حذف دلار از مبادلات تجاری کشورهای عضو گروه بریکس تسریع یافت

دلار

کشورهای عضو گروه بریکس که ۱۷ درصد کل تجارت جهان را در اختیار دارند به شکلی فعالانه در حال سرعت دادن به روند افزایش مبادلات تجاری دوجانبه به ارزهای ملی شان هستند

 

به گزارش «نسیم» به نقل از پایگاه اینترنتی آر بی تی اچ، گروه 5 کشور عمده دارای اقتصادهای نوظهور، بریکس، متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، به شکلی فعالانه در حال سرعت دادن به روند افزایش مبادلات تجاری دوجانبه بین خود به ارزهای ملی شان هستند.

این پروسه از جولای گذشته در نشست گروه بریکس درفورتلزای برزیل کلید خورد. در این نشست رهبران بریکس موافقتنامه ای را برای ایجاد یک بانک توسعه جدید 100 میلیارد دلاری و یک صندوق ذخیره ارزی به ارزش بیش از 100 میلیارد دلار منعقد کردند. آنها گفتند بانک توسعه جدید به کشورهای عضو بریکس کمک خواهد کرد تا از تاثیرات منفی سلطه دلار آمریکا و اقدامات صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در تجارت جهانی که به دلار انجام می شود، رهایی یابند.

در مارس 2013، کشورهای عضو بریکس در ابتکاری به منظور گسترش مبادلات تجاری دو جانبه به ارزهای ملی شان، 2 موافقتنامه را به منظور ایجاد خطوط اعتباری برای کالاهای تجاری امضا کردند و تصمیم گرفتند تا امکان ایجاد یک بانک توسعه همچون آژانس های قرض دهنده چندجانبه ایجاد نمایند.

بر اساس این موافقتنامه ها، اخیرا آنها شروع به جایگزینی تدریجی ارزهای ملی خود با دلار کرده اند. مذاکرات بین کشورهای عضو برای وارد کردن بخش های بیشتری به این ساز و کار غیردلاری در تجارت و سرمایه گذاری دوجانبه در جریان است.

به گفته کارشناسان، بازگشت بریکس به استفاده از ارزهای ملی در تجارت و سرمایه گذاری مزیت های فراوانی دارد که از جمله آنها می توان به افزایش تعداد ارزهای مورد استفاده در مبادلات و کاهش نقش دلار اشاره کرد. امروزه حجم مبادلات تجاری بین کشورهای گروه بریکس به 6.14 تریلیون دلار می رسد که حدود 17 درصد کل تجارت جهانی را شامل می شود.

عمده تجارت جهانی اکنون به دلار انجام می گیرد و این سلطه دلاری موجب می شود که در صورت افت ارزش دلار، کشورهای در حال توسعه آسیب اقتصادی و تجاری فراوانی متحمل شوند.  مبادلات مالی کشورهای عضو بریکس به ارزهای دیگر موجب محافظت از آنها در مقابل نوسانات شدید ارزی خواهد شد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین