علیزاده: فشار بر مجلس در رسیدگی به استیضاح وزیر علوم ظلم به مردم است

ابوالقاسم علیزاده

معاون سیاسی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در گفتگو با «نسیم» افزود: مصلحت نیست استیضاح وزیر علوم حالت سیاسی پیدا کند/ دولت با سعه صدر با این مسأله برخورد کند

مهم ترین محورهای گفتگوی حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین ابوالقاسم علیزاده، معاون سیاسی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در گفتگو با «نسیم» بدین شرح است:

ـ استیضاح حق طبیعی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است و در یک نظام و جامعه دموکراتیک این قبیل موضوعات هم باید طبیعی تلقی شود و هم باید برای همه قابل تحمل باشد.

ـ حامیان وزیر علوم و از جمله دولتمردان باید استیضاح را به فال نیک بگیرند؛ بهترین نوع حمایت از دولت همین دقت های مجلسی‌ها نسبت به عملکرد دولتمردان و وزراست. وزرا نیز باید هم با نقدهایی که به آن ها وارد می شود و هم در موضوعاتی مانند استیضاح با سعه صدر برخورد کنند.

ـ طبیعتا اگر جای دفاعی برای وزیر هست، باید وزیر محترم به صورت منطقی و بدون فشارهای سیاسی و اجتماعی مختلف که هزینه های زیادی برای جامعه و نظام دارد، مطرح کند. فشارهای سیاسی بر روی نمایندگان نیز غیر اصولی و غلط است و تنها نتیجه این فشارها هزینه هایی برای دولت و نظام است.  

ـ وقتی استیضاحی مطرح می شود شائبه ها، سوالات و حتی شاید اتهاماتی مطرح می شود. خانه ملت به سوال بر می خیزد و وزیر نیز دفاع می کند. طبیعی است که اگر دفاع منطقی باشد، با حمایت مردم و نمایندگانشان مواجه خواهد شد و اگر ایراد ها اساسی باشد و منافع ملی را تحت تاثیر قرار دهد، دولتمردان باید اولین کسانی باشند که از مصالح ملی حمایت کنند و به نقد ها و استیضاح نمایندگان مردم تن بدهند و تسلیم باشند و طبیعی است که انتظار مردم نیز همین است.

ـ در جامعه ارزش مدار ما نیاز به هوچی گری و سیاسی بازی و سیاسی کردن استیضاح نیست، اگر کسی در مظان اتهام قرار می گیرد، باید با سعه صدر پاسخ بدهد اما متأسفانه برخی ها دارند فشارهایی را بر مجلس وارد می کند.

ـ امام رضوان الله تعالی علیه نسبت به دانشگاه تعصب ویژه ای داشتند و می فرمودند اگر دانشگاه ما درست مدیریت شود از دانشگاه خادمانی صدیق بیرون می آیند که در راه اصلاح امت فعالیت می کنند و اگر درست مدیریت نشود و به فساد کشیده شود، ممکن است جامعه به انحراف کشیده شود. بنابراین دولتمردان و حامیان وزیر علوم اجازه دهند نمایندگان با تأسی از رهنمودهای امام به وظیفه خود عمل کنند. اگر وزیر علوم نیز حرفی دارد به دفاع برخیزد و از عملکرد خود دفاع کند. مصلحت نیست استیضاح وزیر علوم حالت سیاسی پیدا کند.

 ـ به نظر می رسد یک حرکت طبیعی و قانونی با نگاه ملی به مصلحت نظام و جامعه و کشور ماست نباید برخورد سیاسی شود. کسانی که به دنبال فشار بر مجلس هستند تا به نحوی این استیضاح را تحت تأثیر قرار دهند، این کار آن ها ظلم به مردم، جامعه و دولت است. این کار تقویت دولت نیست و تقویت دولت این است که هر یک از قوا به وظایف خود عمل کنند. وظیفه مجلس نظارت بر دستگاه اجرایی است و استیضاح در همین راستاست به وویژه این که مجلس یک ماه فرصت داد و چنین عملی انجام نشد و اگر عمل شده بود استیضاح از دستور کار مجلس خارج می شد وقتی این ها بر ایان کار اصرار دارند حتما نگرانی های جدی دارند.

ـ این استیضاح یک آزمون دیگری برای خواص جامعه ما از هر طیف و گروه و جناح سیاسی است. امیدواریم نمایندگان مجلس سربلند از این وظیفه قانونی خود بر بیایند و دولت نیز با سعه صدر با این مسئله برخورد کنند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین