آرشیو آخرین مطالب اقتصاد کلان و بودجه

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

جزئیات افزایش حداقل ۴۴۰ هزار تومانی حقوق کارمندان + متن مصوبه

با تصویب هیئت دولت حداقل حقوق شاغلین مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مبلغ میزان ۱۵میلیون و ۶۳۴ هزار ریال تعیین شد. به طوری که حداقل افزایش حقوق نسبت به سال ۱۳۹۷ از مبلغ چهار میلیون و ۴۰۰ هزار ریال کمتر نباشد.

احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸

نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود

برآوردها حاکی از این است که نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۷ بین منفی ۳ تا ۵ درصد می‌باشد، در نتیجه حجم اقتصاد به همین اندازه منقبض شده است. در پایان سال ۱۳۹۷ قدرت خرید مردم (مخارج مصرف نهایی خانوارها) عملاً بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است.

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷

چرا افزایش یکسان ۲۰درصدی حقوق کارمندان و مدیران، ناعادلانه است؟

نمایندگان مجلس در جریان رسیدگی به لایحه بودجه سال ۹۸، با پیشنهاد دولت برای افزایش ۲۰ درصدی حقوق همه کارمندان، مدیران و بازنشستگان در سال آینده موافقت کردند. این

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷

یارانه کالاهای اساسی تغییری در معیشت مردم عادی ایجاد نکرد

عضو کمیسیون تلفیق مجلس: درحال حاضر یارانه کالاهای اساسی تغییری در معیشت مردم ایجاد نکرده است. دولت می‌تواند، یارانه کالاهای اساسی مثل روغن، گوشت، مرغ و امثال آن‌ها را به صورت مستقیم و نقد به خود مردم دهد و این امر امکان پذیر و شدنی است.

دو سوم بودجه در جعبه در بسته!سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷

«ستاد»؛ شاه کلید نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد

یکی از بزرگترین مشکلات نظام بودجه‌ریزی کشور عدم بررسی دو سوم بودجه به دلیل عدم شفافیت فعالیت‌ شرکت‌های دولتی است. با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از این بودجه صرف معاملات شرکت‌های دولتی می‌شود یک از اصلی‌ترین اقدامات برای تحقق بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد انجام این معاملات از طریق «سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (سامانه ستاد)» است.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷

فیلم: مفاومت دولت در برابر شفاف شدن بودجه ۹۸

مومنی گفت: قوه مجریه در برابر شفاف شدن بودجه ۹۸ بشدت مقاومت می‌کند، این مسئله در گزارشات رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس مورد تایید قرار گرفته است.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

چگونه با مالیات بر عایدی سرمایه معادلات را به نفع تولید تغییر دهیم؟

ساختار اقتصادی کشور به گونه‌ای است که عموم فعالیت‌های غیرمولد حائز سودهای کلان و مصون از ریسک سرمایه گذاری بوده و در طرف مقابل، تولید با دشواری‌های بسیار و سود ناچیز همراه است. ابزار مالیات بر عایدی سرمایه در چنین شرایطی می‌تواند این معادله را به نفع تولید تغییر دهد.

حسن سبحانی اقتصاد دوران پهلوی را بررسی کردسه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷

افزایش درآمدهای نفتی دهه پنجاه باعث افول رشد اقتصادی شد/ واردات غیرنفتی‌مان ۲۰ میلیارد دلار بود، اما صادرات ۰.۵ میلیارد

حسن سبحانی اقتصاددان با بیان اینکه زمان شاه، چون جاده و کامیون کافی نداشتیم، کالاهای خارجی ماه‌ها در گمرک می‌ماند گفت از سال ۵۳ که درآمدهای نفتی بشدت بالا رفت، دچار بیماری هلندی شدیم و رشد اقتصادی به شدت افول کرد.

نسیم آنلاین بررسی می‌کندپنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷

مالیات پزشکان؛ اصرار از مجلس، انکار از نظام پزشکی

در پی گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از فرار مالیاتی گسترده در جامعه پزشکی، کمیسیون تلفیق مصوبه‌ای برای اصلاح وضعیت مالیات‌پردازی پزشکان تصویب کرد. مصوبه‌ای که با واکنش‌های تندی از سوی صاحب‌منصبان جامعه پزشکی و همچنین بسیاری از نمایندگان شاغل در پزشکی مواجه شد.

معاون موسسه نیاورانچهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم ۴۹ درصدی سال ۷۴ نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایرانیکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷

تحریم دلیل کاهش صادرات نیست

قیافه گفت: در ۹ ماه گذشته بخشنامه‌های متعدد و محدود کننده‌ای در حوزه صادرات به ویژه در حوزه مقررات ارزی وضع شد که باعث شد حتی صادرکنندگان خوشنام و با سابقه هم صادرات خود را کاهش دهند.

چرا بودجه شرکتهای دولتی در مجلس بررسی نمی‌شود؟!یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷

۶۰درصد بودجه برای ۴ شرکت دولتی!

از مجموع ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومان بودجه کل کشور در لایحه سال ۱۳۹۸، فقط ۲۵ درصد آن در مجلس بررسی می‌شود و بودجه ۱۲۷۴ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی و بانک‌های دولتی که نزدیک به ۷۵ درصد از کل بودجه کشور را شامل می‌شود، عملا در هیچ دوره توسط مجلس بررسی نشده است.

در حاشیه بودجه دفاعی کشورشنبه ۸ دی ۱۳۹۷

سقف دوم بودجه‌ای، تحقق‌پذیر یا سرکاری؟

مهم‌ترین ابهام تحقق سقف دوم بودجه‌ای، تحقق منابع آن است، به‌طوری که دولت در حالی سقف دوم منابع عمومی بودجه را ۴۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که در هفت‌ماهه سال جاری از محل درآمدهای مالیاتی ۲۳ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی بودجه محقق نشده است.

دکتر سیدیعقوب زراعت کیش،‌ اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه پنج شنبه ۶ دی ۱۳۹۷

فیلم: اظهارات مسئولین چگونه بازار ارز را ملتهب می‌کند

دردو روز گذشته و پس از تقدیم بودجه ۹۸ بازار سکه و ارز بار دیگر شاهد افزایش قیمت بود زراعت کیش اقتصاددان در این باره به نود اقتصادی گفت: قیمت دلار تابع متغیرهای روانی است و اظهارات  آقای رئیس جمهور درباره صفر شدن ذخایر اسکناس ارزی، باعث نگرانی بازار شد.

چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷

پادکست: بودجه ۹۸ چطور بودجه‌ای است؟

دکتر اصغر بالسینی، اقتصاددان و پژوهشگر اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی» به تحلیل بودجه ۹۸ پرداخته و نکات مثبت و منفی لایحه دولت را بیان می‌کند.

دکتر حسین درودیان،‌ اقتصاددان و مدرس اقتصاد دانشگاه تهران:شنبه ۱ دی ۱۳۹۷

روحانی سه برابر مسکن مهر به پایه پولی اضافه کرد

درودیان گفت: پایه پولی ۹۶ هزار میلیارد تومانی سال ۹۲ امروز به عدد ۲۴۰ هزار میلیارد تومان رسید،‌ بدون اینکه حتی یک ساختمان مسکن مهر ساخته شود!

لطفعلی بخشی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامهسه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷

۲۰ درصد مشکلات اقتصادی تحت تاثیر تحریم‌هاست

لطفعلی بخشی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه درباره اقتصاد ایران در سال ۹۸ به «نود اقتصادی» گفت سال آینده از لحاظ اقتصادی سال دشواری خواهد بود، شاید بتوان گفت که سال ۱۳۹۸ سخت ترین سال چند دهه اخیر کشور ما از لحاظ اقتصادی باشد.

بازی رسانه‌ای کی بود؟ کی بود؟ من نبودم!شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷

جنگ زرگری یاران روحانی بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی

با گذشت ۸ ماه از تصمیم دلار ۴۲۰۰ تومانی حالا که ناکارآمدی آن بر همگان عیان شده همه دولتمردان و اعضای تیم اقتصادی از آن برائت می جویند و یا در قبال آن سکوت می کنند.

پرویز حسابی، عضو اتاق بازرگانی:چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷

نیلی و نهاوندیان کشور را به اینجا رسانده‌اند

دلار ۳ هزار و ۲۰۰ تومانی با فشار عده‌ای چند برابر شد، این تصمیم کاملا اشتباه بود و از نظر اقتصادی نیز تصمیم درستی نبود.

عضو هیات علمی دانشگاه شریف و معاون موسسه نیاوران:سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷

دولت برای مقابله با تحریم‌ها آماده نیست

مسلما شما اگر خودتان را برای تحریم آماده می‌کردید وضعتان بهتر بود. هر چه قدر بیشتر خودتان را آماده می‌کردید وضعتان بهتر بود. من نمی‌توانم بگویم ما اصلا آماده نشدیم، منتها اگر بیش از آنکه امروز آماده شدیم، آماده بودیم، احتمالا اثر منفی که تحریمها می‌توانست روی ما بگذارد کمتر بود.

بیشتر در حال بارگذاری...