چین و کره جنوبی دلار را از مبادلات دوجانبه خود حذف کردند

پیمان دوجابنه جانبی

چین و کره جنوبی با هدف افزایش مبادلات تجاری و کاهش تأثیر دلار بر تغییرات ارزی در تجارت بین دو کشور، برای تجارت بر اساس ارزهای ملی خود به توافق رسیدند

به گزارش «نسیم» به نقل از راشاتودی، دو کشور چین و کره جنوبی با هدف کاهش تأثیرات ارزی دلار بر مبادلات دو جانبه و همچنین افزایش میزان تجارت خود، بر استفاده از ارزهای ملی یوآن و وون خود در روابط تجاری دو جانبه به توافق رسیدند.

این تفاهم نامه بین بانک مرکزی چین و بانک مرکزی کره جنوبی در سفر اخیر رئیس جمهور چین به کره جنوبی به امضا رسید.

مقامات دو کشور اعلام کردند بر همین اساس تا پایان سال جاری توافق مورد نیاز اجرای این تفاهم نامه را صورت خواهند داد.

رئیس جمهور کره جنوبی با اشاره به تفاهم ایجاد شده بین دو کشور اعلام کرد با این اقدام مبادلات بین شهروندان و شرکت های دو کشور سریعتر و بازتر خواهد شد.

یکی از اهداف این اقدام دو کشور، فراهم کردن امکان معاملات سهام، ارز و دیگر ابزار های مالی در دو کشور است.

از سال 2004 تا کنون چین بزرگ ترین شریک تجاری کره جنوبی محسوب می شود که این تفاهم نامه می تواند فشار نوسانات دلار و تأثیر آن را در مبادلات دو جانبه این دو کشور کاهش دهد و همچنین با تسریع و تسهیل مبادلات مالی، تجارت دو کشور نیز به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

پیشتر چین و روسیه نیز اقدامات جدی برای حذف دلار از مبادلات دو جانبه خود صورت داده اند به گونه ای که در یکی از بزرگترین قراردادهای دو جانبه چین و روسیه به ارزش 400 میلیارد دلار، دو کشور توافق کردند که این مبادلات بر اساس ارزهای روبل و یوآن صورت گیرد.

 

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.