ما همه "فردی گری" هستیم

اعتراضات در بالتیمور

ممکن است برخی بپرسند "چرا بالتیمور؟" اما پرسش واقعی که باید پرسیده شود این است که چرا قیام این شهر سیاه‌‌پوستان این قدر دیر شروع شد؟

وی در آغاز این یادداشت در روزنامه نیویورک‌تایمز با عنوان «در بالتیمور ما همه فردی‌گری هستیم» می‌نویسد در حال حاضر به نظر می‌رسد که وقایع این روزهای شهر بالتیمور تنها به کشته شدن «فردی‌گری» ۲۵ ساله مربوط می‌شوند که پلیس وی را دستگیر کرد و با وارد آوردن آسیب نخاعی به وی سبب مرگ وی شد.

گروه بین‌الملل - نسیم: یک شهروند سیاه‌پوست در یادداشتی در یک روزنامه آمریکایی به بدرفتارهای پلیس آمریکا با سیاه‌پوستان در این شهر اشاره کرده و کشته شدن «فردی‌گری»، سیاه‌پوست قربانی دیدگاه‌های نژادپرستانه پلیس را تنها مورد کوچکی از واقعیت‌های موجود درباره سیاه‌پوستان در کشور آمریکا دانست.

وی در آغاز این یادداشت در روزنامه نیویورک‌تایمز با عنوان «در بالتیمور ما همه فردی‌گری هستیم» می‌نویسد در حال حاضر به نظر می‌رسد که وقایع این روزهای شهر بالتیمور تنها به کشته شدن «فردی‌گری» ۲۵ ساله مربوط می‌شوند که پلیس وی را دستگیر کرد و با وارد آوردن آسیب نخاعی به وی سبب مرگ وی شد.

 «واتکینز»، نویسنده این یادداشت با اشاره به این موضوع که وی هم همانند فردی‌گری در شهر بالتیمور پروش یافته و بزرگ شده است از گوشه‌ای از حقیقت‌ها در قبال سیاه‌پوستان در این شهر پرده برداشته است. وی می‌نویسد: «برای ما در بالتیمور، اداره پلیس همانند گروهی از تروریست‌ها هستند که بودجه‌هایشان را خود ما با پرداخت مالیات تأمین می‌کنیم و آن‌ها هر روز اجتماع ما را بدون آنکه نیازی به توضیح درباره اعملشان داشته باشند سرکوب می‌کنند.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه ترکیب جمعیتی شهر بالتیمور را سیاه‌پوستان تشکیل می‌دهند از بی‌مسئولیتی‌ها برای عدم محاکمه اداره پلیسی که مقصر شکستن گردن یک جوان سیاه‌پوست است انتقاد کرده و می‌نویسد در صورتی که یک شهروند سیاه‌پوست مرتکب چنین جرمی شده بود بلافاصله محاکمه می‌شد.

این شهروند بالتیمور تصریح می‌کند بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارد پلیس این شهر طی سه سال گذشته ۶ میلیون دلار به سه شهروند به نام‌های «ترایون وست»، «فردی‌گری» و «آنتونی آندرسون» برای جبران خشونت‌های بی‌رحمانه در قبال آن‌ها پرداخت کرده است و تا کنون بیش از ۱۰۰ نفر به دست افسران پلیس محلی کشته شده‌اند.

وی در ادامه به مواردی از خشونت‌های پلیس در سنین مختلف با خود و خانواده‌اش اشاره کرده و نوشته این‌ها تجربیاتی هستند که مطمئناً هر شهروند سیاه‌پوست بالتیمور با آن‌ها مواجه شده است.

نویسنده در بخش دیگری از این یادداشت از تلاش رسانه‌های آمریکایی برای خشونت‌گرا نشان دادن معترضان روزهای گذشته هم انتقاد کرده و به شرح دیده‌های خود به عنوان یکی از معترضان حاضر در تجمع اعتراضی روزهای گذشته پرداخته است. وی می‌نویسد در تظاهرات روز شنبه گروهی از طرفداران سفیدپوست یک باشگاه بسکتبال هنگام مشاهده اعتراضات آن‌ها فریاد زده‌اند: «ما به شما اهمیت نمی‌دهیم.» عده‌ای از این سفیدپوست‌ها هم معترضان را با الفاظی نظیر «میمون» مورد خطاب قرار داده‌اند که به درگیری منجر شده است.

 وی در پایان این یادداشت می‌نویسد: «ممکن است برخی بپرسندٰ چرا بالتیمور؟ اما پرسش واقعی که باید پرسیده شود این است: چرا قیام بالتیمور این قدر دیر شروع شد؟»

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین