کاظمی: هفته کتاب ایران می‌تواند روزی را برای نشر افغانستان در نظر بگیرد

محمدکاظم کاظمی

این نویسنده در گفتگو با «نسیم»،‌ افزود: هر کتابی که در ایران به چاپ می رسد، بدون کوچک‌ترین تغییری در افغانستان قابل استفاده است/ ۹۰ درصد آثاری که در کتابخانه‌های افغانستان موجود است، کتاب‌های ایرانی است

محمدکاظم کاظمی، رئیس خانه ادبیات افغانستان در گفتگو با خبرنگار «نسیم»، گفت: حضور کشور افغانستان در نمایشگاه کتاب تهران باعث شد تا این کشور در بخش بین الملل مقام اول را کسب کند و از لحاظ کیفت کار حائز به دریافت جایزه شود.

وی ادامه داد: بسیاری از آثار نویسندگان افغانی توسط ناشران ایرانی به چاپ می رسد و حتی در جایزه بلخ نیز از 500 آثار راه یافته به جایزه 30 جایزه نویسندگان افغانی جایزه گرفت.

رئیس خانه ادبیات افغانستان با بیان اینکه با حجم زیادی از آثار نویسندگان افغانستانی در ایران مواجه هستیم، اظهار داشت: قطعا می توان از این آثار در هفته کتاب و نمایشگاه کتاب به صورت ویژه استفاده کرد؛ همچنین صنعت نشر و چاپ افغانستان نیز تا حددی پا گرفته که می توان یک نوع تعامل و تبادل بین صنعت نشر افغانستان و ایران ایجاد کرد.

کاظمی خاطر نشان کرد: هر کتابی که در ایران به چاپ می رسد، بدون کوچک ترین تغییری در افغانستان قابل استفاده است همچنین هر کتابی که در افغانستان منتشر می شود نیز به راحتی می تواند در ایران مورد استفاده قرار گیرد؛ به گونه ای که بیش از 80 تا 90 آثاری که در کتابخانه های افغانستان موجود است، کتاب های ایرانی هستند؛ از این رو موجب این مزیت بین دو کشور می تواند رابطه منحصر به فردی فرهنگی را بین ایران و افغانستان به وجود آورد.
 

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس