حداد عادل: کمتر انقلابی را در منطقه شاهد بودیم که تاثیری از انقلاب اسلامی ایران نگرفته باشد

سخنرانی غلامعلی حداد عادل در همایش راه روشن، گرامیداشت سالروز شهادت شهید احمدی روشن

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: محتاج این هستیم که حس تاریخی خودمان را جدی بگیریم/ نیاز ما به شناخت تاریخ معاصر بیشتر از اوایل انقلاب است

غلامعلی حداد عادل در مراسم رونمایی از کتاب خود با بیان اینکه اهمیت انقلاب اسلامی مرا به نوشتن این کتاب  ترغیب کرد گفت: حتی کسانی که به انقلاب اسلامی تعلق ندارند به نظرشان 36 سال اخیر یک واقعه تأثیرگذار در سطح جهان و منطقه بوده است ما کمتر انقلابی را در منطقه شاهد بودیم که ارتباطی با انقلاب ایران نداشته باشد.
وی افزود: این انقلاب یک واقعیت تاریخی است و از دل تاریخ برآمده که هم نسخه یک تاریخ گذشته است و هم آغازگر تاریخ دیگری بوده است بنابراین تحلیل انقلاب و سهم انقلاب از علم تاریخ جدا نیست و تاریخ باید جدی گرفته شود.
وی با بیان اینکه متأسفانه در ایران رسیدگی تاریخ ضعیف است گفت: ما به همه امور باید از منظر تاریخ نگاه کنیم در مورد برخی شخصیت‌های معاصر امروز اگر در اینترنت جستجو کنید مطمئناً به یک کلیات دست پیدا خواهید کرد ما محتاج این هستیم که حس تاریخی خودمان را جدی بگیرید .
حداد عادل ادامه داد: اگر ما چنین کاری را انجام ندهیم دیگران برای ما تاریخ می‌نویسند و مطمئناً دروغ هم خواهند نوشت ما اگر می‌خواهیم دوباره تاریخ قبل از انقلاب تجدید نشود باید تاریخ را خوب بنویسیم و تحلیل کنیم.
این نماینده مجلس ادامه داد: برای پدید آمدن انبوهی از تحلیل‌های تاریخ انقلاب اسلامی ای کاش می‌شد ما کتابخانه‌عمومی  در ایران تأسیس می‌کردیم که تمام آنچه دوست و دشمن در خصوص انقلاب اسلامی نوشته‌اند در این مجموعه گردآوری می‌شد آنوقت عظمت انقلاب مشخص می‌شد.
حداد بیان داشت: در حال حاضر با گذشته 36 سال از انقلاب نیاز ما به شناخت تاریخ معاصر بیشتر از اوایل انقلاب است نسل جوان آن دوران را ندیده و در عرصه جامعه با حجم شبکه‌های مجازی و اجتماعی مواجه بوده است بدون آنکه درد و رنج آن دوران را حس کرده باشد.
وی با اشاره به شبکه‌های ماهواره‌ای که نسل جوان را مخاطب قرار داده است گفت: بیش از 120 کانال تلویزیونی به زبان فارسی ایجاد شده است که شاید فقط 10 شبکه آن همراه انقلاب باشد و بقیه بر ضد انقلاب مشغول فعالیت هستند امثال شبکه "من و تو" که مستندهای از تهران تا قاهره، مستند انقلاب 57 را می‌سازند و قصدشان تکفیر خاندان پهلوی است و به این مسئله فکر می‌کنند که جوان امروز را از این طریق به سمت خود جلب کنند.
وی افزود: این شبکه‌های ماهواره‌ای و در کل دشمنان این نظام می‌خواهند با تعریف از شاه و خاندان پهلوی تمام کارهایی را که آنها انجام داده‌اند و بر ضد این ملت بوده است پاک کنند.
وی با بیان اینکه علاقه زیادی به کتاب‌های تاریخی دارم گفت: همیشه اولین انتخاب من کتاب‌های تاریخی است و سعی کردم در این 36 سال بسیاری از این مجموعه کتاب‌ها را بخوانم و خودم را در کنار این نوشته قرار دهم و حتی اظهارنظرهای خودم را نیز در کنار آن نوشته‌ام.
وی با اشاره به یادداشت‌های اسدالله علم گفت: زمان دوران دبیرستان من به زمان نخست وزیری علم بر می‌گشت و زمانی هم که دانشجوی دانشگاه شیراز شدم علم رئیس آن دانشگاه بود و از نزدیک او را می‌دیدم برای همین تصمیم گرفتم تا تحلیلی را بر یادداشت‌های او بنویسم بسیار منتظر بودم تا یک پژوهشگر حرفه‌ای به میان بیاید و در مورد این یادداشت‌ها چیزی بنویسد اما کسی به میدان نیامد و خودم دست به قلم شدم.
وی بیان داشت: پژوهشگران ما باید به این موضوع اهمیت بدهند زیرا به نظر من اگر علم می‌دانست که 10 ماه بعد از مردنش انقلاب ایران اتفاق می‌افتاد اجازه انتشار این اسناد را نمی‌داد.
وی با اشاره به موجی که برای تطهیر خاندان پهلوی راه افتاده است گفت: ما امروزه خاطرات امثال پرویز ثابتی را می‌بینیم و همینطور سریال‌ها و مستندات و اظهارنظرهایی که در شبکه‌های اجتماعی نسل جدید را هدف قرار داده است تا این نسل را از نسل انقلاب جدا کند.
وی ادامه داد: من خاطرات سید ناصر حسینی پور در کتاب "پایی که جا ماند" و خاطرات خانم معصومه آباد را مطالعه کردم و در 15 صفحه آخر این کتاب نسل جوان را مخاطب قرار دادم که توجه کنند که آن زمان چه افرادی بر سر کار بودند و چه سوءاستفاده‌هایی کردند بنده امیدم این است که این کار یک نمونه‌ای باشد تا دیگران که فرصت بیشتری دارند به سراغ این مجموعه‌ها بروند و تحلیل‌هایی از این دست داشته باشند.
حداد افزود: سعی کردم از هرگونه هیجان، شعار دادن و احساسات در این کتاب جلوگیری کنم و کاری را به دست مخاطب برسانم که خود قضاوت کند حتی بعضی از دوستانم به بنده می‌گفتند که این کار سبکی است که شما دست گرفته‌اید اما من به آنها گفتم الگوی من شهید مطهری است که کتاب فلسفه می‌نویسد اما در کنارش کتاب داستان راستان هم می‌نویسد من این کتاب را به امید تأثیر نوشته‌ام.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین