وزیر ارشاد: مسئله فرهنگ درون‌مایه همه فعالیت‌های اقتصادی است

علی جنتی

علی جنتی در جمع اصحاب فرهنگ و هنر لامرد افزود: همه فرهیختگان در ارتقای فرهنگی جامعه نقش دارند/ اگر مطبوعات مردم را نسبت به فساد آگاه کنند، قطعا ریشه آن خشک می‌شود

به گزارش خبرنگار «نسیم»، علی جنتی در نشست با اصحاب فرهنگ و هنر لامرد که در سالن اجتماعات شهید جنگ‌آور فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با اشاره به اینکه امسال را مقام معظم رهبری به عنوان سال "اقتصاد و فرهنگ با عرم ملی و مدیریت جهادی" نامگذاری کردند، گفت: اهالی فرهنگ توقعشان این است که به آنان توجه بیشتری شود و مسئله فرهنگ در کنار اقتصاد و سیاست نیست، بلکه درون‌مایه همه فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی است و اگر قرار باشد در کشوری توسعه‌ای رخ دهد، این امر تنها با سرمایه‌گذاری بانکی و یا برقراری ارتباط با دنیا امکان‌پذیر نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: توسعه ابعاد مختلف دارد که بخش مهم آن مسئله فرهنگ در هر کشوری است و هر اندازه که سطح فرهنگ مردم در هر کشوری بالا می‌رود، به طور یقین سهم آنان در توسعه کشور نیز افزایش می‌یابد و اگر امروز سخن از اقتصاد مقاومتی به میان می‌آید که در راستای توسعه همه‌جانبه کشور است، یک بخش مهم از آن، بخش فرهنگی است؛ اگر فرهنگ کار و تلاش و ساده‌زیستی و مقابله با اسراف را تقویت کنیم ممکن است در حوزه‌های اقتصادی موفق باشیم، ولی اگر در این جهت‌ها مباحث جدی نداشته باشیم طبیعتا در حوزه اقتصادی نیز موفق نخواهیم بود. همه فرهیختگان در ارتقای فرهنگی جامعه به نوعی نقش دارند و بدانند که یک نقش وسیع ایفا می‌کنند و همه ابرازهای فرهنگی نیز در این جهت نقش دارند.

وی با بیان اینکه امروز نقشی که مطبوعات برای آگاه‌سازی جامعه و ایجاد شفافیت دارند، از نقش‌هایی است که به هیچ وجه قابل انکار نیست، افزود: همه اینهاست که توسعه را می‌سازد و اگر فضایی ایجاد کنیم که مردم شفاف و روشن نسبت به همه چیز آگاهی داشته باشند قطعا فساد فروکش می‌کند و اگر مطبوعات مردم را نسبت به فساد آگاه کنند قطعا ریشه آن خشک می‌شود و اصحاب فرهنگ و هنر در توسعه اقتصادی و فرهنگی با هم مشارکت و در مقابله با ناهنجاری‌ها نقش دارند. زمانی‌که می‌گوییم اصحاب فرهنگ و هنر یعنی همه نهادها و مؤسسات و کسانی که در حوزه فرهنگ و هنر نقش دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری نمایشگاه عکاس‌های برتر نخستین اردوی ملی عکس تعزیه در لامرد بیان داشت: نمایشگاه عکس تعزیه اثر عکاسانی است که توانسته‌اند صحنه‌هایی را ثبت کنند و این صحنه‌ها می‍‌تواند ماندگار باشد و برای همه ما آموزنده باشد، یکی از مواردی که به آن اعتقاد داریم موضوع عدالت فرهنگی است که باید شرایطی فراهم شود که آحاد ملت هر کدام به نوعی دسترسی به امکانات فرهنگی داشته باشند و این‌گونه نباشد که فقط امکانات فرهنگی در یک جا جمع شود و سایر نقاط از آن محروم باشند؛ 300 شهر فاقد سینما است و تلاش‌هایی صورت می‌گیرد که در این شهرها سالن‌های 250تا  300 نفر ایجاد شود.

جنتی گفت: در برخی شهرستان‌های نزدیک به پایتخت نیز امکانات و فضاها از لحاظ فرهنگی بسیار محدود و کم است و می‌توان گفت که ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها و شهرستان‌ها جزو فقیرترین ادارات در کشور هستند، نیازها بالاست و امکانات بسیار محدود است اما رویکرد اصلی آن است که بتوانیم بخشی از اعتبارات به شهرستان‌ها منتقل کنیم و در همین راستا باید با واگذاری بسیاری از فعالیت‌ها که روی دوش وزارتخانه است و هزینه‌های بالایی برای آن صرف می‌شود، بتوانیم به بخش خصوصی واگذار کنیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین