اعطای تسهیلات ویژه به برخی موسسات و سایت‌ها

حسین انتظامی

معاون مطبوعاتی ارشاد گفت: موسسات مردم نهاد و سایت‌های تاثیرگذار در حوزه‌های چون احکام قرآن، ایثار و شهادت، اقتصاد مقامتی و کارآفرینی و سبک زندگی ایرانی و اسلامی همانند نشریات یارانه خواهند گرفت

به گزارش خبرنگار «نسیم»، حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد دقایقی پیش در ششمین نشست راهبردی فرهنگ ایثار که با عنوان "نقش رسانه ها در ترویج فرهنگ ایثار" برگزار شد، گفت: قرار شده است،  موسسات مردم نهاد و سایت‌های تاثیرگذار در حوز های ترویج احکام قرآن ،ترویج فرهنگی ایثار و شهادت،  اقتصاد مقامتی و کارآفرینی و  سبک زندگی ایرانی و اسلامی همانند نشریات یارانه خواهند گرفت و از سوی دیگر در اعطای مجوز به این موسسات و سایت ها تسریح صورت خواهد گرفت.

انتظامی در این نشست گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس منهای مباحث تشریفاتی، برای همه ما یک نیاز است. این فرهنگ باعث صیانت‌های شخصی می‌شود و به همین دلیل هم نباید نگاه مناسبتی به آن داشته باشیم. محدود کردن تلاش‌ها برای ترویج فرهنگ دفاع مقدس هم در یک هفته خاص اساسا اثربخش نخواهد بود.

انتطامی ادامه داد: ما همواره باید فرهنگ مقاومت را در خود حفظ کنیم و شرایط سیاسی خاص مانند همین توافق هسته‌ای نباید ما را از این فرهنگ باز دارد چراکه به محض فراموش شدن فرهنگ مقاومت ما آسیب‌پذیر خواهیم شد.

وی در ادامه به‌عنوان نمونه به تأکید نظام بر «اقتصاد مقاومتی» اشاره کرد و گفت: این یک قانون و لایحه نیست بلکه یک فرهنگ است که باید در تمام جامعه جریان داشته باشد.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به برخی درخواست‌ها از سوی فعالان رسانه‌ای اشاره کرد و گفت: باید مراقبت کنیم که ترویج فرهنگ مقاومت تبدیل به امری دولتی نشود. در مفاهیم مبنایی هر جا که کار دولتی و حکومتی شود حتما لطمه خواهد خورد. البته که دولت و حکومت باید زمینه‌سازی‌های لازم را انجام دهند اما اگر رویدادهایی مانند نیمه شعبان و یا فعالیت هیأت‌های مذهبی را به نهادهای دولتی واگذار کنیم قطعا آنها را از ذات خود دور کرده‌ایم. فرهنگ ایثار و دفاع مقدس هم دقیقا از همین جنس است و بیشتر از آنکه دولتی باشد، یک حماسه ملی بود.  

وی افزود: ما باید توجه داشته باشیم در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به مولفه‌های اصلی دوران دفاع مقدس بازگردیم. یکی از همین مولفه‌ها هم این بود که هیچ خط‌کشی‌ای میان نیروها در دفاع مقدس نبود. شاید اختلاف نظر سیاسی وجود داشت اما در میدان عمل همه در کنار هم بودند. آن روزها خود افراد مراقبت می‌کردند تا سیاست‌زده نباشند.  

انتظامی ادامه داد: در این حوزه نباید بداخلاقی صورت بگیرد. انحصار و اینکه کسی بگوید من فقط بلندگوی این فرهنگ هستم عین بداخلاقی است. در ماجرای شهدای غواص هم همه دیدیم که چقدر کشور به لحاظ روانی و اجتماعی پاک شد چراکه هیچ مرزی وجود نداشت و هیچ انحصاری در فضا نبود. به همین دلیل باید کمک کنیم که دیگران هم نتوانند از مایی که با نیت پاک به میدان آمده‌ایم به عنوان ابزاردست سیاست‌ورزی‌های خود بهره برداری کنند؛ باید پذیرفت که قواعد سیاست متفاوت از فرهنگ است.

معاون مطبوعاتی ارشاد همچنین تاکید کرد: ما حتما باید به فکر تربیت نیروی متخصص در این حوزه باشیم هرچند معتقدم ما در دیگر حوزه‌ها هم هنوز خبرنگار تخصصی نداریم. اکرچه درباره حوزه ایثار و شهادت ما خوشبختانه انجمن روزنامه‌نگاران دفاع مقدس را داریم که دوستان ما هم در آن هستند و می‌توانیم به همین منظور همین ظرفیت را در راستای تربیت نیروی متخصص تقویت کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تسریع روند صدور مجور برای رسانه‌هایی با موضوعات راهبردی مد نظر دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برخلاف گذشته که روند رسیدگی به درخواست‌ها بسیار طولانی بود حالا این روند نهایتاً ۵ ماه به طول خواهد انجامید و بازهم مطابق آنچه پیشتر اعلام شده بود درخواست‌های مرتبط با ۷ حوزه معرفی شده (بسته حمایتی94) که فرهنگ ایثار و شهادت هم شامل آن می‌شود از اولویت برخوردارند و بدون نوبت مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت.

انتظامی ادامه داد: براساس اظهارات دوستان حاضر در این نشست و از آنجا که بخش زیادی از رسانه‌های فعال در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت بیشتر مجازی و سایت هستند از این به بعد حمایت‌های ویژه معاونت مطبوعاتی از رسانه‌های مرتبط با ۷ موضوع اعلام شده، سایت‌های فعال در فضای مجازی را هم شامل می‌شود.

وی با اشاره به نزدیکی نمایشگاه مطبوعات نیز گفت: در نمایشگاه مطبوعات رسانه‌هایی که دارای مجوز باشند اجازه فعالیت خواهند داشت و به سایت‌های خبری نیز اعلام کردیم که باید ماده 18 قانون مطبوعات را که به ثبتِ نام مدیرعامل، صاحب امتیاز و آدرس محل فعالیت است را درج کنند؛ چرا که موجب شفافیت فعالیت آنها خواهد بود و کمک می‌کند تا از حالت شبنامه الکترنیکی فاصله بگیرد.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تأکید کرد: درخواست‌های طرح شده در این نشست تا آنجا که در حیطه وظایف ما باشد حتما پیگیری و نتایج آن اعلام خواهد شد.

در پایان این نشست از دو لوح فشرده با عناوین «تاریخ یک افتخار» و«خط ویژه» با حضور معاون وزیر ارشاد رونمایی شد.

ارسال نظر

  • محمد چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۹۴ ۱۳:۱۲:۱۹
    پاسخ 0 |

    یارانه، نه رایانه

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین