سقوط قیمت به زیر۵۰ دلار، روزگار بازار نفت را تیره کرد

نفت

امروز دوشنبه ۲۲ دیماه هر بشکه نفت خام نفت برنت دریای شمال با ۹۴ سنت افت ۴۹ دلارو ۱۷ سنت و هر بشکه نفت خام آب شیرین وست تگزاس اینترمدیت نیز با ۸۷ سنت کاهش به قیمت ۴۷ دلار و ۴۹ سنت چوب حراج خورد

به گزارش «نسیم»، تردیدی نیست که اعضای ثروتمند اوپک، استراتژی جنگ قیمت نفت را به بقیه اعضای این سازمان القا کرده اند.

نمایندگان عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت بارها اعلام داشته اند که اوپک برای متوقف کردن بی سابقه ترین کاهش قیمت نفت از سال 2008 تاکنون، اقدام به کاهش تولید نخواهد کرد.

از قرار معلوم، این کشورها علاقه شدیدی به افت قیمت نفت دارند و درحال دستیابی به آن، به عنوان بخشی از تلاش ها برای کاهش سریع حفاری های نفت شیل در آمریکا هم هستند.

قیمت نفت سال گذشته 48 درصد کاهش یافت و در حالی که با این استراتژی، درآمد نفتی اعضای اوپک در سال 2015 نیز کاهش می یابد، آنها همچنان سیاست حفظ سهم بازار را در پیش گرفته اند.

با این حال، برخی معتقدند طرف عرضه و تفاضای بازار نفت به مرور زمان با پایان جنگ قیمتی و آغاز روند رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا و کشورهای آسیایی متعادل می شود و همین تعادل، قیمت نفت را در میان مدت به مسیر صعودی برمی گرداند.

این فرضیه، از جمله امیدواری هایی است که در حال حاضر طرفداران اندکی را گرد خود جمع کرده است. 

هرچند که برخی تحلیل گران با تاکید بر تهدید طرف تقاضا، اذعان دارند که ائتلاف روسیه، ایران و ونزوئلا ،چاره جلوگیری از سقوط قیمت نفت در شرایط کنونی به شمار می آید.

گرانیگاه این اظهارات،در واقع نزدیکی میزان تولیدات نفتی سه کشور مورد اشاره با کشورهای عربستان، کویت و امارات است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین