نماینده مجلس: کمیسیون انرژی سرطانزا بودن بنزین داخلی را محرز ندانست

پمپ بنزین

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «نسیم»: نمی‌توان ادعا کرد بنزین تولید داخل سرطانزا است/ تولید بنزین از طریق پتروشیمی‌ها برای مقابله با تحریم‌های احتمالی مناسب است

ابراهیم کارخانه ای، افزود: استاندارد بنزن موجود دربنزین‌ها در دهه 90  نزدیک به 10 درصد، در سال 2000 زیر 5 درصد و در حال حاضر نیز زیر یک درصد است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، میزان بنزین وارداتی یورو 4 ازخارج کشور را حدود به شش میلیون لیتر در روز برشمرد و گفت: این مقدار بنزین هم با هدف امتزاج با بنزین تولید داخل و در راستای اکتان افزایی صورت می پذیرد.

کارخانه ای ، استفاده از پتانسیل پتروشیمی‌ها را با هدف تامین سوخت در زمان تشدید تحریم ها ذکر کرد و افزود: درآن ایام با تکیه بر توان داخلی و تولید سوخت مورد نیاز، با تحریم ها مقابله شد.

به گفته این نماینده مجلس، در یکسال استفاده از محصولات پتروشیمی برای تامین سوخت، 3.5 میلیون لیتر بنزین تولیدی روزانه دارای بنزن بین نیم تا 2 درصد بوده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، ادامه داد: در 2.5 میلیون لیتر بنزین تولیدی روزانه، در پتروشیمی ها،میزان بنزن موجود آن هم زیر پنج درصد بوده  است.

کارخانه ای، با بیان اینکه در همان ایام، بنزین یورو 2 وارد کشور می شد، تصریح کرد: 3.5 میلیون لیتر بنزین تولید روزانه در قیاس با بنزین یورو 2  وارداتی ازکیفیت به مراتب بهتری  برخوردار بوده است.

به گفته وی، میزان کیفیت یورو 2 وارداتی بابنزین تولید داخل برابری کرده، بنابراین نمیتوان ادعا  کرد که بنزین تولید داخل سرطانزا بوده است

کارخانه ای ،بابیان اینکه بنزن موجود در بنزین یورو 2 وارداتی بین نیم تا 2 درصد بوده گفت: فقط بنزن 2.5 میلیون لیتر بنزین تولید روزانه پتروشیمی ها از بنزین یورو 2 وارداتی بیشتر بوده است.

وی، میزان بنزن موجود در بنزین یورو  4 وارداتی را زیر یک درصد عنوان کرد و افزود: بنزن بنزین تولید داخل در پالایشگاه شازند هم با بنزین یورو 4 وارداتی برابری  کرده وزیر یک درصد است.

به گفته این نماینده مجلس، بنزن موجود در هشت پالایشگاه  فعال در کشور بین نیم تا  2 درصد بوده ولی بیشتر بنزین تولید داخل، دارای بنزن نیم درصدی است.

کارخانه ای، بنزن را برگرفته از حلقه آروماتیک و در نتیجه سرطانزا برشمرد و افزود: این ماده سرطانزا در همه بنزین ها وجود داشته و هر چه که میزان بنزن بنزین ها کمتر باشد به مراتب میزان سرطانزایی آن نیزکاهش خواهد یافت.

وی، استاندارد کنونی بنزن در سوخت ها را زیر یک درصد ذکر کرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه گفتگوی خود با نسیم، با اشاره به طرح موضوع  سرطانزا بودن بنزین تولید پتروشیمی، زمان واردات بنزین یورو 4 را از پنج ماهه قبل دانست و تاکید کرد که کمیسیون انرژی درنشست های خود هیچگاه به این نتیجه نرسیدکه عوامل آلایندگی هوای پایتخت،مربوط به ریفرمیت بنزین پتروشیمی ها است.

این نماینده مجلس شورای  اسلامی با اشاره به تامین سوخت پایتخت از بنزین تولید پالایشگاه شازند تاکید کرد: از زمان بهره گیری از سوخت تولیدی با کیفیت این پالایشگاه، هوای پایتخت به مراتب کمتر دچار آلایندگی شده است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین