اخبار آیت الله بهجت (۸۴)

پنج شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶

توصیه آیت‌الله بهجت درباره کتاب"جهاد با نفس" چه بود؟

"جهاد با نفس" ترجمه بخشی از کتاب وسائل‌الشیعه شیخ حر عاملی است که برخی علما از جمله آیت‌الله بهجت به ارائه توصیه‌ای درباره این کتاب پرداختند.

در نشست "کتابنوش":جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵

"رحمت واسعه" آیت الله بهجت بازخوانی می‌شود

سومین نشست کتابنوش با حضور حجت‌ الاسلام‌ علیرضا پناهیان و محمدرضا سنگری، به بازخوانی کتاب "رحمت واسعه" می‌پردازد.

یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵

"رحمت واسعه" آیت الله بهجت به چاپ هفتم رسید

کتاب رحمت واسعه شهریور ماه سال گذشته برای اولین بار منتشر و تاکنون هفت بار تجدید چاپ شده است.

آیت الله بهجت:یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵

در همه ابتلائات و اختلافات، راه علی (علیه السلام) راه نجات است

مرحوم آیت الله بهجت می فرمود: باید از آن چه می‌باید بگوییم، که نگفتیم، یا از آن چه باید نگوییم، گفتیم، و یا از این که در فلان مکان یا زمان می‌باید فلان کار را بکنیم و نکردیم، یا نکنیم و کردیم، استغفار کنیم.

آیت الله بهجت:چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵

کار ما به این جا رسیده که با داشتن قرآن، زیر بار کفار می‌رویم!

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: کار ما به این جا رسیده که با داشتن قرآن، زیر بار کفار می‌رویم! خدا لعنت کند به کسانی که با رشوه خواری، کفار را بر بلاد اسلامی مسلط و مسلمانان را تسلیم بهایم و درندگان کردند!

آیت الله بهجت: سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵

ما را در دست کفار ذلیل کردند

آیت الله بهجت می فرمود: ما را در دست کفار ذلیل کردند. عجیب این که میان ما رقص و شادی می‌کنند که کار ما بالا گرفته و از رییس جمهور آن‌ها مدال گرفته‌ایم، و ما در فلان مجلس کرسی داریم، و از این گونه غلط کاری‌ها؟!

آیت الله بهجت:یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵

ما هنوز هم نمی‌دانیم که معاویه و عمروعاص با مسلمان ها چه کردند؟!

آیت الله بهجت می فرمود: ما هنوز هم نمی‌دانیم که معاویه و عمروعاص با مسلمان ها چه کردند؟! آقای طباطبایی می‌فرمود: بعد از فریضه، معاویه را لعن می‌کنم؛ زیرا تمام مفاسد قرون بعد از او را مستند به او می‌دانم.

آیت الله بهجت:چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵

خدا می‌داند هدایت نفوس چه قدر ارزش دارد

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: خدا می‌داند هدایت نفوس چه قدر ارزش دارد. البته نباید از اول کار چنان بار تکلیف را سنگین کرد که طرف مقابل از مذهب بی‌زار گردد بلکه باید با رفق و مدارا رفتار نمود.

آیت الله بهجت:یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵

یا حسین(ع) به حق مادرت زهرا (علیهاالسلام) از شمر شفاعت مکن!

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: مرحوم دربندی در حرم کربلا خطاب به امام حسین (علیه السلام) عرض کرد: به حق مادرت زهرا (علیهاالسلام) از شمر شفاعت مکن!

آیت الله بهجت:دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵

روایات حضرت زهرا(س) پر اهمیت است

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: با این که روایان حضرت زهرا (سلام الله علیها) کمتر از بقیه ی معصومین (علیهم السلام) است، ولی فاطمه ی زهرا (علیهاالسلام) صاحب مصحف است و همان روایات کم که از ایشان رسیده بسیار پر اهمیت است.

آیت الله بهجت:دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۵

وای بر ما اگر روزی بیاید که اسرار پنهان ما زیرو رو شود

آیت الله العظمی بهجت می فرمود: وای بر‌ما اگر روزی بیاید که اسرار پنهان ما زیرو رو شود و معلوم گردد که از اهل علم و اهل دین نیستیم،و تنها دنیای خود را آباد کرده‌ایم، و با این لباس به صورت غیرمستقیم سبب انحراف دیگران شده‌ایم.

آیت الله بهجت:شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵

ما خرابیم؛ خدا کند بفهمیم که خرابیم

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: حضرت عیسی (علیه السلام) از احمق یعنی کسی که نمی فهمد و نمی فهمد که نمی فهمد، فرار می کرد. ما خرابیم، خدا کند بفهمیم که خرابیم، تا به فکر اصلاح و درمان برآییم.

آیت الله بهجت: یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵

تنها انتظار فرج کافی نیست؛ بلکه طاعت و بندگی نیز لازم است

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: تنها انتظار فرج کافی نیست؛ تهیأ، بلکه طاعت و بندگی نیز لازم است، مخصوصاً با توجه به قضایایی که پیش از ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) واقع می شود.

آیت الله بهجت: یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۵

حفظ قرآن خیلی آسان است و تکرار هم لازم ندارد

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: قاعدتا حفظ قرآن خیلی آسان است و تکرار هم لازم ندارد؛ سهل الله حفظه لامته (صلی الله علیه و آله و سلم) خداوند، حفظ آن را بر امت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) آسان نموده است.

آیت الله بهجت:پنج شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵

هر کس قرآن را ختم کند گویی که نبوت در وجود او گنجانده شده است

آیت الله العظمی بهجت می فرمود: شخصی می گفت: در عرض دو یا سه ماه، دو ختم یا سه بار به صورت عادی قرآن را ختم نمودم و دیدم که حافظ کل قرآن هستم. حتی به قصد حفظ هم نخوانده بودم.

آیت الله بهجت: دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵

قرآن جامع کمالات همه انبیای اولوالعزم است

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: اگر به قرآن عمل می کردیم، دیگران را به اسلام و قرآن جذب می نمودیم، زیرا قرآن جامع کمالات همه ی انبیای اولوالعزم (علیهم السلام) است.

آیت الله بهجت :شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۵

دعای کمیل همان دعای حضرت خضر است

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: در روایت آمده است که دعای کمیل، دعای حضرت خضر است که حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) خوانده و کمیل شنیده و از حضرت درخواست کرده که آن را به او تعلیم کند و حضرت آن را به ایشان آموخته است.

آیت الله بهجت:یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

از خدا می‌خواهیم که لیاقت دهد تا به ما الهام شود!

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: برخی علما کیفیت را در عبادات ملاحظه می کردند نه کمیت را. همین جریاناتی را که در آن قرار داریم و می بینیم، همان علما - که فقه و اصول اشتغال داشتند - از پیش می دیدند و خبر می دادند.

آیت الله بهجت:سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵

بعضی شئون حیوانی ما را از برخی حیوانات پایین تر آورده است

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: در روایتی از امام صادق (علیه السلام) درباره ی آیه ی ایاک نعبد؛ (تنها تو را می پرستم). آمده است که فرمود؛ پیوسته آن را تکرار می کردم، تا این که آن را از گوینده اش (حضرت حق) شنیدم.

آیت الله بهجت:دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵

از خوردن غذا هیچ لذت نمی برم، آن چه از آن لذت می برم نماز خواندن است

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: آقای میرزا حسین میرزا خلیل (رحمة الله علیه) در سن نود سالگی می فرموده است؛ غذاخوردن برای من مانند این است که انبان و کیسه ای را پر کنم. من از خوردن غذا هیچ لذت نمی برم، آن چه از آن لذت می برم نماز خواندن است.

آیت الله بهجت: شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵

از عبادت به ویژه نماز لذت ببرید

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: در حدیث قدسی آمده است؛ در دنیا از عبادت من لذت ببرید، زیرا شما در آخرت از همان لذت برده و بهره مند خواهید بود.

آیت الله بهجت:سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵

انسان نیز ممکن است برای دین و مردم نافع باشد!

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: اگر در راه آن حضرت باشیم، چنان چه به ما بد و ناسزا هم بگویند و یا سخریه نمایند، نباید ناراحت شویم، بلکه هم چنان باید در آن راه حق و حقیقت ثابت قدم و استوار بوده و در ناملایمات صبر و استقامت داشته باشیم.

آیت الله بهجت:چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵

تفاوت مراتب ایمان و تقوا و یقین ما و علمای گذشته بسیار است

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: وای بر کسی که حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بداند که او در تحصیل موافقت و رضای آن حضرت، و یا در مخالفت آن حضرت بی اعتنا و لاابالی است.

آیت الله بهجت:دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵

کارهای انسان باید بر اساس حجت و شرع باشد

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: اگر انسان، کارش بر طبق حجت شرعی باشد، اگر چه احیاناً مخالف با واقع شود طوری نیست و در نزد پروردگار معذور بلکه مأجور است، ولی چنین نباشد که کارهایمان با دفتر شرع موافقت نداشته باشد.

آیت الله بهجت:چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵

پیش گویی یکی از علما بعد از جنگ جهانی دوم درباره ساخت پهپاد

یکی از علمای ساکن عراق قبل از جنگ جهانی دوم در بغداد مدعی شد که می شود هواپیمایی ساخت که بدون خلبان هدایت شود. برای او از آلمان مکرر نوشتند که این امر محال است، خود را در زحمت نینداز، ولی بعد خودشان ساختند و در جنگ به کار بردند!

بیشتر در حال بارگذاری...
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین