هجوم خریداران قیمت طلای سیاه را صعودی کرد

نفت

قیمت نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جاری با سه دلار و۸۶ سنت افزایش ۵۲ دلار و ۹۹ سنت و هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینتر مدیت آمریکا نیز با سه دلار و ۷۱ سنت افزایش ۴۸ دلارو ۲۴ سنت معامله شد

به گزارش خبرنگار «نسیم»، قیمت نفت برنت دریای شمال هشت درصد و نفت خام وست تگزاس اینتر منیدییت نیز بیش از هفت درصد افزایش را در پایان معامالات روز جاری به ثبت رسانیده است.

فیل فلاین تحلیلگر شرکت پرایس فیوچرز گفته است که کاهش تعداد دکل های نفتی در آمریکا، بیش از چیزی است که مردم انتظار آن را می کشیده اندکه این امر باعث هجوم خریداران برای خرید سهام نفت شد.

براساس اعلام شرکت بین المللی بیکرهافس آمریکا، شماردکل های نفتی آمریکا بیشترین کاهش خود از زمان آغاز ثبت آمار آن در سال 1987 را تجربه و در مقایسه با تابستان گذشته، 24 درصد کاهش پیدا کرده است.

در حالی که قیمت نفت خام روند نزولی خود را ادامه می دهد، بررسی ها نشان می دهد که میزان عرضه نفت توسط اعضای اوپک در نخستین ماه سال ٢٠١٥ افزایش داشته است.

تازه ترین گزارشها نشان می دهد، عرضه نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در ماه ژانویه ٢٠١٥ افزایش یافته که دلیل آن بالاتر رفتن صادرات نفت آنگولا و اصرار عربستان و دیگر اعضای این سازمان به ادامه تولید نفت زیاد است.

این افزایش نشان می دهد که تولیدکننده های کلیدی نفت اوپک بر تصمیم خود مبنی بر حمایت نکردن از قیمت های جهانی نفت مصمم هستند.

اعضای اوپک در آخرین نشست خود در وین که در انتهای ماه نوامبر ٢٠١٥ آذرماه ٩٣ برگزار شد، تصمیم گرفتند تا به جای تمرکز بر کاهش تولید نفت، سهم بازار خود را حفظ کنند.

این تصمیم  بعد از آن اتخاذ شد که برخی اعضا مانند ایران و ونزوئلا از کاهش درآمدهای نفتی ناشی از سقوط قیمت های جهانی نفت واهمه داشتند.

اطلاعات برخاسته از داده های حمل و نقل دریایی، منابع شرکت های نفتی، اوپک و مشاوران نفتی به دست آمده، نشان می دهد، عرضه نفت اوپک در ماه ژانویه به طور میانگین ٣٠ میلیون و ٣٧٠ هزار بشکه در روز بود.

این سازمان در ماه دسامبر روزانه ٣٠ میلیون و ٢٤٠ هزار بشکه نفت به بازار عرضه کرده بود.

اعضای اوپک در آخرین نشست سال گذشته تصمیم گرفتند سقف تولید نفت این سازمان را در سطح ٣٠ میلیون بشکه در روز حفظ کنند.

این تصمیم ابتدا قیمت های جهانی نفت را به کمترین سطح چهار سال گذشته یعنی بشکه ای ٧١ دلار رساند و پس از آن، قیمت ها پایین تر رفته و به بشکه ای ٤٥ دلار و ١٩ سنت که کمترین مقدار آن در ٦ سال گذشته بود، رسید.

در همین حال، عبدالله البدری دبیرکل اوپک، در سخنانی، گفت که ممکن است قیمت های نفت به کف خود رسیده باشند.

بیشترین افزایش عرضه نفت در ماه ژانویه در میان کشورهای عضو اوپک مربوط به آنگولا می شود که روزانه یک میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت روانه بازارها کرد که در مقایسه با ماه دسامبر ١٦٠ هزار بشکه افزایش نشان می دهد.

نیجریه، تولیدکننده دیگر آفریقا نیز توانست در ماه ژانویه صادرات نفت خود را افزایش دهد اما قطع ارسال نفت از خطوط لوله فورکادوس و نمبه کریک، افزایش عرضه نفت این کشور را محدود کرد.

در همین حال، قطر، کویت و امارات کمترین مقدار افزایش عرضه نفت را در این ماه و در میان اعضای اوپک تجربه کردند.

تولید نفت بزرگترین صادرکننده اوپک، عربستان، در این ماه ثابت و در حد بالایی باقی ماند.

خالد الفالح مدیرعامل شرکت آرامکو عربستان اعلام کرده که تولید نفت این کشور در ماه ژانویه روزانه ٩ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه بوده است.

از سوی دیگر، بیشترین کاهش تولید نفت در میان اعضای اوپک در همین مدت مربوط به عراق می شود.

عرضه نفت لیبی نیز در میانه جنگ داخلی و تعطیلی میدان ها و پایانه های نفتی این کشور کاهش یافت و به روزانه ٥٠ هزار بشکه رسید.

قیمت نفت در بلندمدت به ٩٠ دلار می رسد

در همین حال، "بن ون بیوردن" مدیر عامل شرکت انگلیسی-هلندی شل از بازگشت قیمت نفت در بلند مدت به سطوح ٩٠ دلار برای هر بشکه خبر داد.

به گزارش رویترز،وی با بیان اینکه پیش بینی اینکه چه زمانی قیمتهای جهانی نفت خام به سطوح ٩٠ دلار برای هر بشکه بازمی گردد، غیرممکن است، گفت: قیمت های جهانی نفت خام در میان مدت همچنان بی ثبات خواهد بود.

شرکت شل دیروز اعلام کرد که در نظر دارد هزینه های خود را که پیش تر برنامه ریزی کرده است، ظرف سه سال آینده حدود ١٥ میلیارد دلار کاهش دهد و این کار از طریق مسدود کردن سود سهام در سطوح کنونی و کاهش سرمایه گذاری ها در پروژه های شیل اویل با هدف مقابله با افت قیمت نفت انجام می شود.

سیمون هنری مدیر مالی شرکت شل گفت: شل هزینه هایش را کاهش می دهد اما به سرمایه گذاری های بزرگ خود از جمله پروژه یک میلیارد دلاری اکتشاف در آلاسکا در سال ٢٠١٥ میلادی ادامه می دهد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین