خضریان: با حفظ انسجام، کشور را در حالت مطالبه یک توافق خوب قرار بدهیم

علی خضریان

مدیرمسئول "خبرنامه‌دانشجویان‌ایران" در گفتگو با «نسیم» درباره تهدیدات اخیر آمریکا برای قطع مذاکرات و تحت فشار قرار دادن ایران گفت: ادبیات غرب حداقل در ده سال گذشته به همین شکل بوده است

علی خضریان، مدیر مسئول "خبرنامه دانشجویان ایران" در گفتگو با «نسیم» با بیان این که آن چه برای ما در نگارش اصل توافق نامه مهم است رسیدن به یک توافق خوب است، اظهار داشت: ما باید در مذاکرات مان به توافق خوبی برسیم و این مساله نسبت به اصل توافق برای ما دارای اهمیت و اولویت است.

وی درباره تهدیدات اخیر آمریکا برای قطع مذاکرات و تحت فشار قرار دادن ایران برای پذیرش خواسته‌ هایش گفت: ادبیات طرف غربی مذاکره، به ویژه آمریکا حداقل در ده سال گذشته همین بوده است و ما از این بازه های سه ماهه و شش ماهه زیاد شنیده و دیده ایم.

*جامعه تبدیل به دو قطبی موافقان و مخالفان توافقنامه پیش نرود

مدیر مسئول "خبرنامه دانشجویان ایران" با تأکید بر این که ما باید کشور را  در یک انسجام مطالبه یک توافق خوب قرار بدهیم، بیان کرد: در این آخرین روزهای باقیمانده از زمان شش ماهه توافقنامه ژنو نباید جامعه را به سمت دو قطبی موافقان و مخالفان توافق ببریم.

خضریان با بیان این که این اتفاق ما را هم در داخل و هم در خارج کشور در رویارویی با 1+5 با مشکلاتی مواجه می کند، تصریح داشت: بازخورد اینکه ما فضا را به دو قطبی مخالفان و موافقان توافق نامه پیش ببریم این است که کسانی در خارج از کشور فکر می کنند ما در داخل از مذاکره یا توافق اعلام تبری می کنیم، بازخورد آن در صحنه بین الملل این است که در داخل ایران کسانی هستند که اصلاً نمی خواهند مذاکره کنند و اصلاً قصد رسیدن به توافق ندارند.

وی افزود: خواسته ما این طور نیست و باید در فضای رسانه‌ ای، نخبگانی و دانشگاهی به دنبال این باشیم که یک انسجام عمومی برای رسیدن به توافق خوب فراهم شود.

این فعال دانشجویی افزود: کسانی که در 24 خرداد سال گذشته به دولت یازدهم رأی دادند، یکسری مطالبات اقتصادی، معیشتی و سیاسی داشتند و حداقل منافع ما در یک توافق خوب این است که در آن، منافعی که در انتخابات گذشته به مردم وعده داده شد، به دست آورده شود.

وی تصریح کرد: ما نباید اجازه بدهیم که با دو قطبی سازی جامعه، آمریکا با تهدیدها و ارعاب هایی که اخیراً هم تکرار کرده است، ما را در یک بزنگاهی قرار بدهد که دولتمردان ما نیز با یک خطای استراتژیک ما را به این سمت ببرند که ما به دلیل این که در این تهدید ها و ارعاب ها بودیم مجبور به انجام توافق شدیم.

خضریان با اشاره به این که ما در توافق سعدآباد نرمشی بیش از نرمش های امروزمان داشتیم و طرف مقابل نشان داد که اهل توافق نیست، گفت: طرف مقابل در آن سال ها گفتند که بحث سر مقدار و درصد نیست و شما باید کل فناوری هسته ای و حتی آزمایشگاه های دانشگاه صنعتی شریف را باید تعطیل کنید.

* فکر نمی کردند بتوانیم تعداد سانتریفوژها را افزایش بدهیم

وی تغییر شرایط سیاسی ایران و پذیرش برخی از واقعیت ها در مورد ایران از سوی طرف مقابل را از عوامل انجام مذاکرات دانست و اظهار داشت: آن ها فکر می کردند که ما نمی توانیم نسل جدید سانتریفوژها را تولید کنیم و غنی سازی 20 درصد داشته باشیم ولی مقاومت مردم و پیشرفت علمی کشور یک سری پارامترهای واقعی را به طرف مقابل ثابت کرده است و آن ها در یک شرایط جدیدی در حال مذاکره با ما هستند.

این فعال دانشجویی سابق با تأکید بر این که ما باید قدر این توانمندی ها و واقعیت ها را بدانیم، افزود: طرف مقابل اصلاً فکر نمی کرد که ما بتوانیم تعداد سانتریفوژها را افزایش بدهیم و این طور زیر بار فشار چنین حجمی از تحریم ها دوام بیاوریم.

وی خاطرنشان کرد: ما نه تنها توانستیم در داخل کشور برابر فشارهای تحمیلی آن ها بایستیم بلکه توانستیم در غرب آسیا موثر باشیم و ابر قدرت ها نتوانند بدون اجازه ما و سیاست های جمهوری اسلامی تصمیمی را عملی کنند و این ها واقعیاتی است که طرف مقابل خوب می فهمد و ما باید قدر آن ها را خوب بدانیم.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین