پیروزبخت: استانداردهای ۵۲ گانه خودرو بازنگری می‌شود

خودرو

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: اخذ استاندارد به معنی کسب حداقل کیفیت است و بالا رفتن کیفیت علاوه بر آنکه یک ویژگی استانداردی است، در نوآوری و قیمت هم تدثیرگذار خواهد بود

به گزارش «نسیم»، نیره پیروزبخت در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردها و توانمندی های سازمان ملی استاندارد ایران در رابطه با بحث استاندارد خودروها، افزود: در این زمینه ابتدا باید میان تعریف استاندارد و کیفیت، تفاوت هایی را قائل شد، یعنی استاندارد یک ویژگی قابل قبول و حداقلی بوده و اگر خودروسازی کف کیفیت را رعایت کند، استاندارد را دریافت کرده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: پس از اخذ استاندارد، کیفیت حرف اول را می زند، به هر حال بالا رفتن کیفیت علاوه بر اینکه یک ویژگی استانداردی است، در نوآوری و قیمت هم تاثیرگذار خواهد بود و انتظار می رود که ما همواره با دنبال ارتقا کیفیت باشیم.

وی تصریح کرد: ما از مجموع هزاران قطعه تشکیل دهنده خودرو، تنها 52 قطعه موثر در ایمنی را کنترل می کنیم و در صورتی که مشکلی در این قطعات وجود نداشته باشد، نشان استاندارد اعطا خواهد شد، البته اکنون در حال بازنگری در استاندارد های 52 گانه هستیم و در صورت نیاز به ارتقا، قطعا این اقدام را انجام خواهیم داد.

وی در رابطه با ضرورت بازبینی آزمایشگاه های سازمان ملی استاندارد، گفت: در صورتی که مشکلی در این بازبینی رصد شود بطور حتم آن را رفع خواهیم کرد تا مواردی نظیر ایمنی خودرو با درصد خطای کمتری مورد آزمایش قرار گیرند.

پیروزبخت همچنین با درخواست از مردم برای همراهی با سازمان استاندارد، افزود: ما تمام مواردی که در ایمنی خودرو تاثیرگذار است را به مرور لحاظ خواهیم کرد، اما مردم می توانند در این زمینه با ما همراهی داشته و سایر مواردی که از چشم کارشناسان پنهان می ماند را اعلام کنند. عملکرد سازمان استاندارد بیشتر متکی بر اسناد است، اما مردم به مواردی توجه دارند که از دید کارشناسان سازمان ملی استاندارد پنهان است.

رئیس سازمان ملی استاندارد در پاسخ به این سوال که آیا خودرویی مانند پراید، استانداردهای لازم را دارد یا خیر؟ گفت: پراید در زمان ورود به کشور استانداردهای مورد نیاز را اخذ کرده و همچنان دارای استاندارد لازم است، اما باید اکنون به جای کسب استاندارد، به فکر ارتقا کیفیت بود.

وی ادامه داد: البته در این بین مباحثی وجود دارد که یکی از آنها مربوط به استانداردهای لازم برای تردد در جاده های برون شهری است، شاید پراید این شرایط را نداشته باشد، اما این موضوع دلیل فاقد استاندارد بودن این خودرو نبوده و قوانین حاکمیتی چنین طبقه بندی برای تردد ندارد.

پیروزبخت با بیان اینکه در بسیاری از کشورها، زمانی که خودرو در چرخه حرکت قرار می گیرد، باید یکسری استانداردهای دیگر را دریافت کند، گفت: این اقدام در ایران صورت نمی گیرد و همانطور که اعلام کردم، داشتن استاندارد به معنی دستیابی به حداقل کیفیت است، پس باید خودروها در این شرایط کیفیت خود را افزایش دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عدم تعبیه کپسول آتش نشانی در خودروها باعث جلوگیری از شماره‌گذاری می‌شود یا خیر؟ تصریح کرد: این موضوع به دلیل افزایش حوادث جاده‌ای مطرح شد، اکنون هم در تلاشیم تا به جای کپسول آتش نشانی از پارامترهای دیگری برای جلوگیری از حوادث استفاده کنیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: ما تمام مقررات، ضوابط و مصوبات هیات وزیران و دولت سابق را بازنگری می‌کنیم. موضوع نصب کپسول آتش نشانی نیز یکی از همین قوانین بوده که باید از اول مهرماه اجرایی می‌شد لذا در صورت عدم اجرا، برخلاف قانون عمل کرده بودیم و اکنون هم در حال بررسی‌های لازم برای تصویب یا تغییر قانون هستیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین