تحلیل معاون اجتماعی ناجا از شعار "پلیس؛ تلاش جهادی، کارآمدی و اقتدار"

سردار سعید منتظرالمهدی معاون اجتماعی ناجا

سردار سعید منتظرالمهدی با اعلام شعار امسال هفته ناجا "پلیس؛ تلاش جهادی، کارآمدی و اقتدار" به بسط و توضیح مضمون این شعار پرداخته و به نکاتی قابل توجه در این خصوص اشاره کرد

به گزارش «نسیم»، سردار سعید منتظرالمهدی به نکاتی پیرامون شعار امسال هفته ناجا اشاره کرده است که در زیر می خوانید:

1- در جامعه ما، همانند بسیاری از جوامع دیگر، پلیس درگیر چند ماموریت و مسئولیت پر اهمیت و حیاتی است.

از میان آن ماموریت های نه چندان کم تعداد، دو ماموریت (1) حفظ، بسط و تقویت امنیت جامعه و (2) نظم و انتظام بخشی عمومی از اهمیت فزون تری برخوردارند. چه، تنها در ظل تحقق بیشینه ای این دو وظیفه و تکلیف بسیط و جامع است که جامعه، به مفهوم عام و فراگیر، فرصت می‌یابد تا از فرصت‌ها و پتانسیل‌های پرشمار خود بهره گیرد و گام در طریق و مسیر توسعه و بالندگی نهد. در تایید این ادعا شواهد پژوهشی و آماری فراوانی نیز می‌توان نشان کرد. به عنوان مثال، یافته های متقن آشکار کرده اند دو مولفه "تراز امنیت جامعه" و "سطح نظم عمومی" همبستگی معنی دار و خطی با پیشرفت و توسعه جامعه دارند. به ویژه، این رابطه در جوامعی نیرومندتر است که پلیس توانسته است با بهره‌گیری از تدابیر و اقدامات سازمان یافته و روشمند، امنیت و نظم را در جامعه نهادینه سازد و آن ها را به پدیده های "درون زاد" تبدیل نماید.

2- گر چه بی نیاز به حجت بین تدابیر و اقدامات پلیس های کشورهای مهم جهان در ایجاد و بسط امنیت عمومی و نظم اجتماعی و نیز در انجام سایر ماموریت‌های مهم آنها، شباهت های فراوانی وجود دارد، اما عنصر مهمی همچون بافت و ساختار فرهنگی و اجتماعی جامعه و نیز موقعیت تاریخی و شرایط اجتماعی و اقتصادی و امنیتی هر یک از جوامع مختلف مدیران و فرماندهان پلیس های آنها را ناگزیر به اتخاذ تدابیر معین و متمایز و بهره‌گیری از راهبردها و خط مشی‌های متفاوت می نماید. پلیس جمهوری اسلامی ایران نیز با اذعان به این واقعیت و در چارچوب منویات رهبر فرزانه و اندیشمند انقلاب اسلامی، هرساله از مشی نوآورانه و نوینی برای تحقق حداکثری ماموریت های خویش بهره می گیرد. بخشی از این مشی و راهبرد هر ساله در قالب شعار هفته ناجا اعلام عام می‌شود تا یگان‌های مختلف ناجا و یکایک نیروهای پلیس با نظارت مسئولانه و آگاهانه شهروندان محترم برای تحقق آن جهد و جد وقفه ناپذیر بنمایند.

3- ناجا برای هفته خود در سال جاری ( سال 1393) شعار "پلیس؛ تلاش جهادی، کارآمدی و اقتدار" را برگزیده است. همان‌گونه که پیداست این شعار واجد سه عنصر کلیدی مهم است که اولا: پیوند و ارتباط وثیقی با یکدیگر دارند، ثانیا: هر یک از سه عنصر مذکور از بار مفهومی و معنایی ویژه‌ای برخوردارند و ثالثا: هر سه عنصر هم به صورت منفک و هم در پیوند با یکدیگر، تکالیف و خط مشی‌هایی را بر دوش پلیس می‌نهند.

4- مفهوم "تلاش جهادی" به عنوان نخستین عنصر مندرج در شعار به چند دلیل برگزیده شده است. نخست آن که رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامگذاری سال 93 ( فرهنگ و اقتصاد؛ با عزم ملی و مدیریت جهادی) بر مفهوم "جهادی" تاکید ورزیده اند تا همه ارگان‌ها و مردم کشور در اقدامات و تلاش های خود مجدانه و با روحیه و اعتماد به نفس بالا گام فراسو نهند. دوم آن که این عنصر ما را بر می انگیزد تا با شور و اشتیاق گام برداریم و هر نوع فرسودگی و خستگی و ملال را از میان برانیم. سوم آن که شواهد پژوهشی نشان داده است که مردم کشورمان از پلیس خود انتظار دارند تا همانند رزمندگان دوران دفاع مقدس و نیز همانند لشگریان پیامبر و ائمه اطهار (ع)، هدفمند، با انگیزه، چالاکانه و با سرعت فراوان وظایف و ماموریت‌های اساسی خود را محقق سازند.

5- دومین عنصر مندرج در شعار پلیس برای هفته ناجا در سال 1393 " کارآمدی" است. منظور از کارآمدی آن است که اقدامات هدفمند تا حصول به نتیجه رضایت بخش و مورد انتظار استمرار یابند. به تعبیر روشن تر، کار آمدی از جنس "اثربخشی" است و منظور از آن این است که اقدامات بتوانند در حیطه‌های معین به پیامدهای نیکو منجر شوند. در قلمرو وظایف و اقدامات پلیس نیز زمانی می‌توان از کارآمدی سخن گفت که ایمنی و آرامش شهروندان فزونی یافته باشد، جرم و کجروی در مسیر زوال قرار گرفته باشد و نظم و انضباط بسط و توسعه یافته باشد. نیازی به گفتن نیست که پلیس با گنجاندن این عنصر در شعار هفته ناجا در واقع خود را "متعهد" به تحقق این اهداف نموده است.

6- آخرین عنصر د ر شعار هفته ناجا "اقتدار" است. منظور از اقتدار آن است که پلیس کنش های هوشمندانه و ملاطفت آمیز و عاری از خشونت خود را با صلابت، قدرت و چابکی به سامان برساند. چه، از یک سو بر اساس شواهد پرشمار، مردم ایران پلیسی را دوست دارند که ماموریت‌های خود را مقتدرانه انجام دهد. از دیگر سو، تکالیف و ماموریت هایی که با اقتدار به سامان برسند بیشتر قرین موفقیت و اثربخشی هستند. از آن گذشته، اقتدار پلیس به خودی خود ایمنی و آرامش شهروندان محترم و بهنجار جامعه را دوچندان می‌سازد و تر س و اضطراب کجروان و بزهکاران را مضاعف می نماید.

حاصل کلام:

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با انتخاب شعار "پلیس؛ تلاش جهادی، کارآمدی و اقتدار " برای هفته ناجا در سال پیش رو به شهروندان محترم نوید می دهد که:

 بر سرعت و دقت تلاش‌ها و اقدامات خود در قلمرو امنیت و نظم اجتماعی و خدمت رسانی به شهروندان می افزاید.

می کوشد تا اثربخشی و سودمندی اقدامات خود را بیش از پیش سازد.

ماموریت‌های خود را با روحیه و انگیزه عالی و به گونه ای مقتدرانه به سامان می رساند.

ناگفته آشکار است که همراهی و همگامی مستمر شهروندان همچون محرک نیرومندی عمل می‌کند که روحیه و اراده و انگیزه ما را برای بسط امنیت و انتظام در جامعه دو چندان می‌سازد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین