فضلی‌نژاد: پذیرش محدودیت‌ هسته‌ای ۱۰ ساله یعنی از دست دادن جایگاه در ژئوپلتیک آینده جهان

فضلی نژاد

این کارشناس سیاسی گفت: عدم بررسی مذاکرات از منظر اقتصاد سیاسی غفلت موافقان و مخالفان بود/ محدودیت ۱۰ ساله دقیقا منطبق بر همان دوره دو برابر شدن نیاز جهان به انرژی است

به گزارش خبر نگار «نسیم» مهمترین محورهای سخنان پیام فضلی نژاد تحلیلگر مسائل سیاسی در دانشگاه شهید رجایی به شرح زیر است:

آینده قدرت و آینده انرژی به هم گره خورده و ایران در صورت پذیرش محدودیت های هسته ای، جایگاه خود را در ژئوپلتیک آینده جهان از دست می دهد؛براساس پژوهش های موسسه آمریکن اینترپرایز تا سال ٢٠٢٥ نیاز جهان به انرژی ٢ برابر میشود و دقیقا این دوره، زمان ١٠ ساله محدودیتهای هسته ای ماست؛ پذیرش این معادله یعنی ما در حساس ترین دوره به محدودسازی قدرت استراتژیک خود روی آورده ایم.

"دیپلماسی انرژی" اکنون علمی از علوم سیاست خارجی است که در ادبیات تیم مذاکرات نشانی و درکی از آن نیست. انرژی هسته ای از مولفه های قدرت نرم است، چون در زمره انرژی های استراتژیک به شمار می رود.

یکی از غفلت های موافقان و مخالفان مذاکرات این است که مذاکرات سوئیس از منظر اقتصاد سیاسی نقد و بررسی نشد و افکار عمومی نسبت این انرژی با فاکتورهایی مثل قدرت ملی، استقلال سیاسی- اقتصادی و سبک زندگی را نمی داند.

برخلاف ادعاها، اقتصاد ایران را مذاکره کنندگان سابق به لجن نکشیدند، بلکه سرمایه داری آن را به لجن کشید. آقای هاشمی و کارگزاران با تئوری های اقتصاد لیبرالی و بازار آزاد، استقراض خارجی از بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، اقتصاد ایران را رو به فروپاشی بردند. مخالفت ما با توافق از زاویه تحلیل استراتژیک پدیده قدرت در جهان آینده است

باید به سوی "٩دی هسته ای" برویم. مذاکره کنندگان باید فهم خود را از "تغییر معادله انرژی" در دهه آینده با افکار عمومی و منتقدان در میان بگذارند تا مشخص شود که استراتژی آنان برای تامین منافع ملی چیست. اشتباه مذاکره کنندگان این است که هزینه و فایده مذاکرات و پذیرش محدودیت ها را با استناد به آمار و ارقام مشخص برای ملت که کارفرمای دولت است، تشریح نکرده اند

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین