مدیر انرژی اروپا دریافت گاز ترکمنستان از طریق ایران را بررسی می‌کند 

گاز روسیه

مدیر انرژی اتحادیه اروپا با رهبر کشور آسیای میانه ترکمنستان درخصوص انتقال گاز از طریق ایران رایزنی می‌کند/ " سِفکوویچ": اتحادیه اروپا امیدوار است مذاکرات میان ایران و ۱+۵ به نتایج موفقیت‌آمیزی منتهی شود

به گزارش «نسیم» به نقل از شبکه خبری پرس‌تی‌وی، ماروس سِفکوویچ معاون رییس کمیسیون اروپا پس از گفتگو با قربانقلی بَردی محمداُف رییس جمهور ترکمنستان در عشق آباد، موضوع انتقال گاز از طریق ایران را عنوان کرد.

طرفین در این گفتگو اذعان داشتند «حال که روابط دیپلماسی با ایران رو به گسترش و بهبودی است» می‌توان خط لوله‌ای برای انتقال گاز ترکمنستان به اروپا درایران بنا کرد.

ایران و کشورهای ۱+۵ هم اکنون در نیویورک پای میز مذاکره‌اند و تلاش می‌کنند توافق نهایی را به رشتهٔ تحریر درآورند؛ توافقی که به سال‌ها اختلاف بر سر برنامهٔ هسته‌ای ایران پایان می‌دهد.

به گزارش رسانهٔ ترکمنستان، سِفکوویچ پنجشنبه شب گفته «اتحادیه اروپا امیدوار است مذاکرات میان ایران و شش گروه بزرگ به نتایج موفقیت آمیزی منتهی شود».

می‌گِل آریاس کانته کمیسر انرژی اتحادیه نیز گفته از آنجا که اروپا سعی دارد منابع انرژی را گسترش داده و متنوع سازد، گزینهٔ دریافت گاز از ایران را پیش از این در نظر گرفته بودیم.

کانته اوایل ماه جاری گفت «روشن است اگر در ماه ژوئن توافق نهایی با ایران دست دهد، گزینه‌های جدیدی در آینده پیش رو خواهیم داشت».

اروپا هم اینک در حال رایزنی برای نصب خط لوله دریای خزر است تا گاز ترکمنستان را به آذربایجان منتقل کند.

با این حال مشکلات زیادی بر سر راه این پروژه قرار دارد؛ گذشته از آنکه این کار مقرون به صرفه نیست، بستر دریای خزر نیز از این پروژه آسیب‌های جدی خواهد دید.

اروپا در حال حاضر تلاش می‌کند مسیری تحت عنوان «کانال جنوبی» بسازد تا بتواند گاز آذربایجان را از طریق آن انتقال دهد. با این وجود چون گاز کافی در اختیار ندارد تا خط لوله را بنا کند، دیگر کشورهای حاشیهٔ دریای خزر اهمیت پیدا می‌کنند.

سِفکوویچ گفت «اتحادیه اروپا انتظار دارد تولید گاز طبیعی از دریای خزر و انتقال آن به اروپا در نیم سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ آغاز شود».

ایران هم اینک یک خط لوله گاز به ترکمنستان و یکی به ترکیه دارد که هر دو فعال‌اند.

ایران با ۳۴ تریلیون متر مکعب دارای دومین ذخایر گاز جهان است.

ترکمنستان که با ایران مرز زمینی دارد از نظر بزرگی ذخایر گازی مقام چهارم جهان را به خود اختصاص داده است.

از آنجا که تنش با روسیه، بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ گاز اروپا، رو به افزایش است، این قاره به دنبال منابع متنوعی برای تهیهٔ انرژی است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین