اخبار مهدی محمدی (۳۱۴)

تحلیلی درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریهشنبه ۱ دی ۱۳۹۷

آمریکا راهی بجز خروج از سوریه نداشت

"مهدی محمدی" کارشناس و تحلیلگر سیاست بین‌الملل، تحلیلی را درباره دستور ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه ارائه کرد.

شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷

۴ نکته درباره شکست پروژه تحریم‌ها

ایران در شرایطی وارد 13 آبان 97 می‌شود که برنامه بی‌ثبات‌ساز آمریکا علیه آن در 7 ماه گذشته، تقریبا به طور کامل شکست خورده است.

به‌خاطر وعده سرخرمن اروپادوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷

۴ سوال مهم در خصوص تصویب CFT در مجلس

برای اینکه ببینیم چیزی که دولت ادعا می‌کند به دست آورده ارزش این هزینه‌ها را دارد یا نه، زحمت چندانی لازم نیست. حتی لازم نیست بدانیم توافق انجام شده با اروپا چیست و توان حفاظت از روابط اقتصادی ایران با اروپا در مقابل تحریم‌های ثانویه آمریکا را دارد یا نه. پاسخ را آقای ظریف خود ساده و سرراست به ما داده و همین دیروز به صراحت در مجلس اعلام کرد حتی اگر CFT تصویب و اجرای برنامه اقدام FATF در ایران کامل شود باز هم هیچ تضمینی نیست که مشکلات بانکی ایران حل یا حتی سبک شود.

هدف آمریکا «کنترل افکار عمومی» استپنج شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

پنج گزاره درباره تحریم‌های جدید آمریکا

در کوتاه‌مدت، مهم‌ترین برنامه آمریکا وارد کردن فشار روانی به ایران و به هم زدن تعادل روانی جامعه است. همه گزینه‌هایی که اکنون به کار گرفته شده‌- یا از این به بعد به کار گرفته خواهد شد- در واقع گزینه‌های عملیات روانی است ولو اینکه ظاهر اقتصادی، امنیتی، سایبری، سیاسی یا دیپلماتیک داشته باشد.

تحلیل مهدی محمدی از راهبرد اخیر اعلامی ترامپ چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶

پایان بازی یا بازی پایانی

تحلیل مهدی محمدی از راهبرد اخیر اعلامی ترامپ در مورد برجام در چهار نما

مهدی محمدی:دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶

روحانی دقیقا کدام بخش از قدرت منطقه‌ای ایران را قابل معامله می‌داند؟ و طرف معامله‌اش کیست؟

این جمله رئیس‌جمهور که "باید به جای تلاش برای قدرت برتر منطقه شدن، برای قوی‌تر شدن منطقه تلاش کرد" زیرساخت راهبرد منطقه‌ای مدنظر روحانی است که پس از مدت‌ها پنهان کاری بالاخره بیان شد.

مهدی محمدی:پنج شنبه ۸ تیر ۱۳۹۶

چرا می خواهند کشور را به هم بریزند؟

روحانی یا خود تصمیم گرفته یا در بازی‌ای افتاده که نتیجه آن عن‌قریب به هم ریختن کشور است. او بخوبی می‌داند چیزهایی هست که بخش بزرگی از 23 میلیون نفری که به او رای دادند هم از آن کوتاه نمی‌آیند، مخالفان که جای خود دارند. سوال این است: چه چیز موجب شده رئیس‌جمهور تصور کند در بی‌ثبات کردن کشور و فضای افکار عمومی نفع دارد؟

مهدی محمدی:جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶

در وضعیت "بچرخ تا بچرخیم" حلوا خیرات نمی کنند

گمان می‌کنم آقای آشنا به خیال خود خواسته تهدید کند و بگوید کوتاه نمی‌آییم. عیبی ندارد؛ منتها لابد می‌دانند در وضعیت "بچرخ تا بچرخیم" حلوا خیرات نمی‌کنند.

مهدی محمدی:دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

حمله موشکی سپاه به دیرالزور بسیار بیشتر از یک "پاسخ" است؛ این یک "طوفان" است

برای کسانی که تروریست به تهران فرستادند، اینکه فرمانده تروریست‌ها در منطقه آلوده فلان کشور منطقه، فقط یک شب پس از حادثه، به جهنم فرستاده شود و موشک های ایران، از کرمانشاه، خانه تروریست‌ها در دیرالزور را هدف بگیرد، بسیار بیشتر از یک "پاسخ" است. این یک "طوفان" است که فکرش را هم نمی کردند.

مهدی محمدی:یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

اگر یک "برنامه اقدام" برای پاسخ به اقدام سنا تدوین شده، ضروری است که رسما منتشر و علنی شود

اگر یک "برنامه اقدام" برای پاسخ به اقدام سنا، در صورت تصویب در مجلس نمایندگان و امضا توسط رئیس‌جمهور تدوین شده، ضروری است که این برنامه اقدام رسما منتشر و علنی شود؛ تنها رسمی سازی و علنی سازی خطوط قرمز در این شرایط است که می‌تواند روی محاسبات امریکا تاثیر بگذارد.

مهدی محمدی:شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶

تحریم‌های جدید نوعی محاصره اقتصادی است/روحانی قاطعانه اجرای بخشی از تعهدات برجامی خود را متوقف کند

تحریم‌های جدید را از حیث متن می‌توان یک قطعنامه 1929 دیگر دانست، قانون جدید، یک تحریم ساده نیست بلکه نوعی محاصره اقتصادی علیه ایران است؛ کافی است فقط یک بار آقای روحانی مسیر 4 سال گذشته را کنار بگذارد و قاطعانه اجرای بخشی از تعهدات خود در برجام را متوقف کند. آن وقت خواهد دید که چگونه محاسبات آمریکا شروع به تغییر خواهد کرد.

مهدی محمدی:جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶

تحریم‌ها باز می‌گردد؛‌ زیرا کسی در ایران می‌گوید ما را تحریم کنید چرا که ما برای "برجام‌های بعدی" آماده‌ایم

تحریم ها باز می‌گردد از جمله به یک دلیل: آمریکا فهمیده کسی در ایران هست که نه تنها به تحریم جدید پاسخ نمی‌دهد بلکه با صدای بلند می‌گوید ما را تحریم کنید چرا که ما برای "برجام‌های بعدی" آماده‌ایم. تقصیر شبکه همکار امریکا در قبال تحریم‌های جدید، درست به اندازه خود امریکاست.

مهدی محمدی:دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶

سند 2030، سند محکومیت دولت است/ به چه حقی کار را به مرحله اجرا رسانده و بعد به دیگران خبر می‌دهند؟

دولت به چه حقی همه توافقات خود را کرده، کار را به مرحله اجرا رسانده و بعد تازه به دیگران خبر می‌دهد؟ آیا این مصداق "ما که کارمان را کردیم، شما هم در جریان باشید" نیست؟!

یادداشت/ مهدی محمدیشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶

نیروهای امنیتی ایران مکمل همدیگرند

راه افتادن بازی های کودکانه از جانب کسانی که از سپاه، ارتش و وزارت اطلاعات به یک اندازه کینه در دل دارند، پس از حمله تروریستی اخیر در تهران، خود بخشی از همان طراحی تروریستی است.

مهدی محمدی:دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶

اسرائیل نگران است قطر دیگر از تروریست‌ها حمایت نکند

قطر راهی دراز و دشوار در پیش دارد. محل آزمون اصلی هم سوریه است. اسرائیل گفته قطر از تروریست‌ها حمایت می‌کرد. این جمله را معکوس باید خواند: اسرائیل نگران است قطر دیگر از تروریست‌ها حمایت نکند، کار در سوریه یکسره شود و آنگاه نوبت به اسرائیل برسد.

مهدی محمدی:دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶

آقای سیدحسن خمینی صادقانه بگویند منتقد تفکر و سلوک امامند معتبرترند تا اینکه از امام، "خمینی‌زدایی" و "انقلاب‌زدایی" کنند

آقای سیدحسن خمینی می‌تواند بگوید خود عوض شده یا از ابتدا همین بوده است؛ اما نمی‌تواند از مردم توقع داشته باشد بپذیرند امام همان است که او می‌گوید؛ صادقانه بگویند منتقد تفکر و سلوک امامند معتبرتر خواهند بود تا اینکه لباس "تبیین" به تن کنند و از امام، "خمینی زدایی" و "انقلاب زدایی" کنند؛ ایشان شاید چیزهای دیده یا شنیده باشد، اما این مردم خمینی را زندگی کرده‌اند.

مهدی محمدی:جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶

روزی که حصر اعمال شد روحانی در شورای عالی امنیت ملی چه کاره بود و در آن جلسه چه رایی داد؟

حصر مصوبه شورای عالی امنیت ملی و روحانی رئیس این شوراست؛ اگر قصه حصر هم یکی دیگر از دروغ های حضرات برای سرکیسه کردن ملت نیست، بگویند چرا در این ٤ سال موضوع حصر را حتی یک بار لااقل در دستور کار این شورا نگذاشته‌اند؟ آیا حق نداریم فکر کنیم آقای روحانی در تداوم این موضوع برای خود منافعی قائل است؟

مهدی محمدی:پنج شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶

ریاست مجدد "جناب شیخ" ٩٣٠٠٠ میلیارد تومان برای ملت آب خورده است

یک کارشناس مطلع تخمین می‌زد که سرجمع هزینه‌هایی که دولت برای انتخاب مجدد به بیت‌المال تحمیل کرده ٩٣٠٠٠ میلیارد تومان است. حداقل حق مردم این است که دقیقا بدانند چه کسانی و به دستور کدام مقام‌ها چنین خرجی روی دست مردم گذاشته‌اند.

مهدی محمدی:چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶

آمریکا در حال حرکت سریع به سمت تحریم‌های جدید است/ باید به دولت هشدار داد

آمریکا در حال حرکت سریع به سمت تحریم‌های جدید است و ملت ایران به سبب سیاست‌های آقای روحانی در مقابل موج جدید تحریم کاملا بی دفاع است، الا اینکه بیرون دولت چاره‌ای کرده باشند.

مهدی محمدی:دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶

روحانی واقعی، روحانی در مقام "کاندیدا"ست نه روحانی در مقام "رئیس‌جمهور"

قای روحانی در کنفرانس مطبوعاتی پس از پیروزی، آشکارا در تلاش بود ملایم و با احتیاط سخن بگوید. ظاهرا خود او هم متوجه شده در ایام انتخابات خیلی تند رفته واکنون باید وضعیت را آرام کند. اما ایشان باید بداند –ولابد می‌داند- کسی این صحنه سازی را جدی نخواهد گرفت.

مهدی محمدی:دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶

شورای نگهبان و قوه قضائیه، نام و نشان دولتی‌های متخلف در انتخابات را به مردم بگویند

این حق مردم است که هم شورای نگهبان و هم قوه قضائیه، نام و نشان آن دسته از دولتی‌ها را که متهم به مداخله و تخلفند به طور کامل به مردم بگویند تا بعد ببینیم آقای روحانی این بیست و خرده‌ای میلیون رای را چطور جمع کرده و چه میزان ادعا بر سر آن می‌تواند بکند؟

مهدی محمدی:دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶

جبهه مردمی مظلوم واقع شد/ هر کس بازی بهتری می‌داند، کسی مانع او نیست

وقتی آقای رئیسی به صحنه آمد گفتند بر جبهه مردمی خروج کرده و وقتی بدل به کاندیدای آن شد، گفتند چرا جبهه یکپارچه پای کار آن نمی‌آید؟! وقتی -با استدلال‌های آماری- اعلام کرد دو کاندیدا در صحنه می‌مانند گفتند در ایجاد وحدت شکست خورد و بعد که -با همان استدلال‌های آماری- پس از مناظره سوم، بر اجماع تاکید کرد گفتند "عقل" ندارد و ما بیشتر می‌فهمیم.

مهدی محمدی:یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

اولین کادوی پیروزی آقای روحانی؛ ترامپ و ملک سلمان ایران را تهدید به جنگ کردند

به فاصله یک روز از پیروزی حسن روحانی ترامپ و ملک سلمان ایران را تهدید به جنگ کرده‌اند؛ روحانی در ایام انتخابات می‌گفت آمده تا ایران را از جنگ مصون بدارد. حالا جوهر ورقه اعلام پیروزی او خشک نشده که سعودی دور برداشته؛ این اولین کادوی پیروزی آقای روحانی است، اما آخرین آن نخواهد بود.

مهدی محمدی:شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

آقای روحانی انتخابات را برده اما خیلی چیزهای دیگر را باخته است

آقای روحانی انتخابات را برده اما خیلی چیزهای دیگر را باخته است، اگر کسی تصور می‌کند این میدان خالی خواهد ماند سخت در اشتباه است؛ خیلی حرف‌ها هست که حالا می‌شود و باید گفت.

پرویز امینی:شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

روحانی دیگر رئیس‌جمهور نیست!

روند اجرا و فضای اعتراض حاکم بر انتخابات دوازدهم در شهرها و روستاها نشان می‌دهد انتخابات دوازدهم بدترین انتخابات از نظر اجرایی در 38 سال جمهوری اسلامی است؛ روحانی اعتماد خود را در حاکمیت و مردم تا حد قابل توجهی از دست داده است. او می‌تواند در صورت پیروزی در انتخابات در جایگاه رئیس‌جمهور جلوس کند اما او دیگر رئیس‌جمهور نیست!

بیشتر در حال بارگذاری...
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین