اخبار شفافیت (۳۱)

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷

شفافیت اموال با اعتبار معاملات غیررسمی بی‌معنا است

یکی از مهمترین شاخصه‌های پیشرفت یک کشور، توجه به میزان فراگیری شفافیت در حوزه‌های مختلف آن کشور است. یکی از مهمترین حوزه‌های شفافیت نیز شفافیت در اموال غیر منقول نظیر زمین و مسکن بوده که با وجود اعتبار معاملات غیر رسمی در کشور بی معنا است.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷

فیلم: مفاومت دولت در برابر شفاف شدن بودجه ۹۸

مومنی گفت: قوه مجریه در برابر شفاف شدن بودجه ۹۸ بشدت مقاومت می‌کند، این مسئله در گزارشات رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس مورد تایید قرار گرفته است.

ایرانی به شفافیت شیشهپنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷

فقدان شفافیت سرمایه اجتماعی را نابود می‌کند/ 36 % نمایندگان در مورد مصوبات مجلس اظهار نظر نمی‌کنند

چند سال قبل یک گروه از جوانان دانشجو متوجه شدند هیچ منبع علمی و قابل اتکایی از آمار و عملکردها برای پژوهش آنها وجود ندارد؛ به همین دلیل شروع کردند به پژوهش در حوزه آمار و داده‌های تولید شده توسط سازمان‌های دولتی و حاصل کارشان شد: «اندیشکده شفافیت برای ایران».

تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌هاسه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷

انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری

انتشار داوطلبانه‌ی حقوق و مزایا توسط نمایندگان مجلس راهکاری میان بر برای اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم و رفع تعارض منافع ناظران است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقهدوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷

جز در موارد نظامی، امنیتی هیچ رازی را پنهان نکنید

رهبری معظم انقلاب تاکید کردند: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷

مستند «وقتی من و تو ، ما نمیشه»

در این مستند، شفافیت مالی شبکه ماهواره ای «من و تو» بررسی می شود.

۲ نکته درباره لزوم شفافیت آرا نمایندگانیکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷

چرا «شفافیت» برای مجلس حیاتی است؟

در این میان که طرح شفافیت در مجلس مطرح شده است سوالی به این مضمون در ذهن برخی شکل بگیرد که چرا در بحث شفافیت با توجه به این که همه نهادها به آن نیاز دارند اما مجلس بیشتر مورد توجه قرار می گیرد؟ در واقع چرا برای مجلس شورای اسلامی شفاف بودن بیش از نهادهای دیگر حیاتی است؟

دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷

فیش حقوقی نمایندگان مجلس از شهریور ماه منتشر می‌شود + جزئیات

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی تصمیم جدید این هیئت برای در دسترس قرار دادن فیش حقوقی نمایندگان را تشریح کرد.

دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷

مجلس بی‌تفاوت!

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته پیش از رفتن به تعطیلات تابستانی، رکوردی تاریخی زدند. آن‌ها در آخرین جلسه تابستانی خود با فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان که با 161‌امضاء مورد تأیید قرار گرفته بود مخالفت کردند، همچنین طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی از دستور کار بهارستان خارج شد.

اما و اگرهای شفافیت آرا نمایندگان در گفتگو با حاجی‌دلیگانیچهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷

ترسوها با مجلس شفاف مخالفند

هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی ملزم شده طی مدت ۲ ماه پس از تصویب این قانون توسط مجلس شورای اسلامی و تایید آن توسط شورای نگهبان، از طریق ایجاد و راه‌اندازی سامانه‌ای جامع نسبت به علنی کردن و شفاف‌‌سازی فعالیت‌ها، حضور و غیبت، ماموریت خارجی و داخلی، مرخصی استحقاقی و استعلاجی و بدون حقوق، مشارکت یا عدم مشارکت در رای‌گیری و نوع رای نمایندگان اعم از موافق، مخالف یا ممتنع در صحن علنی مجلس با کمیسیون‌ها اقدام کند.

سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷

دیرین دیرین - این قسمت: حقایق

این قسمت از مجموعه انیمیشن دیرین دیرین به فساد و رانت خواری برخی مسئولین پرداخته است.

تدوین طرح شفافیت فعالیت نمایندگان با ۱۹۰ امضادوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷

مجلس در مسیر شفافیت

مجتبی ذوالنوری از تدوین طرح ۲ فوریتی شفافیت فعالیت نمایندگان مجلس با ۱۹۰ امضا خبر داد و اعلام کرد که این طرح تقدیم هیات رئیسه مجلس شده است.

احمد توکلی: شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۷

وجود مسئولان «شرور»؛ نتیجه ترک نهی از منکر است

از همین منظر امر به معروف و نهی از منکر یک اصل مسلم و مهم در حکومت اسلامی است و به تعبیر امام علی(ع) اگر ترک شود اشرار بر مردم حاکم می‌شوند که الان متاسفانه اینگونه شده و برخی مسئولان افراد شروری هستند؛ فرد شرور همان یقه سفیدی است که با یک امضا یک امتیاز انحصاری را به یک فرد می‌دهد و هزاران تقاضا را امضا نمی‌کند و شراین فرد بدتر و بیشتر از یک فرد یقه آبی است.

یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷

دیرین دیرین - این قسمت: میز مناسب

این قسمت از مجموعه انیمیشن دیرین دیرین به موضوع امضاء های طلایی و فساد مدیران و لزوم شفافیت برای برطرف کردن این مشکلات پرداخته است.

شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۷

دیرین دیرین - این قسمت: اعتراذ

این قسمت از مجموعه انیمیشن دیرین دیرین به موضوع دولت الکترونیک به عنوان یکی از ابزار های تحقق شفافیت پرداخته است.

ماده ۲۹ قانون برنامه ششم اجرا نمی‌شودسه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

شفاف‌ سازی حقوق و مزایای دریافتی؛ چشم به راه اقدام انقلابی مجلس

با گذشت بیش از ۴ ماه از پایان مهلت قانونی دولت برای اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه و در سایه سکوت مجلس، هنوز عزم جدی برای اجرای قانون شفاف سازی حقوق و مزایا وجود ندارد.

دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

دیرین دیرین - این قسمت: وارد کردن

این قسمت از مجموعه انیمیشن دیرین دیرین به موضوع ضربه زدن به اقتصاد کشور توسط ژن های خوب و آقازاده ها، و لزوم شفافیت برای برخورد با آن ها پرداخته است.

دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷

دیرین دیرین - این قسمت: کی بود کی بود

این قسمت از مجموعه انیمیشن دیرین دیرین به موضوع شفافیت آراء نمایندگان مجلس و در نتیجه پاسخگو بودن آنها پرداخته است.

تلاش برای شفافیت فعالیت‌های اقتصادی مسئولین و آقازاده هادوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷

آقازاده‌ها کجا بوده و به چه مشغولند؟

فعالیت‌های اقتصادی یا مهاجرت اقازاده‌هابه خارج از کشور از موضوعاتی است که در فضای مجازی بازخوردهای منفی زیادی داشته است. اخیرا پدر داماد رئیس‌جمهور گفته بود دختر روحانی و پسرش ۲۵ سال است که در اتریش زندگی میکنند. 

دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷

بالاخره یکی حرف مردم رو زد

گزارشی درباره لزوم شفافیت مسئولین در ارائه برنامه‌های گذشته و آینده و دارایی‌هایشان و عدم تعارض این موضوع با حریم خصوصی را مشاهده می‌کنید.

یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷

دیرین دیرین - این قسمت: شفافیت

این قسمت از مجموعه انیمیشن دیرین دیرین به موضوع لزوم شفافیت اموال، دارائی‌ها و حقوق مسئولین پرداخته است.

حاجی دلیگانی: دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷

عده‌ای در دولت نمی‌خواهند حقوقشان شفاف شود

یک نماینده مجلس با بیان این که دولت در راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران تعلل کرده است گفت: عده ای در دولت نمی خواهند شفاف سازی حقوق پرداختی انجام شود چونکه ممکن است دست خودشان رو شود .

باقی درب‌ها را هم بازکنید!چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷

به جای شوآف رسانه‌ای؛ «شفافیت» داشته باشید

برخی‌ها از خدا خجالت نمی‌کشند. طبیعتاً از قانون هم نمی‌ترسند. این آدم‌ها گاهی در لباس مسئولین هستند و گاهی در لباس تاجر و بازرگان و فعال اقتصادی و... حتی نگران دستگاه‌های نظارتی و حسابرسی‌ها نیستند؛ اما تقریباً همه این‌ها از خلق خدا به‌شدت می‌ترسند! در مقابل افکار عمومی هم از خدا می‌ترسند هم قانون را محترم می‌شمارند و هم به منویات رهبری پایبندی نشان می‌دهند. دوای درد این جماعت فقط شفافیت است! اگر مقابل افکار عمومی قرار بگیرند دست از پا خطا نمی‌کنند.

نسیم آنلاین بررسی می‌کندچهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷

آیا تعارض منافع در شهرداری مدیریت خواهد شد؟

از مفاد طرح مدیریت تعارض منافع در شهرداری می‌توان به ممنوعیت معاملات دارای تعارض منافع، ممنوعیت استفاده از پروانه نظام مهندسی توسط کارکنان شهرداری، ممنوعیت استخدام و انتصاب بستگان مدیران ارشد، منع دریافت هدیه، انتشار عمومی مشخصات و سوابق مدیران ارشد و شفافیت در سفرهای خارجی این مدیران اشاره کرد.

۵ نکته درباره اعلام لیست دریافت کنندگان ارز دولتیچهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷

هرج و مرج در تجارت خارجی

 انتشار فهرست واردکنندگان کالا با ارز 4200تومانی نکته جدید دیگری را نیز برای همه روشن کرد و آن هرج و مرج در تجارت خارجی است. اینکه شرکت خودروسازی چای وارد می‌کند و شرکت دانش‌بنیان به توزیع کالای قاچاق مشغول است واقعیتی تلخ است که باید به چهره مسوولان وزارت صنعت، معدن تجارت و اتاق بازرگانی عرق شرم بنشاند. امید است نهضت شروع شده در ادامه به اصلاح این ناهنجاری‌ها نیز منجر شود.

بیشتر در حال بارگذاری...
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین