوب دستگاه‌ها تصویب و رقم و بودجه دستگاه‌ها نیز مشخص شد.

عزیزاده افزود: در اینجا شاید این اشتباه به وجود بیاید که این اعتبارات مربوط به تمام فعالیت‌های قرآنی در کشور است، در صورتی که این گونه نیست و این اعتبارات مربوط به بودجه‌های است که برای تحقق اهداف شورای توسعه فرهنگ قرآنی در نظر گرفته شده است. در واقع این جدای از اعتباراتی است که دستگاه‌های مختلف از اعتبارات خود برای فعالیت‌های قرآنی در نظر می‌گیرند.

حوزه آموزش عمومی دارای بیشترین سهم تخصیص بودجه

دبیر کمیته تخصیص اعتبارات شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصریح کرد: بر همین اساس 200 میلیاردی که مصوب شده است، برای اجرای برنامه‌های منشور توسعه فرهنگ قرآنی است که بر اساس توانایی‌های دستگاه‌ها و برنامه‌هایی که در نظر گرفته‌اند، تعریف می‌شود. ساده‌ترین کار برای اختصاص بودجه این بود که تمام بودجه‌ها را در مرحله اول در اختیار دستگا‌ه‌ها قرار می‌دادیم.

وی بیان کرد: در مجموع از 200 میلیاردی که در نظر گرفته شده بود، 196 میلیارد تخصیص یافت و بین 21 دستگاه تقسیم شد. ما برای این تخصیص سه حوزه را در نظر گرفتیم که بیشترین سهم به حوزه آموزش عمومی قرآن که 49 درصد بود، اختصاص یافت و سهم آموزش و پرورش در این بین که فعالیت‌های عمده‌ای را در زمینه آموزش عمومی قرآن بر عهده دارد، 42 میلیارد تومان بوده است، البته نسبت به عملکرد سایر دستگاه‌ها بودجه اختصاص یافت.

عزیززاده تصریح کرد: امسال بلافاصله از دستگاه‌ها خواستیم برنامه‌های جزیی خود را برای این جداول اعلام کنند، مثلاً آموزش و پرورش متعهد شده یک میلیون دانش‌آموز را حافظ قرآن کند که به مرور تخصیص بودجه‌های مربوط به این طرح در اختیارش قرار خواهد گرفت؛ همچنین از بودجه سال گذشته نیز رقم بسیار ناچیزی باقی مانده است که مربوط به برنامه‌های دستگاه‌هایی است که برنامه‌های خود را کامل انجام نداده‌اند.

تشکیل کمیته نظارت بر تخصیص بودجه

در بخش دیگری از این برنامه پورمعین، مجری‌کارشناس برنامه افق در مورد حسن اجرای تخصیص بودجه‌ها و بحث نظارتی آن سؤال کرد؛ عزیززاده در این بخش گفت: در مورد نظارت بر حسن اجرای این بودجه‌ها کمیته‌ای متشکل از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تشکل‌های قرآنی و نمایندگانی از شورای توسعه فرهنگ قرآنی در نظر گرفته شد که عملیات حسابرسی و بازرسی را در دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی انجام می‌دهند.

دبیر کمیته تخصیص اعتبارات شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه در حال حاضر برای پیگیری تمام مطالبات قرآنی کشور بودجه‌ای بیش از سه تا چهار هزار میلیارد تومان لازم است، بیان کرد: این رقمی که در بودجه نوشته شده است، ملاک برنامه‌ای نداشته است، بر اساس برنامه 3600 میلیارد تومان بودجه برای برنامه‌ها لازم است.

در بخش دیگری از این برنامه بخش‌هایی از سخنان مقام معظم رهبری در مورد بودجه بخش فرهنگی و نگرانی‌های ایشان در این زمینه پخش شد و پس از آن حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین کوششی، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور به صورت تلفنی روی خط برنامه آمد و به سؤالات مجری‌کارشناس برنامه افق پاسخ داد. وی گفت: انتظارات از بحث بودجه قرآنی ورای آن چیزی است که در حال حاضر شاهد هستیم، زیرا تمام دستگاه‌های اجرایی، مردم و انقلاب ما ماهیت فرهنگی دارد که فرهنگ ما نیز بر مبنای قرآنی شکل گرفته است‌؛ توقع این است که در این امر هم مردم مشارکت کنند و هم دستگاه‌های قرآنی نسبت به این مهم توجه ویژه داشته باشند، البته باید تشکر کرد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به خاطر تخصیص بودجه 200 میلیاردی که امیدورایم این مبلغ با سرعت تخصیص یابد.

حجت‌الاسلام کوششی در پاسخ به این پرسش که شما در اتحادیه مؤسسات قرآنی - مردمی کشور چه برنامه‌ای برای امسال دارید، گفت: بعد از اینکه‌ مقام معظم رهبری بحث فرهنگ را مطرح کردند، جلسات مختلفی را برای اجرای سریع برنامه‌ها برگزار کردیم؛ برنامه‌هایی پیش‌بینی شده که امیدواریم با توجه به گستره وسیع نهادهای مردمی در کشور، متناسب با آن بتوانیم از طریق حمایت شورا در کنار حمایت مردمی موفق به تحقق آن شویم. امیدوارم با نگاه مدیریت جهادی آن کاری که شایسته قرآن است، تحقق یابد و خروجی خوبی را در بحث قرآن به ویژه در حوزه سبک زندگی اسلامی شاهد باشیم.

نیاز 10 میلیاردی اتحادیه مؤسسات قرآنی-مردمی برای انجام برنامه‌ها

مدیرعامل اتحادیه موسسات قرآنی- مردمی کشور در پایان سخنان خود در برنامه رادیویی افق که به صورت زنده از شبکه رادیویی قرآن پخش می‌شد، اظهار کرد: برای اتحادیه مؤسسات قرآنی که بیش از 6000 موسسه و خانه قرآنی را زیر پوشش خود دارد، رقمی تقریباً 10 میلیاردی را در نظر گرفته‌ایم که امیدواریم محقق شود.

دریافتی دستگاه‌ها از بودجه‌های قرآنی

در ادامه این برنامه پورمعین از عزیززاده، در مورد بیشترین و کمترین بودجه‌هایی که به دستگاه‌های مختلف اختصاص یافته است، سوال کرد، وی عنوان کرد: در اعتبارات سال 90 بیشترین سهم به آموزش و پرورش اختصاص یافته بود که چیزی معادل 27 درصد بود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز 20 در صد، وزارت علوم 14 درصد، صدا و سمیا، سازمان تبلیغات اسلامی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگا‌ه‌ها هر کدام با هفت درصد، حوزه‌های علمیه و سازمان اوقاف و امور خیریه پنج درصد و بقیه نیز به همین میزان و کمتر بوده است.

وی با اشاره به اینکه در سال 1393 شاهد شکل‌گیری یک اتفاق در این زمینه خواهیم بود، گفت: در سال‌های گذشته چون بانک‌های اطلاعاتی دقیقی برای گزارش‌گیری از دستگاه‌ها وجود نداشت و امکان تفکیک دقیق آمار نبوده است، برخی هم‌پوشانی‌ها ایجاد می‌شد؛ اما امسال سامانه‌ای طراحی شده است که امکان هم‌پوشانی برخی نهادها را از بین می‌برد. به عنوان مثال در زمینه حفظ قرآن اگر نهادی اقدام به ثبت فعالیت‌های یک شخص را کرده باشد، دستگاه دیگر نمی‌تواند آن اطلاعات را وارد سامانه کند.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد بحث ملزم و مجاز بودن در بودجه فعالیت‌های قرآنی نیز اظهار کرد: بحث مجاز و ملزم دیگر وجود ندارد، زیرا بودجه دارای ردیف مستقل شده است. بر اساس بودجه سال 93 دستگا‌ها مجاز هستند تا سقف 200 میلیارد تومان را تخصیص دهند، در بحث تخصیص اعتبارات قرآنی رقم تخصیص یافته مهم است و ممکن است رقم بالایی تصویب شود، اما در نهایت رقم ناچیزی تخصیص یابد که شاهد این اتفاق بود‌ه‌ایم.

عزیززاده در بخش پایانی سخنان خود در برنامه رادیویی افق در مورد اینکه اگر دستگاهی در حین دریافت بودجه با تغییرات برنامه‌ای مواجه شود، چه برخوردی با آن خواهد شد، گفت: دستگا‌ه‌ها می‌توانند تا سقف 20 درصد برنامه‌های خود را تغییر دهند، اما اگر بیشتر از آن باشد، باید درخواست رسمی خود را رائه دهند و در کمیسیون و دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی مورد بررسی قرار گیرد. اگر دستگاهی تخلف کند و بودجه قرآنی خود را در جایی دیگر مصرف کند؛ اولین اتفاق این است که اعتبارات مرحله بعد اختصاص نخواهد یافت و گزارش این کار ارائه خواهد شد که این اتفاق نیز افتاده است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین