اخبار جریان روشنفکری (۱۶)

خلق را تقلیدشان بر باد دادسه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷

برناردو برتولوچی؛ از غول چپ تا سینمای غیرانسانی

سینمای برتولوچی چند واژه پررنگ دارد که در تمام طول حیات سینمایی اش تکرار می شود: اروتیسم افراطی ، فلسفه ، ادبیات ، روانشناسی و البته مهم تر از همه آنها "مارکسیسم"

در باب چرایی همراهی نسل سوم منتقدان با سینمای جشنواره‌ایسه شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۵

سینما و اعلام برائت از روشنفکرزدگی

نسل سوم منتقدان سینمای ایران حضور در جشنواره‌های خارجی را چون رؤیای پیوستن به جهان سینما می‌داند؛ سینما برایش، سوبژه است؛ محفلی بودن را دوست دارد و برج عاج جشنواره فجر را حتی اگر قبولش هم نداشته باشد رها نمی‌کند و نمایش معضلات اجتماعی و سلفی گرفتن با معانی انضمامی سیاسی آن را به سرگرمی در سینما ترجیح می‌دهد.

در برنامه "هفت" مطرح شد:شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵

فراستی: امروز منتقدان به مدیران روابط عمومی بدل شده اند/ فهیم: جریان نقد روشنفکری سیاست زده و محافظه کار است

شب گذشته 29 مرداد ماه برنامه سینمایی "هفت" با حضور منتقدان با موضوع نقد در سینما به روی آنتن زنده شبکه سه سیما رفت.

در حاشیه انتقادهای روشنفکران از سینمای آمریکا: دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵

غرب‌ستیزی، سینمای اروپا، هالیوود و هنر عامه‌پسندِ غیرمبتذل!/ روشنفکران از چه چیز دفاع می‌کنند؟

روشنفکران ایرانی طوری از الگوگیری از سینمای آمریکا انتقاد می‌کنند که انگار سینمای ایران به یک مدل بومی مبتنی بر چارچوب‌های ملی خود دست یافته است و حالا عده‌ای قصد تخریب این دستاورد ملی و تقلید از سینمایی مبتذل را دارند، در حالیکه سینمای فعلی ایران اساسا نمونه‌ای دست‌چندم از سینمای اروپاست.

سخنان رهبر معظم انقلاب درباره مرحوم حمید سبزواری:شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵

وقتی جریان روشنفکر در مقابل انقلاب قرار گرفت حمید سبزواری در میدان بود/ سبزواری در رتبه بالای شعر معاصر قرار دارد

حمید سبزواری در دورانی که جریانی به عنوان روشنفکری هنر در مقابل انقلاب قرار گرفت و از معارضین و مزاحمین انقلاب حمایت کرد ... در یک چنین شرایطی آقای حمید سبزواری در میدان بود و هر کار در حوزه گفتن و سرودن توانست انجام داد.

«نسیم آنلاین» گزارش می دهد:سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵

چه شد که ارتش روشنفکری به دن کیشوت حمله کرد؟

گناه نابخشودنیِ شایسته‌ی شلاق هفت، این است که چیزهایی در سینما هست که هفت، آن‌ها را به درست یا غلط «دیاثت فرهنگی» می‌نامد. عبارتی که چه «دونده‌ی زمین» را دیده باشیم و چه نه، باید شدیدا مورد تهاجم قرار گیرد تا باب اعتراض به لختی پادشاه باز نشود.

دو نگاه به مجادله پیش آمده بر سر نقد فراستی در "هفت"شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵

چگونه "سینماگران طلبکار" فراستی را مجالی کردند برای تسویه حساب با افخمی؟

در مثل مناقشه نیست؛ رفتار تبریزی در قبال نقد صورت گرفته توسط فراستی مانند این است که امیرحسین شریفی که تبریزی کاریکاتوری از او را در سریال "ابله" مصور کرده بود برای پاسخگویی به این کارگردان، موسسه رسانه های تصویری را تحریم کند و رایت هیچ کدام از محصولاتش را به شبکه خانگی ندهد.

«نسیم آنلاین» بررسی می کند:دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

بن‌بست روشنفکری و گریزگاهی به نام "شلاق"

سوال اینجاست که مگر فراستی از حاکم شرع خواست که عوامل یک فیلم ضدایرانی را به خاطر تلاش برای چرک نمایی ایران شلاق بزنند که روشنفکرنمایان به صدور حکم شلاق وی پرداختند؟

تناقض‌های پرتکرار جریان روشنفکریشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵

مغول‌های سینمایی به چه کسانی حمله کردند؟

اینکه یا فقط ما حرف می‌زنیم یا اصلا حرفی زده نشود و اگر هم زده شود محکوم است و همه آنچه پشت ژست‌های پرطمطراق روشنفکری پنهان شده است، رفتارهای شعبان بی‌مخ در صبح ۲۸مرداد را به ذهن متبادر می‌کند؛ در سینما هم شعبان بی‌مخ‌هایی داریم که چماق می‌کشند!

سرلشکر فیروزآبادی:یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

غرب بیماری مزمنی در بدنه روشنفکری کشور برای جدایی از روحانیت ایجاد کرده است

عضو شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تلاش غرب برای شکاف در بدنه روحانیت گفت: متاسفانه غرب در دویست سال گذشته تلاش کرده مردم را از روحانیت جدا کند و یک بیماری مزمنی در بین بدنه روشنفکری کشور در این باره ایجاد کرد و اقدامات علمی و کارهای دانشگاهی برای تبیین این شجره می‌تواند که این بیماری مزمن را علاج بکند.

یادداشت/ پیام فضلی‌نژاد:دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵

فروپاشی روشنفکریِ چپ و راست/ تنزل تولید فکر در حد تلگرام!

برای برخی رسانه‌های ما آنقدر که اظهارنظر پیش پا افتاده یک نماینده مجلس اهمیت دارد، فریادهای چهره‌های ماندگار علمی در باب وضع وخیم علوم انسانی و فرهنگ موضوعیت ندارد.

طنزچهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

پیشنهادی به روشنفکران بیکار؛ ترجمه فارسی به فارسی کنید!

الحمدلله در این سالهایی که سینما وارد ایران شده است کلی فیلم به زبان فارسی تولید شده که اگر از همین الان شروع کنید، تا پنجاه شصت سال دیگر فیلم برای دوبله کردن دارید!

هنر، سینما و اینک جشنواره سفارتیسه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴

دخالت فرانسوی یا فرش قرمز روشنفکری؟

موج جدید فعالیت‌های رایزنی فرانسه از اعطای شوالیه‌های جدید تا حمایت از یک جشنواره به‌اصطلاح مستقل این سوال را ایجاد می‌کند که این مسائل دخالت فرانسوی‌ها در امور فرهنگی است یا فرش قرمز روشنفکری برای فرهنگ فرانکوفونی؟

گزارش ویژه «نسیم»:دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴

"حامی منافقین" و "هتاک به امام(ره)" چگونه سوگلی جریان روشنفکری شد؟

غلامحسین ساعدی، که با طنز حزن‌آلود سیستم مدیریت فرهنگی ایران، امروز به الگو تبدیل شده؛ تمام تلاش خود را برای مقابله با جمهوری اسلامی و توهین به آرمان‌ها و ارزش‌های مردم ایران به کار گرفته بود

دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳

رهدار: "روشنفکری دینی"، نشانه عقب‌نشینی جریان روشنفکری است

«نسیم»، در گفتگوی تفصیلی با حجت‌الاسلام احمد رهدار، رئیس موسسه فتوح اندیشه به بررسی وضعیت فعلی جریان روشنفکری، نسبت آن با روشنفکری دینی و مساله "خودی و غیرخودی" پرداخته است

چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۱

اخبار آرشیوی

برنامه تلویزیونی "زاویه" شبکه چهار سیما، موضوع " خواستگاه جریان روشنفکری در ایران" را با دعوت از شهریار زرشناس و محمدمنصور هاشمی ساعت 22:30 امشب، 15 آذرماه به بحث می‌گذارد

  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین