نماینده سابق کنگره آمریکا: تحریم‌ها علیه روسیه، به "مرگ دلار" منجر خواهد شد

ران پل، سناتور سابق آمریکایی

"ران پل": دولت آمریکا برای حفظ موقعیت دلار به کمک و همکاری دیگر کشورها نیاز دارد؛ اما همراهی‌های جهانی به دلیل اینکه بیشتر اوقات سیاست چماق و هویج بدون هویج بوده، کم شده است

ران پل در ادامه افزود: تصمیم دولت امریکا بر اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه اشتباه بزرگی است که ضمن دامن زدن به وضعیت پرتنش کنونی، نهایتا به ضرر اقتصاد امریکا نیز تمام خواهدشد. گرچه اثرات این تحریم ها در کوتاه‌مدت چندان محسوس نیست ولی به مرگ احتمالی دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی منجر خواهد شد.

متضرر شدن اروپا از تحریم‌های امریکا علیه روسیه

امریکا تنها خود به تحریم بانک‌ها و شرکت‌های روسی مبادرت ننموده، بلکه از بانک‌های اروپایی نیز خواسته به تحریمهایش پایبند باشند. با احتساب حجم تجارت بین بانک‌های اروپایی و روسیه ‌می‌توان گفت این تحریم‌ها به همان اندازه که به روسیه آسیب وارد می‌نمایند به ضرر اروپا تمام خواهند شد.

نزدیک شدن هر چه بیشتر کشورهای گروه بریکس به یکدیگر

نتیجه دیگر تحریم‌ها نزدیک شدن هر چه بیشتر روسیه به هم‌پیمانانش در گروه بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین، افریقای جنوبی) است. این کشورها بیش از ۴۰ درصد جمعیت جهان را دارا می‌باشند، تولید اقتصادی‌شان تقریبا برابر اتحادیه اروپا و ایالات متحده است و منابع طبیعی قابل توجهی در اختیار دارند. روسیه بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در دنیا است و بخش بزرگی از گاز طبیعی اروپا را تامین می‌نماید. برزیل دومین کشور صنعتی در قاره امریکا و بزرگترین صادر‌کننده اتانول در دنیاست. چین نیز سرشار از منابع معدنی است و بزرگ‌ترین تولیدکننده غذا در دنیا محسوب می‌شود. 

انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه

روسیه و چین در حال امضای پیمانهای پولی جهت انجام تجارتهای دوجانبه‌شان با ارزهای ملی دو کشور بجای دلار هستند، روندی که اگر انتشار یابد موقعیت دلار در تجارت بین الملل را نزول خواهد داد. مهم‌تر از همه، چین، روسیه و افریقای جنوبی نزدیک به ۴۰ درصد طلای جهان را تولید می‌کنند؛ این قابلیت می‌تواند در اجرای سیاست پول با پشتوانه‌ی طلا توسط کشورهای بریکس که چالشی برای دلار خواهد بود کمک کند.

افزایش بدهی‌های دولت امریکا و کاهش ارزش دلار در طی سالیان متمادی دلیل مشترک ایجاد یورو در اروپا و تلاش چین جهت بین‌المللی‌سازی ارز خود و همچنین مذاکرات دیگر کشورها جهت انعقاد پیمان‌های پولی و تجاری است.

دولت امریکا برای حفظ موقعیت دلار به کمک و همکاری دیگر کشورها نیاز دارد؛ اما همراهی‌های جهانی کاهش یافته، به خصوص به این دلیل که بیشتر اوقات سیاست چماق و هویج امریکا در چند دهه گذشته سیاست چماق خالی بوده و از هویج خبری نبوده است.

اعمال سیاست‌هایی مثل تحریم که تنها کشورها را به پرهیز از دلار سوق خواهد داد در نهایت موجب کاهش ارزش دلار و آسیب دیدن اقتصاد امریکا خواهد شد.

کلمه های کلیدی

اخبار مرتبط

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین