رئیس مرکز هنرهای تجسمی: بودجه فعالیت‌های فرهنگی جزو اولویت‌های آخر نباشد

مرتضی گودرزی دیباج

گودرزی گفت: کسی که می‌خواهد در خدمت هنر‌ِ انقلاب فعالیت کند باید متوجه باشد که هنرِ انقلاب، آبرو و عزت جمهوری اسلامی است/ هنر برای همه موضوعات از جمله انقلاب زبانی ماندگار است

به گزارش «نسیم»، مرتضی گودرزی شب گذشته در چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های تخصصی "رویش فرهنگ"، که با حضور نخبگان و فعالان فرهنگی در جوار حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: متاسفانه سخنان مقام معظم رهبری درباره هنر و هنرمند غریب مانده‌‌اند؛ در حالی که نظریات و مواضع ایشان درباره هنر زیبا و ارزشمند هستند. سخنان کوتاه و مفید مقام معظم رهبری، نشانه‌ها و راه‌کارهایی به شمار می‌آید که باید مورد توجه فعالان فرهنگی و هنری قرار بگیرد. از نظر مقام معظم رهبری، همه بسترهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی پیوند مستقیم با فرهنگ دارند، و فرهنگ است که زمینه رشد و پیشرفت‌ هر یک را ایجاد می‌کند.

به گفته گودرزی دیباج، فرهنگ بر چهار محور اصلی استوار است که شامل باورها، ارزش‌ها، نمادها و رفتارها می‌شود. تهاجم فرهنگی دشمن، حول این چهار محور شکل می گیرد و اگر دشمن بتواند با تهاجم فرهنگی، فرهنگ یک کشور را از بین ببرد، دیگر برای غصب و احاطه بر آن ملت، به مبارزه احتیاجی ندارد زیرا با رفتن فرهنگ، قدرت و اقتدار ملت نیز از بین خواهد رفت.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اکنون و بعد از هشت سال جنگ تحمیلی، دشمن به جنگ نرم رو آورد و رسانه‌های غربی در قالب 140 شبکه ماهواره‌ای، جنگ فرهنگی را علیه ایران شروع‌ کرده‌اند.  بودجه فعالیت‌های فرهنگی نباید از اولویت‌های آخر باشد، از آنجایی که فرهنگ در همه عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دخیل است باید از اولویت‌های مهم برنامه بودجه قرار بگیرد. 

گودرزی دیباج اضافه کرد: انقلاب به هنر احتیاج دارد و هنر انقلاب باید فاخر، ممتاز و پیشرو باشد. هنر بهترین وسیله برای انعکاس مفاهیم و مسائل است، اگر انقلاب و جامعه اسلامی از هنر فاخر و برجسته برخوردار نباشد، نخواهد توانست مکنونات قلبی خود را به مخاطبان خودش برساند و با آنها ارتباط بر قرار کند. کسی که می‌خواهد در خدمت هنر‌ِ انقلاب، فعالیت کند باید متوجه این امر باشد که هنرِانقلاب، همان آبرو و عزت جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود. هنر، برای همه موضوعات و بخصوص موضوع انقلاب، زبانی رسا و ماندگار دارد و هیچ زبانی به رسایی زبان هنر نیست.

وی افزود: موسیقی، فیلم، تئاتر، نقاشی و دیگر رشته‌ها، باید هنر انقلابی داشته باشد و این توقع انقلاب از هنر و هنرمند یک توقع زور‌گویانه و زیاده‌خواهانه نیست بلکه مبتنی بر مبنای زیبا شناختی هنر است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین