اخبار پرویز امینی (۱۰۰)

دغدغه‌های مسئولین؛ از آزادی‌های خودشان تا مردمشنبه ۱ دی ۱۳۹۷

به رئیس مجلس انتقاد کنید، انگار به خدا انتقاد کرده‌اید!

"پرویز امینی" تحلیلگر سیاسی، در برنامه "رادیکال3" از شبکه سه سیما به دغدغه مسئولین ما برای آزادی های خودشان اشاره می کند.

جامعه‌شناسی آرای انتخابات ۹۶ در گفتگو با پرویز امینی شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶

رای سرنوشت‌ساز روحانی را چه کسانی رقم زدند؟/ چرا روحانی با وجود ناراضیان بسیار رئیس‌جمهور شد؟

یک جامعه‌شناس و تحلیلگر سیاسی در تحلیل نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ تشریح کرد که روحانی چگونه توانست علیرغم ناراضیان بسیار، پیروز انتخابات شود.

پرویز امینی:سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶

منتقدان روحانی خود را برای حواله به جهنم و ملقب شدن به مزدوری و بی‌شعوری آماده کنند

منتقدان دولت در گام اول باید پیش‌فرض خود را اصلاح کنند که با رئیس‌جمهور و دولتی که مسئله‌اش آزادی و تحمل نقد مخالف است، روبرو نیستند. بنابراین یا عطای نقد را به لقایش ببخشند یا خود را برای تحمل هزینه‌هایش از جمله حواله به جهنم و ملقب شدن به مزدوری و بی شعوری و میکروفن کشی و سرکوب رسانه‌ای آماده کنند

پرویز امینی:جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶

اگر رادیکالیسم جواب می‌داد الان موسوی جای روحانی رئیس‌جمهور بود

پرویز امینی در توئیتی نوشت: اگر رادیکالیسم جواب می‌داد الان موسوی جای روحانی رئیس‌جمهور بود و اصلاح‌طلب‌ها آپاندیس سخنران ۲۳ تیر نبودند!

یادداشت// پرویز امینیپنج شنبه ۱ تیر ۱۳۹۶

برش‌هایی تحلیلی از انتخابات دوازدهم

رقبای روحانی برای پیروزی بر او، لازم بود به لحاظ اجتماعی و به شکل باورپذیر به مردم نشان دهند که سرجمع، از ترجیح بیشتری از روحانی برای اداره اجرایی کشور برخوردارند. آنها باید نشان می‌دادند که آلترناتیو بهتری از او در حل مسائل کشور و تحقق مطالبات مردم‌اند که در مسائل اقتصادی متمرکز بود.

پرویز امینی در خصوص سخنان رهبر انقلاب در دیدار دانشجویان نوشت:جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶

در نفی و اثبات "آتش به اختیار"

رهبری در بستر چنین بحث‌هایی، بحث خود را مطرح کردند که برای پیش بردن گفتمان انقلاب، چشم‌انتظار نهادهای حاضر و مورد انتقاد دانشجویان جلسه نباشید که دچار ناتوانی یا اختلال هستند، بلکه با همان توان و ظرفیتی که دارید، به صورت خودجوش کار را به پیش ببرید

یادداشت/ پرویز امینیسه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶

سید حسن خمینی و نابسندگی در نقش‌هایش

چسبندگی سیدحسن خمینی به هاشمی و بعد خاتمی و اینک روحانی، با چنین نقش‌آفرینی‌ای مغایر بود. چرا که همبستگی‌های سیاسی وی با این دولت‌ها، اجازه نمی‌داد از موضعی عام با مسائل مواجهه و برخورد کند.

پرویز امینی خطاب به قاضی‌زاده هاشمی:پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

آدم از گشنگی بمیرد، بهتر از این است که اینقدر وقیحانه ضعیف‌کشی کند/ از مزدوری بالاتر، پا به رکاب افراد متفرعن بودن است!

جناب قاضی‌زاده هاشمی! ضعیف‌کشی یک فرماندار که به زبان مردم محروم منطقه‌اش سخن می‌گوید یا یک خبرنگار یک لاقبا که پشتش از ثروت و قدرت امثال تو خالی است، مزدوری است و از این مزدوری بالاتر برای هر انسانی، پا به رکاب افراد متفرعن بودن است! آدم از گشنگی و ایضا تشنگی بمیرد، بهتر از این است که اینقدر وقیحانه ضعیف‌کشی کند و همزمان عمله اجرایی و سیاسی فرد متفرعنی چون روحانی باشد!

پرویز امینی عنوان کرد:یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶

فرسایش ناطق نوری در جمهوری اسلامی

ناطق نوری در حوادث پر فتنه سال ۸۸ حتی از رهبری به عنوان جایگاه ایدئولوژیکش در جمهوری اسلامی که نوک پیکان تهاجمات آن روزها بود نیز دفاعی نکرد و در برابر فحاشی‌ها و پرده‌دری‌ها و بی‌حرمتی‌های علنی نسبت به رهبری، به قول معروف حتی یک جیک هم نزد. درحالیکه پیشتر خود را با این عبارت که ما ذوب در ولایت فقیه هستیم، معرفی می‌کرد.

طی گفتگویی عنوان شدشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶

تحلیل پرویز امینی درباره تبعات یک تصمیم انتخاباتی/ چرا کناررفتن قالیباف غلط بود؟ + فیلم

یک تحلیل‌گر سیاسی می‌گوید تصمیمی که منجر به کناررفتن محمدباقر قالیباف از رقابت‌های انتخاباتی شد شرایطی را فراهم کرد که امکان پیروزی حسن روحانی را بسیار تقویت می‌کرد.

پرویز امینی تشریح کردسه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶

سه توجیه ناواقع‌گرایی/ بدون واقع‌گرایی نمی‌توان آرمان‌خواه ماند!

در سایه این سکوت، جریان ناواقع‌گرا به حیات خود ادامه می‌دهد و در یک سیکل معیوب، مجددا همان خطاها و همان مسائل را تکرار می‌کند و نتیجه می‌شود که تقریبا در همه ادواری که این جریان پای در انتخابات ریاست جمهوری گذاشته، خصوصا از دوم خرداد ۷۶ تا اردیبهشت ۹۶، حتی یک پیروزی انتخاباتی ریاست جمهوری در شرایط گوناگون دشت نکرده است.

پرویز امینی/یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

جمنا و نقد بنیادین دکارت

جمنایی‌ها از تأسیس تا آخرین تصمیمات خود (انصراف قالیباف) نشان دادند که پیش‌فرض دکارت ایراد دارد که تصور کرده خداوند عقل را به یکسان بین آدمیان تقسیم و توزیع کرده است! این مطلب را از آغاز شکل‌گیری جمنا گفته و نوشته بودم و هر بار به ملاحظه‌ای از انتشارش منصرف شدم. ولی با اعلام خبر فعالیت و تداوم جمنا بعد از انتخابات، احساس کردم دیگر ملاحظه‌ای ندارم.

یادداشت/ پرویز امینیشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

نظرسازی مشروع! و تغییر معنای انتخابات!

صبح سه‌شنبه قبل از انتخابات، یک سخنرانی عمومی داشتم درباره تحلیل انتخابات در جمعی که عمدتا هواداران رئیسی بودند و گفتم که روحانی پیروز انتخابات است که البته با اعتراض آنها روبرو شدم و دیدم که آنها تحت تأثیر همین القائات منفی، تحت عنوان نظرسنجی هستند و فکر می‌کنند رئیسی پیروز انتخابات است.

پرویز امینی:پنج شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

نظرسنجی‌های روزهای آخر انتخابات قابل اتکا نیست

از من درباره نظرسنجی‌های روزهای آخر زیاد سوال می‌شود. پاسخ این است که نظرسنجی‌های روزهای آخر انتخابات قابل اتکا نیست. نظرسنجی‌های این روزها بیشتر کارکرد نظرسازی پیدا می‌کنند تا فضای روانی انتخابات را مال خود کنند.

پیشنهاد پرویز امینی در خصوص لزوم شوک جدید اجتماعی در مشهدچهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

میرسلیم انصراف دهد/ قالیباف به عنوان معاون اول معرفی شود

برای حداکثری کردن انتقال آراء قالیباف به رئیسی و حداقلی کردن انتقال آراء او به روحانی و نیز ایجاد مزیت برای رأی دادن به رئیسی در تصمیم نگرفته‌ها، باید فضای جدید و مثبت در انتخابات ایجاد کرد. انصراف میرسلیم و معاون اولی قالیباف و اعلام آن در اجتماع مشهد می‌تواند تا حدود قابل توجهی این تأثیر را داشته باشد و فضای اجتماعی مثبت برای رئیسی را نیز تقویت کند.

پرویز امینی:سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

موازنه و فضا به نفع رئیسی تغییر کرده/ اجتماعات روحانی با اجتماعات رئیسی قابل مقایسه نیست

یکی از تغییران انتخابات، تغییر در موازنه اجتماعیِ میدانی و کف خیابانی بین رئیسی و روحانی است که اجتماعات اصفهان و علی الخصوص اجتماع مصلی تهران رئیسی، این موازنه و فضا را به نفع او تغییر داده و توانسته بار مثبت روانی در هواداران و بدنه اجتماعی خود ایجاد کند. روحانی تاکنون موفق به ایجاد چنین هماوردی اجتماعی با رئیسی نشده است.

پرویز امینی تشریح کرد:سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

کارهای مؤثر در شرایط جدید تا پایان انتخابات/ از اقدامات کف خیابانی تا شرکت و سخنرانی همزمان قالیباف در برنامه‌ها

باید با اجتماعات بزرگ و تصویرسازی هنرمندانه و مؤثر از آن در فضای رسمی و غیررسمی، بار روانی مثبت و پیش رونده در فضای هواداران جناب رئیسی؛ رقیب اصلی باقیمانده انتخابات و نیز انفعال در بدنه اجتماعی و هواداران روحانی ایجاد کرد. شرکت و سخنرانی همزمان قالیباف، این ظرفیت را مؤثرتر خواهد کرد.

هشدار پرویز امینی به اصولگرایان در ایام منتهی به انتخابات ریاست جمهوریدوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

نامزدهای جبهه انقلاب باید در صحنه بمانند/ با کنار رفتن چه رئیسی و چه قالیباف، بخشی از آراء به روحانی می‌رسد و راه پیروزی روحانی را هموار می‌کند

پرویز امینی نسبت به انصراف کاندیداهای جبهه انقلاب در هفته پایانی هشدار داد.

پرویز امینی عنوان کرد:یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

وحدت یا کثرت؟/ باید اجازه داد دو نامزد از همه ظرفیت‌های تبلیغاتی تا چهارشنبه استفاده کنند بعد تصمیم گرفت

بین رقابت با یک کاندیدا یا دو کاندیدا، همچنان مزیت نسبی با رقابت با دو کاندیداست. علاوه بر این اگر همین میزان رأیی که با کنار رفتن یکی از کاندیدها به کاندیدای دیگر نیز اضافه شود، تأثیر چندانی در ایجاد موج انتخاباتی ندارد. در حالیکه با کنار رفتن یکی از نامزدها، فضای عمومی به نفع کاندیدایی که در رقابت جلوتر است، یعنی روحانی سنگین‌تر خواهد کرد.

پرویز امینی:جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

فضای افشاگری بی‌سابقه نامزدها در مناظره سوم، کسب اعتماد مردم را دشوار می‌کند

همانطور که پیش‌بینی می‌شد مناظره سوم در چارچوب مسائل اقتصاد باقی نماند و حاشیه بر متن به طور اساسی مسلط شد؛ می‌توان این جمع‌بندی را کرد که فضای افشاگری بی‌سابقه کنونی نامزدها درباره یکدیگر، کسب اعتماد مردم را برای همه آنها ولو طرف پیروز سیاسی دشوار می‌کند.

پرویز امینی در گفتگو با «نسیم آنلاین» به تحلیل استراتژی‌ِ واقع‌بینانه جناح رقیب دولت در انتخابات پرداختپنج شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

تکثر کنونی، ناکامی روحانی در مرحله اول را بهتر میسّر می‌کند

پرویز امینی با اشاره به مباحث مطرح شده در مورد "کناره‌گیری نامزدهای رقیب دولت در روزهای آتی" گفت: طرح چنین بحثی در اردوگاه قطب رقیب دولت بحث اولویت‌دار و کمک‌کننده به انتخابات نیست و دارای بار فرسایشی در این جریان است. هر بخش در این جریان باید با تمام قوا در صحنه باشد و دامنه تاثیر گذاری و رای آوری خود را افزایش دهد.

پرویز امینی:دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

تلاش روحانی در مناظره سوم، "غیر اقتصادی کردن" آن و "دمیدن در موج رادیکالیسمی" خواهد بود

روحانی با کاهش آراء تا مرز 30 درصد مواجه شده و روحانی برای جبران شرایط کنونی استعداد رادیکالیسم دارد؛ بنابراین تلاش روحانی در پربیینده ترین برنامه انتخابات و آخرین برنامه انتخابات یعنی مناظره سوم، اولا "غیر اقتصادی کردن" مناظره و ثانیا "دمیدن در موج رادیکالیسمی است" که از مناظره دوم آغاز کرده است.

پرویز امینی:یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

رئیسی، قالیباف و میرسلیم به فضای مناظره سوم شکل دادند

مناظره سوم با موضوع اقتصادی است و قالیباف با درخواست اعلام لیست اموال و دارایی‌های نامزدها و اطرافیان آنها به مردم، میرسلیم با تأکید بر تعدادی از مصادیق بی‌صداقتی دولت با مردم و رئیسی با طرح مناظره احمدی نژاد - روحانی، به فضای مناظره آینده شکل دادند.

پرویز امینی: جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

نتیجه مناظره مساوی بدون گل بود؛ درحالیکه زوج دولت به پیروزی نیاز داشت/ جهانگیری و روحانی ناتوان از ایجاد فضای جدید بودند

زوج جهانگیری - روحانی از فرصت مناظره دوم به خوبی استفاده نکردند. درحالیکه بیشترین فرصت آنها در این مناظره می‌توانست باشد. در مجموع حساسیت مناظره دوم شبیه بازی استقلال با پرسپولیس البته با نتیجه مساوی بدون گل بود. درحالیکه زوج دولت به پیروزی نیاز داشت.

بیشتر در حال بارگذاری...
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین