آذر: متولی اعلام آمار رشد اقتصادی مرکز آمار است

عادل آذر

رئیس مرکز آمار ایران در همایش ملی بهره‌وری در پاسخ به «نسیم» افزود: اطلاعات مربوط به دهک‌‌های پایین یارانه‌ای مربوط به سازمان هدفمندی است نه مرکز آمار/ اختلاف مرکز آمار و بانک مرکزی به زیر یک درصد رسیده است

 به گزارش خبرنگار اقتصادی «نسیم»، عادل آذر در همایش ملی بهره وری ایران که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شده بود، اظهار داشت: باورمان این است که باید بهره وری را از دو رویکرد گفتمان و روال تحلیل کرد چراکه نمی توان بهره وری را تک بعدی دید.

رئیس مرکز آمار با بیان اینکه گفتمان تمام بهره وری نیست، افزود: در بهره وری کجی ها و ناهنجاری ها در فرم رفتاری اصلاح می شود و قوانین و دستورالعمل ها و کتاب ها در خروجی منطق گفتمان است.

وی افزود: اما زمانی که از منظر روال به بهره وری می پردازیم باید از شعر و شاعری بیایم زمین و وارد نکات کلیدی و عملیاتی شویم بعبارت دیگر باید از عمل به استراتژی های بهره وری برسیم.

آذر با تاکید براینکه نهضت بهره وری دنبال کشف ناهنجاری های سازمانی است، تصریح کرد:  سه بخش  فعالیت‌های سازمانی، کارمندان و مدیران (کسانی که انجام دهندگان این امور هستند) و فرایندهای سازمانی را باید بطور جدی تعریف و برنامه ریزی کنیم.

رئیس مرکز آمار ضمن اشاره به اینکه بدون تعریف شاخص ها و نهادهای آماری نمی توان کاری را پیش برد مگر اینکه به سمت اندازه گیری حرکت کرد، گفت: ماموریت نظام حرفه ای آماری اندازه گیری است و برای اندازه گیری به شاخص نیاز داریم.

وی با بیان اینکه شاخص ملی بهره وری جزء آمارهای رسمی است، افزود: تعدادی از شاخص ها اندازه گیری شده و هم اکنون به مرحله شناسنامه رسیده است؛ در این حوزه بهره وری و شاخص علم و فناوری را می توان مثال زد.

آذربا اشاره به اینکه برنامه جامع بهره وری بدون نظام جامع آماری نمی تواند تحقق پیدا کند، گفت: داشبورد ملی نرم افزاری است که روی گوشی تلفن همراه نصب می شود و مشترکان می توانند شاخص های مهم آماری را مشاهده کنند این می تواند در اختیار شخص رئیس جمهور و دیگر مسئولان باشد.

رئیس مرکز آمار همچنین تصریح کرد: ایجاد زیرساختی لازم برای اندازه گیری شاخص های بهره وری کشور و مشخص کردن سهم بهره وری در رشد اقتصادی کشور، برنامه ریزی جامع برای تولید آمارهای مورد نیاز و ... از مهمترین برنامه های مرکز آمار برای کمک به بهره وری است.

وی چالش جدی در استفاده این شاخص ها برای محاسبه بهره وری را سال پایه و سری زمانی دانست و گفت: از همین رو در مرکز آمار دنبال یکسان سازی سری های زمانی و سال پایه هستیم.

آذر با تأکید براینکه  مرکز آمار باید آمار هر دستگاه حاکمیتی که نیازمند آمار است را تولید کند، افزود: بدون نظام جامع آماری اندازه گیری اتفاق نمی افتد، شاید یکی از آسیب های جدی در طول 40 سال این است که شاخص هایی را نداشتیم که به آنها استنباط کنیم. شاید این یک خودزنی باشد ولی اشکالی ندارد.

وی ادامه داد: طبق نظریه برخی اساتید حوزه آماری برای رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصدی باید نظام جامع آماری داشت.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین