زرگر: از دولتی شدن اتاق جلوگیری می‌کنیم

هشتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی

سخنگوی "ائتلاف ایرانی آباد" افزود: ما اعتقادی راسخ داریم که اقتصاد دستوری و دولت محور با فلسفه وجودی اتاق در تعارض ذاتی قرار دارد/ قابل قبول نیست که ما با عینک قدیمی همچنان به اقتصاد ایران و جهان نگاه کنیم

به گزارش «نسیم» حمید حاجی ابراهیم زرگر سخنگوی «ائتلاف ایرانی آباد» در انتخابات اتاق بازرگانی، صنعت و معدن، با تشریح مصوبه شورای مرکزی ائتلاف گفت: آینده اتاق امروز بر سر یک سه راهی تمام عیار قرار گرفته است، صحنه آرایی انتخابات هشتم اتاق بازرگانی انتخاب را بین سه راهی «برنامه محور بودن با رویکردی نوین»، ادامه شرایط پیشین و یا دولتی شدن قرار داده است، البته مهم‌ترین ضلع مثلث ایستایی اتاق بازرگانی دخالت‌های ضلع شرقی میدان پاستور است.
 
سخنگوی «ائتلاف ایرانی آباد» افزود: ما معتقدیم باید به سمت تحقق اتاقی برنامه محور بر مبنای فناوری‌های همگرا (نانو، بیو، کانگو و اینفو) با مشارکت حقیقی بخش خصوصی گام برداریم.
 
حمید حاجی ابراهیم زرگر تصریح کرد: انتخابات اتاق بازرگانی در دوره هشتم وارد فاز اجرایی و عملیاتی شده است، بسیاری از گروه‌ها و ائتلاف‌های مختلف مشغول یار کشی‌های خاص خود هستند، اما ائتلاف ایرانی آباد‌‌ همان گونه که پیش از این هم اعلام کرده بود، تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا بر مبنای روش‌های نوین برنامه محوری گام بردارد، معتقدیم که مهترین اصل در انتخابات این دوره «برنامه محور بودن» آن هم با استفاده از نسل جدید برنامه نویسی و پرهیز از تکرار است، نقشه راه داشتن آن هم بر مبنای نیاز‌ها و فهمی جهانی و منطقه‌ای برای تحقق صحیح انتظارات و رفع مشکلات بخش خصوصی از اهداف اصلی ما به شمار می‌رود.
 
وی یادآور شد: تمام ۱۰ هزار دارنده کارت بازرگانی و حتی تمام فعالان اقتصادی به شرط داشتن دغدغه مشترک همکار و همگام ما خواهند بود. در حقیقت ما در هفته‌های گذشته تلاش کرده‌ایم تا در جلسات متعدد کاندیدا‌ها را با برنامه‌های خود آشنا سازیم و بدین ترتیب راهی را برای تغییری بنیادین در فضای گفتمانی اتاق پیدا کنیم، در جلسه شورای مرکزی ائتلاف که با حضور اعضای کمیته‌های کار‌شناسی، مشاوران و کاندیداهای مورد نظر فهرست ائتلاف ایرانی آباد برگزار شد، مقرر گردید تا در هفته اول اسفند ماه اهم سر فصل برنامه‌های ائتلاف ایرانی آباد جهت اطلاع مردم به صورت رسمی از طریق پایگاه اطلاع رسانی ائتلاف (irani-abad. com) اعلام شود.
 
حمید حاجی ابراهیم زرگر در پاسخ یه این پرسش که بسیاری از کار‌شناسان اقتصادی معتقدند انتخابات این دوره با توجه به ورود منسوبان ارشد دولت و همچنین گروه‌های بی‌برنامه و شخص محور تا حد زیادی خطر شکل گیری یک اتاق دولت محور و یا تکرار تجربه‌های گذشته را به وجود آورده است، نظر خود را اینگونه بیان کرد: به هر ترتیب اتاق بازرگانی جایگاه ویژه‌ای و تاثیرگذاری در اقتصاد کلان ملی را به خود اختصاص داده است و این امر طبیعی است که بسیاری از وابستگان قدرت سیاسی و افراد باسابقه در اتاق سودای رسیدن و یا ماندن در سر داشته باشند، اما ما معتقدیم که بهترین حالت در اداره اتاق، اتکا به ظرفیت‌های بخش خصوصی و برنامه محور بودن اتاق و پرهیز از برنامه‌های منفعت طلبانه خواهد بود.
 
وی افزود: در واقع ما اعتقادی راسخ داریم که اقتصاد دستوری و دولت محور با فلسفه وجودی اتاق در تعارض ذاتی قرار دارد و همچنین بر این باوریم که اتاق بازرگانی باید برآیند اراده آحاد اعضا، افکار و در مجموع در چارچوب برنامه‌های عملیاتی با رویکردهای رو به جلو باشد، ما هم با سختار بی‌برنامه امروز اتاق مشکل داریم و آن را در مقاطعی و مواضعی ضعیف تحلیل می‌کنیم و همچنین با دولتی شدن این اتاق به جد مخالفیم، براین اساس، صحنه آرایی انتخابات هشتم اتاق بازرگانی حضور و انتخاب را بین سه راهی برنامه محور بودن با رویکردی نوین، ادامه شرایط پیشین و یا دولتی شدن قرار داده است.
 
سخنگوی «ائتلاف ایرانی آباد» تاکید کرد: باید به سمت تحقق اتاقی برنامه محور بر مبنای فناوری‌های همگرا (نانو، بیو، کانگو و اینفو) با مشارکت حقیقی بخش خصوصی گام برداریم.
 
زرگر در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد برنامه محور بودن آن هم با رویکردی نوین وجه ممیزه شما با دیگر فعالان عرصه انتخابات اتاق بازرگانی است، اظهار داشت: هفکران ما معتقدند که اتاق بازرگانی از عدم وجود نقشه راهی عملیاتی و جز نگر رنج می‌برد. لذا با داشتن همین دغدغه بود که ما از ماه‌ها پیش با تشکیل کارگروه‌های تخصصی تلاش کردیم تا با صرف هزاران ساعت کار کار‌شناسی و تجمیع نظر صاحبنظران بخش خصوصی و دانشگاهی به برنامه‌ای عملیاتی بر مبنای مشکلات حقیقی بخش خصوصی دست پیدا کنیم که در صورت موفقیت ائتلاف در انتخابات اتاق، نتایج آن را در کوتاه مدت و بلند مدت برای بخش خصوصی قابل لمس خواهد بود. البته ما تلاش کردیم حتی در نگارش برنامه‌ها هم از آخرین روش‌ها و متدهای برنامه نویسی جهانی با استفاده از مفاهیم فناوری‌های همگرا و با عنایت به مشکلات روز و عینی بخش خصوصی استفاده کنیم، در حقیقت بازهم تاکید می‌کنم ما برنامه‌های مفصلی برای تغییر رویکرد و عمل اتاق بازرگانی با مشارکت فعال بخش خصوصی در دست داریم.
 
سخنگوی «ائتلاف ایرانی آباد» با تشریح جزییات این برنامه گفت: شما توجه داشته باشید که ما معتقدیم عملکرد اتاق در سال‌های گذشته به دلیل برنامه‌های مبهم با مشکلات زیادی مواجه بوده است. یکی از مهم‌ترین اهداف ما شفافیت عملکرد اتاق بازرگانی مبتنی بر برنامه اعلامی پیش گفته است. تلاش دیگر ما تغییر فضای انتخابات اتاق بازرگانی است، ما باید به سمت و سوی برنامه محوری با رویکردی نوین گام برداریم، در سال‌های گذشته اتاق به نحوی خاص انحصار گرا شده است و بسیاری از اعضا تنها برای تمدید کارت خود به این اتاق مراجعه می‌کنند، این در حالی است که ما معتقدیم اتاق بازرگانی باید «تبلور اراده تمامی اعضای حقیقی» باشد. در واقع ما تلاش خواهیم کرد «امکانات و ظرفیت‌های اتاق را از انحصار خارج کنیم و فرصت‌ها را برای تمامی اعضا به صورت عادلانه و برابر به وجود آوریم.»
 
وی افزود: برنامه دیگر ما باز تعریف دقیق از واقعیت موجود اقتصادی و وظایف اتاق بازرگانی در خصوص این باز تعریف است. این قابل قبول نیست که ما با عینک قدیمی همچنان به اقتصاد ایران و جهان نگاه کنیم. ما نیاز به باز تعریف جایگاه اتاق بازرگانی و در مجموع بازرگانان کشورمان داریم، ما تمام تلاشمان را به کار خواهیم بست تا مضرات دولتی شدن اتاق را متذکر شویم و از دولتی شدن این پارلمان بخش خصوصی جلوگیری کنیم.
 
زرگر تصریح کرد:‌‌ همان گونه که اشاره شد این تغییرات باید سه پیش شرط اساسی داشته باشد. در وهله نخست باید دور از سیاست زدگی باشد و باید به نفع تمامی اعضا باشد و نهایتا روبه جلو و آینده نگر باشد. در مجموع ارتقای جایگاه اتاق با سه محور یادشده به نفع بازرگنان و بخش خصوصی خواهد بود، متاسفانه تعریف ما از بازرگانی دچار نقص و بد بینی است، افکار عمومی تعریف درستی از بازرگانی ندارد. ما از دیپلماسی بازرگانی استفاده نکرده‌ایم و اگر هم استفاده‌ای بوده است، بیشتر در انحصار برخی قرار داشته است و نه در اختیار تمامی اعضا، تجار ما در شرایط تحریم جهاد گونه عمل کرده‌اند، باید بگویم اگر به آن‌ها مدال افتخار نمی‌دهید لااقل در اجرای وظایفشان سنگ اندازی هم نکنید.
 
وی گفت: ائتلاف ایرانی آباد معتقد است اگر دست بخش خصوصی را در طول این سال‌ها باز می‌گذاشتیم و فقط نقش راهنما را ایفا می‌کردیم بدون تردید دچار مشکلات امروز نمی‌شدیم. یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که ما امروزه با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، مقوله تحریم هاست. من به تمام همکاران عزیزم در قسمت‌های مختلف اقتصاد می‌گویم که ما هم برای شرایط ادامه تحریم‌های ظالمانه و هم رفع تحریم‌ها برنامه داریم. اتاق می‌تواند خود را برای شرایط متضاد (ادامه و یا رفع تحریم‌ها) آماده نگهدارد. این اصلا خوب نیست که بعد از گذشت سال‌های طولانی از تاسیس اتاق، باز هم بی‌برنامه عمل کنیم.
 
زرگر در پاسخ به این پرسش که ائتلاف ایرانی آباد برای برون رفت از این پاردایم چه راه کاری دارد؟ اظهار داشت: من معتقدم این مشکلات نماینگر مثلث ایستایی اتاق بازرگانی است. مثلثی که هرکدام از اضلاع آن باید دگرگون شود تا حرکتی جدید و روحی مترقی برفضای اتاق حاکم شود. عملکرد ضعیف رسانه‌ها و عدم مطالبه افکار عمومی یک ضلع این مثلث را تشکیل می‌دهد. برنامه‌های ضعیف، مقطعی و تکراری هم ضلع دیگر این مثلث به حساب می‌آید و اما مهم‌ترین ضلع مثلث ایستایی اتاق بازرگانی، دخالت‌های ضلع شرقی میدان پاستور است، حضور افراد مرتبط با قدرت سیاسی دولت و رجحان منافع دولت به بخش خصوصی، بزرگ‌ترین مانع تحقق منافع بخش خصوصی است، البته امیدواریم با شفاف سازی و حمایت همه جانبه از برنامه‌های خلاقانه بخش خصوصی این فضا را دگرگون کنیم. اما نباید از یاد برد که شاید اعضا بخشی از مشکلات امروز را نتیجه منطقی تصمیمات غلط و یا حتی کم کاری‌های گذشته همین اتاق بازرگانی می‌دانند.
 
سخنگوی ائتلاف ایرانی آباد تاکید کرد: «ما باید به سمت اتاقی شفاف، شیشه‌ای و برنامه محور گام برداریم و تبعات تصمیمات خودمان را به عهده بگیریم. ما معتقدیم باید به سمت ساختاری متعالی و عملیاتی گام برداریم.»
 
زرگر در پایان تصریح کرد: ما در روزهای اول اسفند تلاش خواهیم کرد، سرفصل برنامه‌های ائتلاف را که با اجماع اهل فن و مشارکت فعال بخش خصوصی مدون شده است، به صورت شفاف و به اطلاع عموم مردم و فعالان عرصه اقتصادی برسانیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین